Autogenní trénink ulevuje při astmatu, depresi nebo bolestech hlavy

„Pravá paže je těžká…“ Většina lidí zná tuto větu, ale jen ti informovanější ji dokážou přiřadit k prvnímu ze cvičení patřící k autogennímu tréninku – relaxaci, která pomáhá. Autorka knihy Veronika Víchová se s AT seznámila už na základní škole.

Autogenní trénink a autogenní terapie; Víchová, Veronika a kol.; Portál, 2016; autogenní trénink; prof. J. H. Schultz Koupit na e‑shopu

Autorkou knihy Autogenní trénink a autogenní terapie je Mgr. et Mgr. Veronika Víchová a její živý styl psaní si oblíbíte i v předmluvě - neprávem přeskakované pasáži odborných knih. „Děkuji své rodině, zejména mamince Marii, která v roce psaní této knihy oslaví sedmdesát let. Sama se seznámila s autogenním tréninkem jak jinak než v Kroměříži a mně ho ukázala na základní škole, když jsem se pořád dokola ptala na hypnózu.“

Také upozorňuje na úskalí spojená s knižní podobou této oblíbené relaxační metody. „Pokud je to možné, naučte se autogenní trénink od kvalifikovaného trenéra. Tato kniha může být využívána jako svépomocná, jen pokud takovou možnost nemáte. V takovém případě se neodchylujte od doporučení v textu, neexperimentujte s formulkami ani se svým zdravím.“


Kniha seznámí čtenáře jak s historií a teorií metody, tak s kazuistikami a konkrétním popisem stupňů autogenního tréninku. Zvlášť zajímavé jsou pro běžného čtenáře, i odborníky kapitolky věnované nemocem a stavům, při kterých AT pomáhá. Ať se jedná o bolesti hlavy nebo obecně stavy bolesti, depresi, porod či astma, autogenní trénink funguje – někdy jako podpůrný prostředek léčby. AT pomáhá také při obezitě jako doplněk hlavní léčby, ať již farmakoterapeutické nebo úpravy jídelníčku a pohybu.

Jak uvidíte z následující kazuistiky, nikdy na jeho užití není pozdě.

Ukázka:


Muž, 85 let, poruchy spánku, závislost na hypnotikách.

Vstup do terapie: Obava ze závislosti na hypnotikách, jasná zakázka: metodické vedení při nácviku AT.

Výpis z dokumentace: Nácvik AT proveden v osmi sezeních. Klient aktivně sám studoval doporučenou literaturu, vysoce motivovaný (nadměrná snaha jej zpočátku blokovala, ale po usměrnění vše zvládl). Minimální dávka medikace (občas půl tablety Zolpidemu) bez jejího zvyšování. Spánek a navození spánku bez obtíží, zhoršení pouze při změně času.


Koučování zaměřené na řešení. Když něco funguje, dělejte toho víc.

Reflexe: „Často na vás vzpomínám. AT používám denně – na usínání. Nedávno jsem oslavil 86 let. Poslední článek, který jsem publikoval, byl minulý rok – o sociologii.

Když se něco nedaří, tak AT použiji. V létě jsem měl úraz a fungovalo to. Úraz na noze, 15 cm dlouhá tržná rána a lépe se to hojilo.“

Knihu Autogenní trénink a autogenní terapie koupíte na našem e-shopu.

Photo by Ilham Rahmansyah on Unsplash

Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru