Aktuality

Únorový Den D

Na 22. února připadá narození zakladatelů skautingu, sira Roberta Baden-Powella (1857) a jeho ženy Olave Baden-Powell (1889) - a skauti a skautky po celém světě tento den slaví jako Den zamyšlení, svátek přátelství. A my při této příležitosti slavíme náš Den D se slevami 20 %, který můžete slavit s námi, ať skauti jste, nebo nejste! A slavit budeme až do neděle 24. února!

Soutěž

V únoru jsme soutěžili o knihu Karla Nešpora Jde to i s úsměvem

Malý Alan už zase skáče přes kaluže

Autobiografický román australského spisovatele Alana Marshalla Už zase skáču přes kaluže je dospělým čtenářům dobře znám. Nejen díky povinné školní četbě, ale určitě i díky nezapomenutelnému filmovému zpracování Karlem Kachyňou, kde se v roli malého chlapce bojujícího s dětskou obrnou poprvé představil herec Vladimír Dlouhý. Kniha o překonávání handicapu a síle odhodlání po delší době opět vychází a může tak oslovit novou generaci malých čtenářů.

Vánoc jsme se dočkali, teď čekáme na Velikonoce

Loni na podzim vyšla pro dětské čtenáře kniha Čekání na Vánoce. Nyní se blíží Velikonoce, nejdůležitější křesťanský svátek, a jejich význam dětem přibližuje novinka od stejné polské autorské dvojice Marek Kita - Dorota Łoskot-Cichocka: Čekání na Velikonoce. Pokud nechcete, aby vaše dítě o Velikonocích vědělo jen to, že se chodí koledovat, je tato kniha přesně pro Vás!

Psychiatr Radkin Honzák: O moudrosti psychopatů aneb Jsou mezi námi

Autor knihy Moudrost psychopatů Kevin Dutton přirovnává výsledky testu míry psychopatie k mixážnímu pultu zvukaře, kde šoupátka jsou nastavena do různé výšky. Jsou-li všechna nadoraz (skóre blížící se nebo dokonce rovné čtyřiceti), je nanejvýš pravděpodobné, že takový člověk skončí ve vězení. Dokáže-li však agresivní a především antisociální tlaky stáhnout na přijatelnou míru, může se úspěšně pohybovat v běžném svobodném světě a zneužívat svých schopností na náš účet.

Přerámování v terapii jako umění vidět věci jinak

Psychoterapii většinou vyhledávají klienti, kteří mají pocit, že ve svém životě uvízli, v jejich životě něco nefunguje a terapeut je tím, kdo se na situaci dívá novýma očima. Technika přerámování pomáhá dát věcem v klientově životě nový význam.

Jak praktikovat nenásilnou komunikaci v institucích, společnosti i rodině

Nenásilná komunikace nás seznamuje se čtyřmi zásadními body či informacemi, které usnadňují vyjadřování i naslouchání: dává přednost pozorování faktů před moralistním posuzováním, umožňuje jasně si uvědomit, co cítíme a proč, a pomáhá nám rozpoznat a vyjádřit naše potřeby a hodnoty a vznést jasné a konkrétní požadavky v přítomnosti.

TEST: Jste vysoce citliví? Otestujte se

Dánská psycholožka Ilse Sand sestavila test, pomocí něhož můžete zjistit, zda patříte k vysoce citlivým lidem. Když si uvědomíme, jaké jsou povahové rysy vysoce citlivého člověka, může to dokonce rozšířit náš pohled na realitu. Už v ní nežije jen jeden ideální typ, ti odolní, extravertní, energičtí, kteří zvládají stres a vykonávají manažerské funkce. Bez některých schopností vysoce citlivých lidí by lidský druh nedokázal přežít.

Kůň, který uměl počítat. Ale nepočítal s kritickým myšlením.

Chytrý Hans se mohl stát legendou mezi koňmi. Dokázal řešit matematické příklady, projevovat názory na hudbu i odpovídat na různé otázky. Že to není možné? A co kdybyste to viděli na vlastní oči? Dáte přednost racionálnímu uvažování a nebo – stejně jako mnozí jiní – podlehnete a uvěříte?

ROZHOVOR: Angelika Pintířová - Morem dneška je nemilovaná mládež

Boromejka Angelika Pintířová, jež vešla ve známost coby ošetřovatelka Václava Havla v závěru jeho života, se vymyká ustálené představě o řádové sestře – jezdí na koloběžce, hraje fotbal, fandí hokeji, pije pivo, má Facebook i řadu videí na YouTube. Kromě toho je ještě zdravotní sestrou, učitelkou dramatické výchovy, rozhlasovou moderátorkou i vychovatelkou „zpustlé“ mládeže ve výchovném ústavu.

Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru