Vystřihovat může každý

aneb Předmluva pro ty, kteří předmluvu zásadně nečtou

Můj muž Honza vystudoval výtvarnou výchovu a nyní se věnuje hlavně ilustrování knížek pro děti. Vystřihovat z papíru ho bavilo už jako kluka, a tak občas připravuje vystřihovánky do dětských časopisů. Jenže v časopise najdete vystřihovánku vymalovanou do všech podrobností a to není úplně ono. Proto přizval naši kamarádku Andreu, která výtvarnou výchovu učí na základní škole a zároveň vede výtvarné dílny, aby vystřihovánky s dětmi vyzkoušela, a společně vytvořili návody na výrobky, které budou děti bavit. Andrea to totiž s dětmi ohromně umí. Hned přišla s báječným nápadem, že některé návody by šly snadno přizpůsobit i pro děti slabozraké nebo nevidomé, se kterými na hodinách výtvarné výchovy také pracuje. Mně pak připadla úloha to celé zorganizovat a podle toho, co Honza s Andreou vymysleli, napsat pracovní postupy. Možná bych vám mohla prozradit jedno tajemství – jako dítě mě vystřihování ani lepení moc nebavilo. Do vystřihovánek se pustím, jen když si umím představit, co mám vlastně udělat a jak! Tak vznikla knížka, která, jak doufáme, k veselým maskám, třepotajícím se rybám nebo kutálejícím se opičkám přitáhne i toho, kdo si (třeba jako já) původně myslel, že ho vystřihování vůbec nebaví.

Proč jsme do názvu vybrali masky a hračky? Chtěli jsme hned na začátku zdůraznit, že vystřihovánky z téhle knížky jsou hlavně na hraní. Zvlášť u návodů pro mladší děti jsme se snažili, aby výroba netrvala příliš dlouho a přitom vznikla hračka, která nějakou dobu vydrží. V maskách vyrobených podle této knížky můžete směle vyrazit třeba na karneval!

Knížku jsme rozdělili do pěti projektových kapitol: Město, Vesmír, Zoo, Divadlo, Moře. Dohromady napočítáte padesát předloh ke kopírování. Na začátku každé kapitoly najdete všeobecné pokyny, nápady na další využití v různých skupinách podle věku i některá doporučení, která platí pro většinu vystřihovánek kapitoly a bylo zbytečné je opakovat u každého návodu.

Někdy budete kromě papíru potřebovat i jiný snadno dostupný materiál, jako jsou papírové krabičky, roličky, plata od vajec nebo plastové láhve. Podrobné pokyny k materiálům, nářadí i postupům najdete v kapitole Jak chytře na vystřihovánky. Všechny předlohy jsou připravené tak, aby šly snadno kopírovat. To vám umožní se k jednomu výrobku několikrát vracet nebo zapojit do tvořivé práce třeba celou třídu. Dětem odpadne náročná práce při vymýšlení a konstruování prostorové vystřihovánky a mohou se soustředit na stříhání, lepení a volné dotváření výrobku.

Ze zkušenosti víme, že hmatové varianty vystřihovánek lákají všechny děti. Pokud však budete pracovat s dětmi zrakově postiženými, metodické poznámky i povídání o speciálních pomůckách k výtvarné práci najdete v kapitole Jak na to s krtkem. V závěru knihy také najdete tabulku Braillova písma.

Klára Smolíková

Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru