Psychologie dnes

Nejsme stejní. No a co?

Zuzana Hekelová, 2/2020
Každý z nás už jistě slyšel onu stokrát omletou větu, že „protiklady se přitahují“. Je to pravda jen částečně. Pokud jinakost ve vztahu (partnerském, přátelském, rodinném, pracovním…) přesáhne určitou míru, mění se poměrně rychle ve vzájemné neporozumění, jehož překonávání většinou stojí mnoho energie a času. Takže i v oblasti mezilidských vztahů platí daleko spíše jiná omletá věta – a sice „všeho s mírou“.

Cyril Höschl: Planeta si poradí sama

Matyáš Zrno, 2/2020
S ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech Cyrilem Höschlem o tom, kde se v naší blahobytné společnosti bere neustálá obava z brzkého konce a zda je stres jen výdobytkem moderní doby, proč lidé nemají dostatek sebevědomí a že si s přelidněním nemusíme dělat starosti.

Nadbytek vede k degeneraci

Matyáš Zrno, 2/2020
Co nás může naučit příklad krys, kterým dopřejeme komfortní život v nadbytku? Na jaký typ stresu jsme stavění, a na jaký naopak ne? Proč si máme ráno ustlat postel? To všechno se dozvíte od Radka Ptáčka, prvního profesora lékařské psychologie v České republice, který působí jako klinický psycholog, psychoterapeut a soudní znalec.

XXXL kupředu!

Kateřina Cajthamlová, 2/2020
Koncem ledna vstoupil do českých kin dokumentární snímek Pěkně tlustá sebeláska. Je o vzpouře čtyř dívek proti obecnému vnímání obézních lidí. Co je špatného na tom, že se chceme také moderně oblékat, chodit se koupat v bikinách nebo tančit, prostě žít jako ti druzí, ptají se tyto mladé ženy. A nastolují otázku, zda se boj s obezitou nestal spíš bojem proti obézním lidem.

Nezabiješ?

Vladimír Řehan, 2/2020
Co provází akt zabití u vojáků? Co prožívají (a proč), když porušují jedno z hlavních tabu naší společnosti? Na to odpovídá Daniel Štrobl v knize, jež je výsledkem více než desetiletého výzkumu a je podložená šetřením s americkými, chorvatskými a českými veterány.

Jste introvertní, nebo vysoce citliví?

Ondřej Fafejta, 2/2020
Devadesátá léta minulého století byla dobou, v níž se propagovala asertivita a podnikavost. Dnes je situace poněkud jiná. K tomu přispěla významnou měrou Susan Cainová svou knihou Ticho: Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit, která poprvé vyšla v roce 2012 (a česky téhož roku). Autorka hovoří o tom, že na Západě, a obzvláště v Americe, dominuje „extravertní ideál“, který je společenský, průrazný a dobře se cítí v centru pozornosti.

Změna je esencí života

Blanka Vun Kannon, 2/2020
Vše kolem nás se neustále mění. Je to vesmírný zákon.

Královna chaosu

-red-, 2/2020
Zoë Kessler byla skoro padesát let jen „divná“, než se dočkala diagnózy ADHD. Netají se věcmi, které má za sebou, a uvědomuje si, co všechno se jí povedlo „provést“ a o co vše kvůli své hyperaktivitě a poruše pozornosti přišla. Naštěstí ale zjistila, co vše jí pomáhá, a své dobré rady si nenechává pro sebe.

Psychologická čítanka: Münchhausenův syndrom by proxy

Kateřina Rodná, 2/2020
Možná už jste někdy slyšeli o lidech, kteří neúnavně obcházejí ambulance lékařů a trvají na tom, že jsou nemocní. Münchhausenův syndrom, někdy zvaný „syndrom barona Prášila“, je psychické onemocnění, při kterém si lidé záměrně způsobují závažné fyzické problémy, se kterými potom navštěvují lékaře a dožadují se léčby.

Deset nejčastějších mýtů o manželství

-red-, 2/2020

Týden manželství

Matyáš Zrno, 2/2020
Mezi desátým a šestnáctým únorem proběhne Národní týden manželství. Jeho mottem je „Manželství v síti“ a hlavním cílem je zaměřit se na to, jak manželství a vztahy ovlivňuje svět digitálních technologií a jaké výzvy přináší online svět do prožívání blízkosti s našimi nejbližšími. O tom si povídáme s koordinátorem Národního týdne manželství Petrem Adamem.

Sloupek Milana Petráka: Důvěřuj, ale prověřuj. Jenže jak moc?

2/2020
Těžko si přestavit svět, ve kterém bychom si navzájem absolutně v ničem nedůvěřovali. Důvěra funguje jako olej, díky kterému se mohou kola ekonomických vztahů plynule otáčet.
POSLEDNÍ ČÍSLO2/2020 2/2020Získejte knihu - Sherre Hirsch, Ani Bůh prý není neomylný. 

Dárek pro všechny nové předplatitele! Za roční předplatné Psychologie dnes obdržíte knihu Ani Bůh prý není neomylný. Dárek pouze do rozebrání zásob. Buďte mezi prvními!