Knižní novinky

Winnicott, Donald W.

Hraní a realita

Jaké má tvořivost kořeny a jak je můžeme rozvíjet, ať už v sobě nebo ve druhých? Kniha odpovídá nejen na tyto otázky, ale věnuje se základním tématům individuálního já a jeho vztahu s vnějším světem. Po představení teorie přechodového objektu a přechodových jevů Winnicott líčí, jak se v podpůrném prostředí při dostatečně dobré péči matky či mateřské postavy rozvíjí vědomí vlastního já, jeho vymezení vůči vnějšímu světu a co se odehrává v prostoru mezi vnitřní subjektivní a vnější objektivně vnímanou realitou. Zabývá se i situacemi, kdy dochází k narušení tohoto vývoje. Významná z hlediska vývoje psychoanalytické teorie je kapitola o použití objektu, tedy nejen o způsobu, jakým se subjekt k objektu vztahuje, ale jak ho používá a co toto používání umožňuje či co mu brání. Pokračuje tím, jak se prostor mezi matkou a dítětem, mezi já a ne-já stává základem kulturní zkušenosti člověka, potenciálním prostorem pro jeho tvůrčí aktivity a žití samé. Teorii přechodových objektů a přechodových jevů rozšiřuje o zamyšlení nad tvořivostí, skrytou rivalitou mužského a ženského prvku v osobnosti a pojetí kultury v širším slova smyslu. Teoretické koncepty jsou dokreslovány příklady z autorovy terapeutické praxe s dětmi i dospělými klienty. Doslov MUDr. Vladimír Vavrda. Donald Woods Winnicott byl britský psychoanalytik a pediatr, významný představitel Britské školy objektních vztahů.

Aktuality

TEST: Vykazuje vaše matka příznaky narcismu?

Mateřství je ve většině kultur posvátná instituce, a proto se o ní obecně nemluví negativně. Co když ale vaše matka byla narcistní? Ujistěte se v našem testu, nakolik byl vztah s ní negativně ovlivněn narcistickými příznaky.

Arteterapie v souvislostech - nová odborná publikace v naší řadě Studium

Komplexní a na aktuálních poznatcích založená kniha Marie Gabriely Lhotové a Evžena Perouta přináší podrobný popis způsobů práce s výtvarnou tvorbou vycházející z teorie projektivně-intervenční arteterapie. Poukazuje také na užší vazby arteterapie na obecnější psychologické a psychoterapeutické poznatky, zejména z oblasti vývojové a klinické psychologie.

O depresi s cynickým humorem, ale bez zesměšňování vypráví kniha Zítra je bohužel taky den

Existují stavy, do kterých se může vcítit i někdo, kdo je nezažil - například jaké to je, vyhrát v loterii. Ale pak existují stavy, které pochopí jen ten, kdo je prožil. A na předním místě mezi takovýmito duševními stavy je deprese. Psát o ní je těžké. A psát o ní s humorem, byť cynickým, vypadá jako úplně nemožné. Ale přesně to dělá německý spisovatel Tobi Katze v knize Zítra je bohužel taky den.

Čtení pro dcery, kterým jejich matky nebyly schopné dát lásku

Náš vztah k matce se rodí současně s naším vstupem do světa. Poprvé v životě se nadechneme a projevíme svou počáteční, závislou lidskou touhu po ochraně a lásce, kterou nám má dopřát matka. Ne všechny matky jsou toho ale schopny.

Ten, kdo jiným jámu kopá. Ze školní práce vznikl skvělý český gamebook

Hrobník na Divokém západě je vysněné povolání, a pokud ne, stejně ho zkuste. Ochutnejte zmrzlinu ze sleďů a vybojujte krvavé bitvy s indiány i úředníky. Ten, kdo jiným jámu kopá je gamebook pro ty, kdo milují cylindry na hlavě a morbidně poetický humor.

Ediční plán 2018-1 je tady!

Ediční plán si můžete prolistovat nebo stáhnout jako PDF soubor. Také si můžete prohlédnout novinky pouze v oblasti, která vás zajímá.

Prozkoumejte zásadní a 90 let nepublikované dílo C. G. Junga

ČERVENÁ KNIHA poskytuje unikátní pohled na původ jeho psychologických teorii. 

Znalci ji nazývají klíčem Jungova díla. 

Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru