Zlepšete (si) vztahy mezi sourozenci se Sourozeneckou příručkou pro přežití

Mít bratra nebo sestru je občas skvělé a občas k nevydržení. Nepříjemných věcí, které se mezi sourozenci odehrávají, může být i v těch nejlepších vztazích docela dost. Popichování, žalování, otravování… A co teprve chudáci rodiče? Kdo má stále poslouchat sourozenecké hádky a hašteření, věčně jim dělat rozhodčího v jejich sporech?

Sourozenecká příručka pro přežití; Dawn Huebner; sourozenci; konflikty; emoce; management konfliktů; publikace pro mládež; populárně-naučné publikace Koupit na e‑shopu

Co se dá udělat pro to, aby spolu sourozenci lépe vycházeli? A je vůbec dobré roli rozhodčího přijmout a řešit jejich vzájemné spory? To vám – rodičům, ale hlavně přímo jim, dětem od 9 do 12 let prozradí SOUROZENECKÁ PŘÍRUČKA PRO PŘEŽITÍ psycholožky a rodinné koučky Dawn Huebner. Praktický rádce pro děti, jak lépe vycházet se svými sourozenci.

Kniha oslovuje přímo děti, ale autorka doporučuje, abyste s dětmi knihu četli společně. Opustíte roli rozhodčího a stanete se spíš průvodcem, který s pomocí této knihy dětem ukáže, jak si spory mohou řešit samy mezi sebou. Děti v tomto věku ještě obvykle nemají dovednosti nutné k řešení vlastních sporů, ale tahle knížka jim pomůže je získat a naučit se je používat v každodenním životě. Schopnost mluvit a naslouchat, dospět ke kompromisu a uzavřít dohodu, zvládat emoce a nechávat věci plavat. Nebude to snadný proces, kniha sice pojmy a strategie předkládá zábavnou a srozumitelnou formou, ale ve skutečnosti jsou poměrně složité a vyžadují nové způsoby uvažování a chování, které je třeba postupně procvičovat.

Sourozenecká příručka pro přežití; Dawn Huebner; sourozenci; konflikty; emoce; management konfliktů; publikace pro mládež; populárně-naučné publikaceS tím vším však dětem kniha pomůže, je plná jasných a srozumitelných rad, řešení konkrétních problémů a situací. A také podnětů k přemýšlení, které dítě vedou krůček po krůčku ke správnému zvládání vzájemných konfliktů (které samozřejmě nezmizí jako mávnutím kouzelného proutku, i po přečtení knihy zůstávají všichni stále lidmi!) a ve výsledku k lepšímu vztahu mezi sourozenci.

Z anglického originálu The sibling survival guide přeložila Petra Diestlerová. Obálka a ilustrace v knize jsou dílem Magdaleny Kokešové.

Ukázka z kapitoly Pes nádobí neumyje:

Někdy tě nejvíc rozčilují věci, které bratr nebo sestra ani nedělají schválně. A často jde o věci, které sourozenec změnit nemůže.

Někdy se bratři a sestry chovají protivně prostě proto, že jsou moc malí, moc velcí, unavení nebo hladoví. Někdy se chovají protivně, protože neumějí ovládat svoje tělo nebo mozek nebo protože mají prostě špatný den.

Je dost možné, že křičíš, vztekáš se, nebo se dokonce snažíš pomstít přesně kvůli takovým věcem. Kvůli věcem, které s tebou skoro nesouvisejí, které sourozenec nedělá schválně a nemůže je změnit.

Ale jak máš poznat, co změnit může a co ne?

Můžeš využít schopnost pozorování.

Když tvůj sourozenec dělá něco, z čeho se ti chce ječet nebo po něm rovnou skočit, polož si několik otázek:

Sourozenecká příručka pro přežití; Dawn Huebner; sourozenci; konflikty; emoce; management konfliktů; publikace pro mládež; populárně-naučné publikace1. Je to něco, co dělá většina dětí jeho věku?

2. Je to součást jeho osobnosti?

3. Chová se takhle i k jiným lidem?

Jestli odpověď na tyto otázky zní ano, tak pokusy bratra či sestru přimět, aby svoje chování změnili, mají stejnou naději na úspěch jako učit psa, aby ti ustlal postel. Nemůže se to podařit.

