Psychologie dnes

Blízkým i všem, kteří chtějí být nablízku

PD 4/2021
V ORDINACI PSYCHIATRA NEBO PSYCHOLOGA ZAZNĚLA DIAGNÓZA: EMOČNĚ NESTABILNÍ PORUCHA OSOBNOSTI. UŽ DELŠÍ DOBU JSTE SI VŠÍMALI EMOČNÍHO UTRPENÍ BLÍZKÉHO ČLOVĚKA. ZAŽILI JSTE S NÍM DRAMATICKÉ SITUACE. UBLIŽOVAL SI, ŘÍKAL, ŽE NECHCE ŽÍT. VIDĚLI JSTE RÁNY A JIZVY NA JEHO TĚLE. A TUŠILI JSTE, ŽE TY NA DUŠI JSOU JEŠTĚ HORŠÍ.

Rovnost, svoboda, vztah

PD 4/2021
Z romantických filmů a literatury lehce nabydeme dojmu, že lásce nejvíc pomůžeme, když jí vše obětujeme. S touto představou jdeme do reálných vztahů a jsme pak často rozčarovaní. Myslet v lásce na sebe je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou pro vztah můžeme udělat.

HRANIČNÍ FILMY: rizika a limity filmových poruch

Mojmír Sedláček., PD 4/2021
HRANIČNÍ PORUCHA OSOBNOSTI JE PRO SPOUSTU FILMAŘŮ VELMI ATRAKTIVNÍ. JEJÍ SYMPTOMY JSOU TOTIŽ PRO DRAMATICKÁ DÍLA JAKO STVOŘENÁ: VÝRAZNÁ EMOTIVITA, IMPULZIVNOST ČI PŘEPJATOST CHOVÁNÍ JSOU IDEÁLNÍMI HYBATELI DĚJE I NÁSLEDNÉHO CITOVÉHO ZAUJETÍ DIVÁKA.

Odejdi v míru

Ondřej Fafejta, PD 4/2021
KDYŽ ŘÍKÁME, ŽE MÁ ČLOVĚK ŠPATNĚ NASTAVENÉ HRANICE, MŮŽEME TO CHÁPAT DVOJÍM ZPŮSOBEM. BUĎ SE JEDNÁ O HRANICE VŮČI JEHO MOŽNOSTEM, NEBO O HRANICE VŮČI DRUHÝM LIDEM. POTÍŽE V JEDNÉ OBLASTI SE VELMI SNADNO MOHOU PROJEVIT I V OBLASTI DRUHÉ.

Kde leží hranice mezi přesvědčováním a manipulací?

PD 4/2021
Technika, díky které můžeme druhého přesvědčit o své pravdě a správnosti svých argumentů, se nazývá persvaze.

Nenávidím tě, neopouštěj mě

Adéla Klingohrová, PD 4/2021
Psycholog a psychoterapeut Mgr. et Mgr. Stanislav Milotinský pracuje s pacienty s emočně nestabilní poruchou v denním stacionáři v Psychiatrické nemocnici Bohnice a zároveň je terapeutem a spoluzakladatelem Psychedelické kliniky Psyon. Existuje pro lidi s hraniční poruchou osobnosti účinná pomoc?

Bludný kruh srovnávání na sociálních sítích

Pavla Le Roch, Březen 2021
„Jsem hnusná, blbá, nemožná,“ rozčiluje se třináctiletá Julie. Matka nechápe. Opatrným dotazováním zjistí, že na Julčin post na Instagramu zareagovala jen „jedna holka ze školy“, kterou navíc Julča zrovna nemusí, komentářem: „Jsi skvělá!“

Hluboká práce

Adam Táborský, Březen 2021
Žijeme v éře bezprecedentního množství informací. Stali jsme se závislými na digitálních zařízeních nejen kvůli práci, ale také kvůli sociální validaci. Proč se bojíme, že nám něco unikne?

Všímavost a emoce

Jan Benda, Březen 2021
Nejnovější výzkumy poukazují na to, že všímavost významně ovlivňuje naši duševní i tělesnou pohodu. Jak ji optimálně využít v zátěžových situacích? Jednou z cest je vědomé přijetí bolestivých pocitů a pochopení jejich skrytých poselství.

Vděčnost jako způsob odolnosti

Adam Táborský, Březen 2021

Cesta z covidové frustrace

Pavla Koucká, Březen 2021
Opatření v souvislosti s pandemií covid-19 děti připravila o školu i o většinu volnočasových aktivit. Dříve byly přetížené, teď nemají najednou vůbec nic. Jaké množství frustrace je pro děti z hlediska společenských trendů posledních let a měsíců ještě únosné?

Zahanbení tukem

Adam Táborský, Březen 2021
Jak přesně přeložit „fat shaming“? Zkusme se zamyslet nad překladem „tlustá ostuda“, „zahanbení tukem“, „zostuzení sádla“? Také vás to tahá za uši? „Fat shaming“, hanění lidí s nadváhou, záměrně popírá jedinečnost a lidskou hodnotu.