Knižní novinky

Havelka, David; Bartošová, Kateřina

Speciální sourozenci

Sourozenecký vztah je odpradávna námětem románů, filmů a pohádek. Jedná se o jeden z nejdelších a nejintenzivnějších vztahů, které v průběhu života zažíváme. Přestože zahraniční výzkumy ukazují, že zdraví sourozenci dětí s postižením jsou velmi početnou skupinou (80 % dětí s postižením má sourozence), bývá tato skupina dětí často odborníky a dospělými často přehlížena a opomíjena. Kvalitní péče o sourozence dětí s postižením přitom může pomoci předejít psychickým obtížím zdravého dítěte, posílit účinky intervence u dítěte s postižením, zvýšit rodinnou kvalitu života a celkově i posílit kvalitu péče o člověka s postižením v jeho přirozeném prostředí a tak pomoci při transformaci z institucionálního na komunitní systém péče. Kniha si klade za cíl pomoci čtenářům najít způsoby jak případná negativa, která vztah přináší minimalizovat, a naopak vytěžit ze vztahu pro děti, rodinu, i odborníky co největší množství pozitiv. Knihu uvítají odborníci pracující s rodinami dětí s postižením (kliničtí psychologové, pedopsychiatři, poradenští psychologové, speciální pedagogové, sociální pracovníci), rodiče zdravých sourozenců dětí s postižením Mgr. et Mgr. David Havelka vystudoval psychologii a speciální pedagogiku. Pracuje jako psycholog v atestační přípravě (obor Klinická psychologie) na dětském oddělení Psychiatrické léčebny ve Šternberku. Na téma sourozenectví s dítětem s postižením vede přednášky pro veřejnost, na vysoké škole i na odborných konferencích. PhDr. Kateřina Bartošová, Ph.D., vystudovala psychologii, v roce 2014 získala doktorský titul v oboru klinická psychologie. V současné době se věnuje soukromé terapeutické praxi a pracuje jako odborný asistent na Psychologickém ústavu FF MU a Katedře psychologie PdF MU, kde se věnuje výuce školní psychologie a psychoterapie.

Aktuality

Modrá hodina - hodina, kdy vylétají netopýři a dráčci

Nová pohádková kniha Alžběty Dvořákové vypráví o bytostech, které přicházejí na svět ze snů lidí a zvířat, o netopýrech, kteří na půdě vychovávají svá mláďata a ochotně se ujmou i jednoho malého dráčka, o dvou sourozencích na letních prázdninách, o jejich dědečkovi a o zvláštním tvorovi, jenž se jmenuje Medrysous.

Soutěž

V květnu jsme soutěžili o dětskou knížku známého ilustrátora Petra Horáčka O myšce, která se nebála.

Na rozcestí ke ctnostem, nebo k slabostem?

Nová (dvoj)kniha oblíbené autorky Daniely Krolupperové Na rozcestí ke štěstí/od štěstí učí děti mladšího školního věku, co jsou to lidské slabosti - a jak to dopadne, když se jim poddáme, anebo když jim naopak čelíme a přemůžeme je.

Lidové písničky podruhé

Desítky lidových písní z Čech, Moravy i Slovenska obsahuje pokračování úspěšné knihy Lidové písničky a hry s nimi. Metodická příručka je určená pedagogům mateřských či základních škol, kteří chtějí v dětech pěstovat lásku k hudbě a zpěvu zábavnou a pro děti atraktivní formou.

ROZHOVOR: Každá chvíle s knížkou stojí za to - Petr Horáček

Alespoň to tvrdí oblíbený autor a ilustrátor knížek pro děti Petr Horáček. V rozhovoru otištěném v dubnovém čísle časopisu Informatorium 3 - 8 si s šéfredaktorkou Mgr. Marií Těthalovou povídali nejen o dětských knihách obecně, ale hlavně o jeho nejnovějším počinu vydaném v Portálu - O myšce, která se nebála.

Pestrý ediční plán 2019-1!

Ediční plán si můžete prolistovat nebo stáhnout jako PDF soubor. Také si můžete prohlédnout novinky pouze v oblasti, která vás zajímá.

Prozkoumejte zásadní a 90 let nepublikované dílo C. G. Junga

ČERVENÁ KNIHA poskytuje unikátní pohled na původ jeho psychologických teorii. 

Znalci ji nazývají klíčem Jungova díla. 

Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru