Psychologie dnes

Svět vnitřních soudců

Sandra Silná, PD 06/2021

Scrollování životem

Michal Dvořák, PD 06/2021
Mobil bereme do ruky v průměru šedesátkrát za den. Mnoho z nás po něm sahá téměř automaticky – když pociťujeme nudu, nebo naopak stres, prožíváme náročnou emoci, nebo prostě jen ze zvyku. Co můžeme udělat pro to, abychom svůj telefon používali vědoměji?

Závislost v čase krize

PD 06/2021
„SLOŽITÁ SITUACE BĚHEM PANDEMIE ZASÁHLA TY NEJZRANITELNĚJŠÍ, SOCIÁLNĚ SLABŠÍ RODINY S MALÝMI DĚTMI. POTÍŽE LIDÍ Z RIZIKOVÝCH SKUPIN SE JEŠTĚ PROHLOUBILY, AMBULANCE MÁME PŘEPLNĚNÉ,“ ŘÍKÁ PROFESOR MICHAL MIOVSKÝ, PŘEDNOSTA KLINIKY ADIKTOLOGIE VŠEOBECNÉ FAKULTNÍ NEMOCNICE V PRAZE A 1. LÉKAŘSKÉ FAKULTY UNIVERZITY KARLOVY.

Dirk de Wachter: Umění být nešťastný

Tomáš Hupka, PD 5/2021

Když terapeut medituje

Jan Benda, PD 5/2021
Práce s všímavostí a soucitem do psychoterapie proniká už delší dobu. Unikátním způsobem je pak do své praxe uvádějí slovinští terapeuti manželé Žvelcovi. Nemedituje klient, ale terapeut. A skrze své vhledy pak může k všímavosti přivádět i toho, kdo k němu přichází pro pomoc a podporu.

Jak přeložit vůní...archetyp

Irena Kozelská, PD 5/2021
KAŽDÁ MINCE MÁ DVĚ STRANY. VELKORYSOST JE I SEBEPOTLAČOVÁNÍM, LAKOTA SPOŘIVOSTÍ. V ŽIVOTĚ ČASTO BLOUDÍME PROTO, PROTOŽE SVÉ VLASTNOSTI VNÍMÁME JEN Z JEDNÉ STRANY.

Funguje terapie on-line?

Evi Sasínek, PD 5/2021
Chádí El-Moussawi, CEO a spoluzakladatel Terap.io, první české on-line platformy pro psychoterapii, se 15 let živil jako investiční bankéř, ale dnes říká, že nejlepší investicí v jeho životě bylo rozhodnutí jít na terapii. Proto chce, aby tu možnost měl každý.

Hana Junová: Respektovat pacientovy hodnoty a nevodit ho za ručičku

PD 5/2021
Ukázka z knihy Příběh československé psychologie je věnovaná významné psychoterapeutce PhDr. Haně Junové, která zemřela 3. dubna 2021.

Pandemie nespavosti

PD 5/2021
COVID-19 PŘINESL DO ŽIVOTA MNOHA LIDÍ ZVÝŠENOU NEJISTOTU A S NÍ I NARUŠENÝ NOČNÍ SPÁNEK. UŽ PŘED PANDEMIÍ MĚLA PROBLÉMY S USÍNÁNÍM NEBO PROBOUZENÍM TÉMĚŘ POLOVINA SVĚTOVÉ POPULACE. COVID POČET NESPAVCŮ JEŠTĚ ZVÝŠIL. DOKONCE DO TÉ MÍRY, ŽE ODBORNÍCI POJMENOVALI NOVÝ FENOMÉN – COVID-SOMNIA NEBOLI COVIDOVÁ NESPAVOST. CO S NÍ?

Dobrý psychopat v nás?

Ondřej Fafejta, PD 5/2021
Psychopaty si většinou ošklivíme jako predátory, na něž je radno dávat si pozor. Co když ale využijeme jejich zbraní, abychom žili bohatší, odvážnější a spokojenější život? Kniha Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu popisuje, jak na to.

Blízkým i všem, kteří chtějí být nablízku

PD 4/2021
V ORDINACI PSYCHIATRA NEBO PSYCHOLOGA ZAZNĚLA DIAGNÓZA: EMOČNĚ NESTABILNÍ PORUCHA OSOBNOSTI. UŽ DELŠÍ DOBU JSTE SI VŠÍMALI EMOČNÍHO UTRPENÍ BLÍZKÉHO ČLOVĚKA. ZAŽILI JSTE S NÍM DRAMATICKÉ SITUACE. UBLIŽOVAL SI, ŘÍKAL, ŽE NECHCE ŽÍT. VIDĚLI JSTE RÁNY A JIZVY NA JEHO TĚLE. A TUŠILI JSTE, ŽE TY NA DUŠI JSOU JEŠTĚ HORŠÍ.

Rovnost, svoboda, vztah

PD 4/2021
Z romantických filmů a literatury lehce nabydeme dojmu, že lásce nejvíc pomůžeme, když jí vše obětujeme. S touto představou jdeme do reálných vztahů a jsme pak často rozčarovaní. Myslet v lásce na sebe je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou pro vztah můžeme udělat.