Budeš mnohem spokojenější, když zaměříš pozornost na to, co pro vyřešení toho problému můžeš udělat ty, než když se budeš pokoušet přimět sourozence, aby to změnil.

Dejme tomu, že máš tříletého brášku, který pořád na všechno sahá, včetně té origami zebry, jejíž poskládání ti právě zabralo patnáct minut. Řekneš mu: NECH TOHO!

Ale počkat. Zamysli se nad tím. Bráška je moc malý, aby se dokázal ovládnout a na věci nesahat – tohle přece dělají všechny malé děti. A ještě neumí ovládat svoje ruce tak dobře, aby sahal opatrně.

Ale existuje spousta způsobů, jak můžeš ochránit svoji práci. Můžeš třeba skládat origami, když odpoledne spí. Nebo složit jedno zvířátko zvlášť pro něj, aby se zabavil, zatímco pracuješ na nových projektech.

Napadá tě ještě něco dalšího?


____________________________________________

____________________________________________


Nebo co když máš sourozence, který je pořád v pohybu, věčně se vrtí, v jednom kuse mluví? A ty se snažíš napsat úkoly. Když se na sourozence osopíš, pomůže to a on zmlkne? Těžko.

Tvůj sourozenec má mozek a tělo, které se potřebují hýbat. Nedokáže se zastavit, ani když se potřebuješ soustředit.

Tak co můžeš udělat?

No, můžeš si sehnat špunty do uší, nebo jít do jiného pokoje. Možná máte doma nějaké soukromé místečko, kam se můžeš vydat, když potřebuješ trochu klidu.

A nakonec si představ, že máš pubertálního sourozence, který věčně okupuje koupelnu a nepustí tě dovnitř. Jenže ty se taky potřebuješ připravit do školy.

Podívejte se na další knižní rádce pro mládež!

Nemá cenu snažit se sourozence změnit. Dospívající kluci a holky potřebují soukromí a nejspíš ti neuniklo, že jim trvá věčnost, než jsou spokojení s tím, jak vypadají.

Možná si můžeš přenést kartáček na zuby do kuchyně nebo do koupelny v přízemí. Nebo můžeš proklouznout do koupelny dřív než sourozenec, protože jsi daleko rychlejší.

Nejspíš existuje hromada otravných věcí, které tvůj sourozenec nedělá schválně a prostě souvisejí s jeho věkem nebo osobností. Dělá to, protože tak prostě jeho mozek a tělo fungují.

Některé z těch věcí se postupem času změní (sourozenec z nich vyroste), ale některé ne.

Každopádně, když budeš na bratra nebo sestru křičet, nijak si tím nepomůžeš. Budeš se cítit mnohem líp, když najdeš nějaký způsob, jak zařídit, aby ti to tolik nevadilo. Nebo vyřešíš ten problém prostě tak, že začneš dělat něco jinak.

Do každého z obdélníčků na následující stránce napiš jméno jednoho ze svých sourozenců.

Zamysli se nad tím, co ti na tom sourozenci vadí. Vyber si něco, co se pravděpodobně v nejbližší době nezmění.

Vytvoř si plán, jak zařídit, aby tě to méně štvalo. Zvol něco, co můžeš udělat ty.

Možná si můžeš zamykat dveře pokoje, aby se ti mladší sourozenec nehrabal ve věcech. Nebo se držet stranou od staršího sourozence, když se na tebe přenáší jeho špatná nálada.

Napiš si nápady do rámečků pod jménem sourozence.

Sourozenecká příručka pro přežití; Dawn Huebner; sourozenci; konflikty; emoce; management konfliktů; publikace pro mládež; populárně-naučné publikace

Pamatuj si:

  • Čau-čau se prostě nenaučí hrát na violoncello.
  • Nemůžeš naučit dánskou dogu dělit se zbytkem.
  • Nedá se čekat, že dalmatin umyje nádobí (leda jazykem).

Místo pokusů přimět své sourozence, aby dělali něco, co není v jejich silách, se zaměř na to, co můžeš udělat ty.

Je v tvých silách zařídit, že se budeš cítit lépe, i když se sourozenci nezmění ani trochu.

***

Knihu Sourozenecká příručka pro přežití můžete koupit na našem e-shopu.

Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru