Trénink hodného psychopata

Po úspěšném titulu Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu dvojice autorů Kevin Dutton—Andy McNab přichází s další knihou na téma psychopatie, tentokrát s podtitulem: Jak zvládat život, místo aby nás život ovládal.

Trénink hodného psychopata

Kdo je zlý a kdo hodný psychopat? Zlý psychopat je někdo, kdo se přiživuje na ostatních, zajímá se jen sám o sebe a má po čertech malý smysl pro důsledky, stud nebo výčitky svědomí. Jinými slovy, někdo, u koho je psychopatie prokletím. Naproti tomu hodný psychopat druhé nezneužívá, využívá svůj psychopatický potenciál pro dobro společnosti a zvažuje, co situace vyžaduje, a reaguje v odpovídající míře. 

V knize Trénink hodného psychopata psycholog Dutton a bývalý elitní voják McNab (hodný psychopat) ukazují:

  • jak využít svého vnitřního psychopata, abychom lépe řídili vlastní život a získali z něj co nejvíc, 
  • jak dosáhnout dobré rovnováhy mezi prací a osobním životem,
  • jak pracovat chytřeji, a ne usilovněji,
  • jak mít vyšší sociální inteligenci.

Autoři přinášejí dokonalý přehled toho, čím život odzbrojit a jak ho přimět, aby dělal špinavou práci za nás, a ne naopak. Nabízejí konkrétní, praktické, krok po kroku rozepsané seznamy, které nám pomohou dostat ze života víc, než dostává on z vás. „Lidi si nechají líbit takovou spoustu volovin,“ říká Andy. „To je šílený. Už je načase ty voloviny popadnout za rohy!“

Ukázka:

Jak pracovat chytřeji, a ne usilovněji

 Zaneprázdněný. Zaneprázdněný. Zaneprázdněný.  Zaneprázdněný. Zaneprázdněný. Zaneprázdněný. Mrtvý.

„Jeden z mých oblíbených příběhů,“ říkám Andymu, když přemýšlíme o událostech dnešního dne v blyštivé kavárně společnosti, do níž nás zavolali, abychom ji zkoukli, „je o velkém německém matematikovi devatenáctého století Carlu Friedrichu Gaussovi.“

Když mu bylo pouhých sedm let, zadal jemu a jeho spolužákům učitel úlohu. Musejí sečíst všechna čísla od jedné do sta. Učitel se těší, že jim to zabere zbytek hodiny, ale už asi po dvaceti vteřinách mladý Gauss zvedne ruku.

„Je to pět tisíc padesát,“ řekne.
Učitel tomu nemůže uvěřit.
„Jak jsi to zvládl vyřešit tak rychle?“ zeptá se ho.
Sedmiletý chlapec vysvětluje:
100 + 1 = 101…
… 99 + 2 = 101…
… 98 + 3 = 101…
„Vidíte?“ řekne „Je v tom určitý vzorec. Mezi čísly 1 a 100 je 50 dvojic čísel, jejichž součet je 101. Takže odpověď musí být padesátkrát 101. Což je pět tisíc padesát.“

Andy si lokne své obvyklé komplikované a katastrofálně kalorické kávy: Tentokrát je to venti skinny latte macchiato s dávkou espresa navíc, méně našlehanou pěnou a čtyřmi dávkami sirupu.

Dr. Kevin Dutton je výzkumný psycholog z katedry experimen-tální psychologie na Oxfordské univerzitě. Je členem Královské společnosti pro medicínu a Společnosti pro vědecké studium psychopatie. Je autorem uznávaných knih Flipnosis, Moudrost psychopatů: Svatí, špioni a sérioví vrazi (2019) a také Psychopatova průvodce na cestě k úspěchu (s Andym McNabem, 2021).

„To se mi líbí,“ přikývne. „A víš ty co? Důvod, proč je to tak působivé, spočívá v tom, že se tam nachází ponaučení pro nás všechny.“
„V čem – v tvojí kávě?“ zeptám se.
Věnuje mi nápadně dlouhý pohled.
To je ale naštěstí protentokrát všechno.
„Jistě že se k tomu nakonec dostaneš, když to projdeš celé.

Posčítáš ta čísla. Když ale ve skutečnosti zainvestuješ trochu času, aby ses na to podíval z různých úhlů – abys pracoval chytřeji, a ne usilovněji – nejenže k výsledku dospěješ mnohem rychleji, ale budeš taky mnohem šťastnější, až ho budeš mít.“

Andyho připomínka je dobrá.

Ponaučení z tohoto příběhu?

„Když máš nějaký nápad,“ říká Andy, „neser se s tím. Pusť se do toho! Protože někdo už na tom dělá!“

Děsivé, viďte?

Kolikrát se vám stalo, že jste šli standardní cestou – absolvovali jste schůzky, připravovali prezentace, pečlivě procházeli texty tištěné drobným písmem –, abyste vzápětí zjistili, že kdybyste před pokusem o Y udělali X, celá operace by byla o poznání jednodušší?

Pokud vám to všechno pomalu dává smysl a začínáte si u sebe všímat nějakých dosavadních vzorců, proč nezkusit následující tipy, které s tím trochu zamíchají?

Jak mi Andy jednou řekl: „V boji je jedno staré přísloví, Keve. VĚTŠÍ porazí MENŠÍHO. Ale víš ty co? Podle mých zkušeností je RYCHLÝ porazí oba!“

Z anglického originálu Sorted! The Good Psychopath’s Guide to Bossing Your Life přeložila Miroslava Kopicová.

V knize Trénink hodného psychopata najdete osobnostní dotazník, který vám pomůže zjistit nejen jak jste na tom s vyrovnaností, svědomitostí, přívětivostí, ale také si můžete ověřit vlastní míru extraverze či neuroticismu. 

Andy McNab je bývalý britský elitní voják, dnes konzultant a spisovatel. Proslavil se jako velitel hlídky vysazené během první války v Perském zálivu hluboko v nepřátelském území. Svoje drastické zkušenosti popsal v knize Konečná stanice Bagdád (2004).


A to není všechno. Bez psychopatie, stejně jako bez sluníčka, bychom tu vlastně vůbec nebyli. Nebýt toho, že se v řadách našich pravěkých předků před dvěma sty tisíci lety vyskytovali i bezohlední, houževnatí a riskující jedinci, bychom během evolučního okamžiku zahynuli na vražedných paleolitických polích hluboké temné Afriky.

Andy McNab, Dostaňte mě odsud!

Andy McNab je také spoluautorem knihy pro děti - Dostaňte mě odsuď!.
Psychopat ve vaší posteli, Proč volíme psychopaty

Psychopat ve vaší posteli je další titul na téma psychopatie.

Nejvíc psychopatů prý můžeme najít v politice, proč tomu tak je se dočtete v knize Proč volíme psychopaty.

Knížku Trénink hodného psychopata můžete koupit na našem e-shopu.Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru