Psychologie dnes

Tělo jako zdroj

Jitka Holasová, PD 4/2025
S JANEM AUDRLICKÝM, psychiatrem a psychoterapeutem, jsme si povídali, ale také jsme vstávali z křesla, padali na zem, popouštěli imaginaci a v ní se prali s drakem. Jak je možné vnímat roli těla v terapii a jak využít své tělo jako zdroj, i když se nám zdá, že jsme od něj odpojení?

Duše jara v mýtech

Adam Borzič, PD 4/2025
S vegetačními cykly a zejména s jarní obrodou je v tradičních mytologiích spojena řada božstev a příběhů, které zrcadlí archetypální aspekty naší cesty životem. Můžeme v nich rozpoznávat vnitřní pouť a rozkvět lidské psýché.

Pojďte, budeme si hrát

Mojmír Sedláček, PD 4/2025

Jaro probouzí i sebevražednost

Mojmír Sedláček, PD 4/2025

Pozorné zorničky

Mojmír Sedláček, PD 4/2025

Ranní probouzení jako klíč k celému dni

Eva Andrlíková , PD 4/2025
Spánek ovlivňuje zdraví našeho těla, ale i psychickou kondici. Jak tedy v moderní době, kdy různé nepřirozené vlivy narušují náš biorytmus, nalézt cestu ke kvalitnímu nočnímu odpočinku a plné denní produktivitě?

Porucha, nebo potenciál?

Barbora Petránková, PD 4/2025
Co kdybychom přijali představu, že to, co v současnosti označujeme jako psychické poruchy, je mimo jiné způsob probouzení vědomí a přizpůsobování nervového systému aktuálním podmínkám měnícího se světa?

Jsme zase doma

Jan Šikl, PD 4/2025

O naději a zrání

Jaroslav Jirman, PD 4/2025
Jak se probudit z bolestné izolace do sdílení, do vztahů, do společného světa? Psychoterapeut JAROSLAV JIRMAN se zamýšlí nad nevědomým vnitřním utrpením, které nás vede k odcizení a omezené perspektivě, a nabízí uzdravující cestu k širšímu vnímání života.

Zacházet se sebou citlivě

Ondřej Fafejta, PD 4/2025
Citlivost je nejen povahový rys, ale i způsob, jak přistupovat k sobě a k ostatním. Při takovém zacházení přijímáme vlastní prožitky a zároveň od nich dokážeme zaujmout klidný odstup.

O nezralých rodičích a zakletých dětech

Jan Šikl, PD 4/2025
Jak události a postavy v klasických pohádkách zrcadlí realitu naší duše? Psychoanalytik a jungovský analytik JAN ŠIKL rozebírá některé aspekty příběhu o Šípkové Růžence a Sněhurce.

Rozsvítit v sobě i mezi sebou

Pavel Nepustil, PD 4/2025
Jak při terapii propojovat tělo a mysl? Co má společného psychosociálně orientovaný Otevřený dialog a psychofyzicky zaměřený přístup Trager? Psychoterapeut PAVEL NEPUSTIL a fyzioterapeutka DAGMAR MOC KRÁLOVÁ spolu mluvili o tom, jak přesunout pozornost „z hlavy do srdce“, všímat si nejen slov, ale i pohybů a vnímat, jak různorodé prožitky v terapeutickém procesu souvisejí se širokým spektrem každodenních životních zkušeností.