Psychologie dnes

Temná triáda, esence zla

Kateřina Rodná, 4/2020
Pod skutečně zlým člověkem si obvykle představíme populárního „psychopata“. Ale obyčejnému psychopatovi k dokonalosti něco chybí. Teprve přidají-li se i další rysy, poznáme, co je to zlo. A bývá obvykle docela atraktivní.

Nastal čas na reset?

Matyáš Zrno, 4/2020
Martin Jan Stránský má jasno – mobilní telefony a tablety jsou portálem do světa návykové stupidifikace. Technologie sociálních sítí je vytvořená na principu toho, že zvedne v mozku hladinu dopaminu a vytváří tak fakticky závislost. Česko-americký neurolog a odborník na lidský mozek, mezi jehož předky patřily přední osobnosti první republiky a prvního i druhého exilu, tvrdí, že díky funkční magnetické rezonanci můžeme sledovat úbytek určitých mozkových funkcí u náruživých uživatelů sociálních sítí. Přesto doufá, že se to změní. Stejně jako bylo kdysi kouření „in“ a nyní je „out“.

Ženy pro vztah nevhodné

Kateřina Rodná, 4/2020
V jednom z předchozích vydání jsme se věnovali typům mužů, jimž by se ženy měly obloukem vyhnout, nechtějí-li si ze vztahu odnést šrámy a zklamání. Slibovali jsme, že se vrátíme i k ženám, protože také mezi potenciálními partnerkami můžeme narazit na kočičí zlato nebo zakopanou nášlapnou minu. Na koho by si muži měli dát obzvláště pozor?

Syndrom svůdníka: dar nebo prokletí?

Michal Nikodem , 4/2020
Určitě je znáte, a možná jste dokonce jako oni. Casanova, Valmont, Don Juan... Rozdílná místa, rozdílné epochy, jedno společné – jsou to lvi salonů, ostatní jim závidí a obdivují je. Na Wikipedii se dočtete, že jde o volnomyšlenkáře a sukničkáře. Zároveň se jedná o prototypy promiskuitních, v některých případech i hypersexuálních jedinců, kteří se těší velkému zájmu jak svých kořistí, tak svých souputníků a soků.

Signály z Venuše: Blondýna za kniplem

Lenka Kosková-Třísková, 4/2020

Život v karanténě

Matyáš Zrno, 4/2020
Někdo má prostě takovou povahu, že vyhlášení karantény považoval za dobrou příležitost uklidit si byt, přečíst si konečně všechny knížky v knihovně a dokoukat si seriály. Jiní se obávali katastrofy a mohlo jim být i fyzicky nevolno. Jenže co když už karanténa trvá týdny? Co když nějaká omezení budou platit měsíce? Jak to zvládnout psychicky i fyzicky?

Ze dna ke hvězdám: K čemu jsou nám těžké časy?

Olga Vaníčková, 4/2020
Kniha Ze dna ke hvězdám je tu od toho, aby nám dodala sílu odrazit se ode dna a překonat těžké časy. Aby nám pomohla vidět smysl temných období našeho života. Jak se nám s tím Roman Kadlec rozhodl pomoct?

Sloupek Milana Petráka: To přece nemůže být náš dres...

Milan Petrák, 4/2020
Čeští fotbaloví fanoušci měli v posledních letech řadu příležitostí si zanaříkat. Roztrpčení, kterému propadli loni v listopadu, bylo přesto unikátní.

Čím bych byla bez citů?

Sabine Groth, 4/2020
Hledáte sebe samu? Vykročila jste po nesnadné cestě ke své skutečné podstatě? Kniha německé terapeutky Sabiny Groth inspirovaná slavným titulem Ženy, které běhaly s vlky byla napsána jako pomoc ženám, které se na podobnou pouť vydaly. Přinášíme vám z ní ukázku.

Zbytečné věci vám berou energii

Blanka Vun Kannon, 4/2020
Lidé v rozvinutých zemích nosí jen přibližně dvacet procent oblečení ze svého šatníku. Na osmdesát procent papírů a jiných informací, které skladujeme, se nikdy nepodíváme. Naše domovy jsou zahlceny věcmi jako nikdy v minulosti.

Jak začít? Vyfoťte se!

Matyáš Zrno, 4/2020
Vlohy k pohybu nemá každý, ale každý by se měl pohybovat. Ze začátku ale nejlépe pod dozorem, říká MUDr. Marie Skalská, sportovní lékařka, cvičitelka, odbornice na fyziologii zátěže, pohybové aktivity a prevence civilizačních onemocnění, která k tomu kromě spoluzaložení pražského Pro Fit Institutu nějakým zázrakem zvládá být ještě manželkou a matkou tří dětí.

Postřehy M.Z.: Co je pevné a co je slabé

Matyáš Zrno, 4/2020
Krize vždy odhalí, co je pevné a co slabé, co podstatné a co zbytečné. Takže co jsme zjistili?