Jan Neuman, Miloš Zapletal, Jan Smolík: Hry do kapsy X

Dobrých nápadů není nikdy dost

Oblíbená řada Her do kapsy se dočkala desátého pokračování. Obavy, zda Hry do kapsy X nebudou pouhým „odvarem“ a zda se v nich nebudou opakovat nápady z předchozích dílů, se rozptýlily záhy poté, co jsem knihu otevřela. Autory Her do kapsy X jsou Jan Neumann (skalní příznivce a propagátor outdoorových aktivit a autor řady knih her) a Miloš Zapletal (jeho Velkou encyklopedii her znají snad všichni vedoucí dětských oddílů a táborů).


Hry do kapsy X zachovávají schéma, které známe z předchozích dílů-náměty na sociálně-psychologické, motorické a kreativní hry poznáme podle barvy okraje stránek. Každý list je opět opatřen perforací, aby bylo snadné jej z knihy vytrhnout a zařadit do kartotéky her.

Část věnovaná sociálně-psychologickým hrám mne velmi příjemně překvapila-našla jsem v ní návody na zajímavé společenské hry (mimo jiné  i vrhcáby), při kterých lze přirozenou cestou zjistit, jaké jsou vztahy ve skupině, a pochopit, jak jednotliví členové snášejí případnou prohru. Jen je možná škoda, že zajímavá karetní hra Divoký západ bude pro vedoucí, kteří ji chtějí realizovat, dost náročná na přípravu. Možná by stálo za uvážení, zda karetní hry, které jsou uvedeny i v předchozích dílech, nevydat jako doplněk ke knihám Hry do kapsy.

Motorické hry nenabízejí „pouze“ rozvoj pohybových dovedností, ale působí velmi zábavně a své účastníky určitě strhnou. Prožitek z akční a zábavné hry bude pro malé táborníky nebo členy oddílu nejlepší odměnou za námahu.

Část věnovaná kreativitě nabízí nejen náměty na rukodělné činnosti, ale také hry, při nichž je třeba k řešení přistupovat tvořivě. Najdeme zde třeba náměty na modifikaci známé slovní kopané, výrobu vodního mlýnku nebo krabicové kartotéky pro kartičky z Her do kapsy (nejsem si jistá, zda bylo nutné tuto činnost zařadit právě do části věnované kreativitě a zda by se bez ní kniha neobešla-autoři ale měli zjevně jiný názor).

Hry do kapsy X mne prostě nezklamaly-nápady, které jsem v nich objevila, jsou originální a lákavé. Kniha není pouhou „kuchařkou“ her-náměty nabízejí prostor pro vlastní modifikaci a invenci vedoucích i hráčů. Hry do kapsy X proto využijí všichni vedoucí (a také učitelé, vychovatelé apod.), kteří se rádi nechají inspirovat zajímavými nápady a přitom nemají nouzi ani o podněty z vlastní hlavy.

 

 

Mgr. Marie Těthalová 

Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru