Máme tři nominace na Zlatou stuhu 2021

Zlatá stuha je literární cena zaměřená výhradně na literaturu pro děti a mládež a získat v ní už jen nominaci znamená velké slavení. Takže slavíme hned třikrát

Zlatá stuha jako prestižní ocenění knihám pro děti a mládež již zná své letošní nominace. I my mezi nimi máme svá želízka v ohni.

Zlatá stuha 2021 nominaceMezi literaturou faktu pro děti a mládež se umístila kniha S Komenským do komiksu - Únikovka s Ámosem spisovatelky Kláry Smolíkové. Kniha poutavým způsobem seznamuje s životem a dílem Učitele národů. Kombinuje text s komiksem a zaujme i výraznými ilustracemi Lukáše Fibricha. Velký formát spolu s neotřele zpracovanou výtvarnou stránkou vtáhne děti do doby třicetileté války a přiblíží jim Jana Amose jako člověka z masa a kostí.   

V překladové části pak porotu zaujaly hned dvě knihy z Portálu. První je kniha Chyba není konec světa, kde se nominace dočkala překladatelka Petra Diestlerová. Kniha je rádcem pro děti, kterým ukazuje, že chybujeme všichni, a jak je důležité odlišit nezáměrné chyby od těch, kterých se dopustíme schválně. Překlad je nápaditý a překladatelka skvěle zvládla mnohé slovní hříčky, které se v knihách tohoto typu vyskytují. 

Zlatá stuha 2021 nominaceZa překlad pak získala nominaci i Marie Voslářová. Porota ocenila její překlad knihy Šílenci a suchaři od Ulfa Starka, velmi vtipný a hravý beletristický titul pro děti na pomezí prvního a druhého stupně základní školy. Překladatelka se skvěle zhostila převodu řady slovních hříček a zachovala vtipnost a spád originálu.

Knihy koupíte na našem e-shopu

Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru