Psychologie dnes

Malovat mýty

PD 12/2024

Otevřít se dobré zprávě

Jan Šikl, PD 12/2024
Aby se psychoterapie dotýkala celého člověka, musí zahrnovat spirituální rozměr. Psychoanalytik a jungovský analytik JAN ŠIKL píše o duši a Duchu, o zrádné orientaci na vnější svět i o touze po vnitřní proměně.

Z olova ve zlato

Martin Skála, PD 12/2024
Změna v analytické psychologii neznamená stát se někým jiným, ale stát se sám sebou. MARTIN SKÁLA píše o uzdravující vnitřní cestě na pozadí učení C. G. Junga, alchymické symboliky, starodávné Knihy proměn nebo příběhu o vzkříšení Ježíše Krista.

Proměnit nás umí dobré napojení

PD 12/2024
Změně chování, myšlení nebo prožívání terapeut přímo nepomáhá, spíš vytváří bezpečný prostor, aby se toto „kouzlo“ mohlo uvnitř člověka stát. S psychologem a psychoterapeutem MATEJEM HOCHELEM jsme si povídali o paradoxech a zázraku změny v terapii, která je někdy nepodchytitelná.

Jak se z dítěte stane dospělý

Pavla Koucká, PD 12/2024
Puberta představuje období, během něhož se dítě stane potenciálním rodičem. Vedle fyzických proměn dochází i ke změnám v myšlení, vztazích a osobnosti. Proč je to tak náročné pro dospívajícího i jeho blízké?

Léčení skrze tělo a ducha

Kamila Němečková, PD 12/2024
Jsme v procesu transformace, náš přístup k léčbě psychických problémů se mění. V terapii začínáme věnovat větší pozornost tělu, které ukládá prožitky hluboko do svých struktur, a znovuobjevujeme spiritualitu, již zkoumáme v rámci postmaterialistické vědy.

Základní dovednosti v gestalt psychoterapii: příručka, která nesvazuje

Martin Jára, PD 12/2024
V nakladatelství Portál znovu vychází dlouho vyprodaná publikace Základní dovednosti v gestalt psychoterapii autorů Phila Joyce a Charlotte Sills, dvou učitelů z prestižního Metanoia Institute, který poskytuje vysokoškolské vzdělání v psychoterapii. Požádali jsme Martina Járu, psychoterapeuta a lektora působícího v několika gestalt výcvikových institutech, o komentář ke knize. Otevřel dialog a k rozhovoru o publikaci pozval tři frekventantky výcviku – uvnitř kvarteta vznikla živá experimentální recenze.

Příroda jako zdroj naděje

Adam Táborský, PD 12/2024
Přírodní prostředí nám svými rytmy připomíná, že i naše životy se neustále proměňují a vyvíjejí – i po nejkrutější zimě přichází jaro. Možnost obnovy je všudypřítomná. Procházka v lese, spočinutí v zahradě nebo pohled na nebe nás můžou posílit a ukázat nám širší horizont.

Sublimace – proměna vnitřního zla

Ondřej Fafejta, PD 12/2024
Podle čeho poznáme, jestli jsme zlí? Je přijetí zla, které v sobě máme, cestou k jeho očištění, nebo tím naopak dochází k jeho legitimizaci? Terapeutické směry jako jungovská analýza, voice dialogue nebo terapie systémů vnitřní rodiny budou zřejmě obhajovat první způsob.

Větší než velké otázky

Martin Nawrath, PD 12/2024
Na jakých vnitřních a vnějších místech se můžeme v životě ocitnout a jak nás proměňují? A nakolik máme tyto změny pod kontrolou? Psychoterapeut MARTIN NAWRATH se zamýšlí nad dědictvím zemřelých, nad vlivem nepaměti i nad mocí nepoznatelného.

Sebeláska nesmrdí

Pavel Nepustil, PD 12/2024
Celá existence je dialogická, jsme neustále ovlivňováni jeden druhým, píše psycholog PAVEL NEPUSTIL. V čem se liší dialog od monologu a láska od závislosti? A co to znamená mít rád sám sebe?

Rezonance a odcizení

PD 12/2024
Neustálé zrychlování a nezastavitelný společenský růst pociťujeme na vlastní kůži. Ale rozumíme mu? Jak se v daných podmínkách můžeme dobrat k naplněnému životu? Co s námi hluboce rezonuje, a co naopak vede k odcizování? To jsou témata, která jsme probírali s předním současným německým sociologem HARTMUTEM ROSOU.