Informatorium 3-8

Dítě v centru pozornosti

PhDr. Helena Chvátalová, 7/2018
Celostátní konference Integrace dětí z pohledu teorie i praxe aneb Dítě v centru pozornosti byla věnována prvním zkušenostem, příležitostem a úskalím společného vzdělávání v mateřských a základních školách.

Sůl je sice nad zlato, ale…

PhDr. Helena Chvátalová, 7/2018
… nikoli v množství, které dnes běžně konzumujeme. Zatímco dospělý organismus potřebuje denně množství soli odpovídající zhruba jedné čajové lžičce, ve skutečnosti mu dodáváme daleko víc, v průměru až trojnásobek. Máme tedy ve stravě soli tolik, že jakékoli snížení jejího příjmu bude mít bezesporu pozitivní zdravotní efekt.

Nová paní učitelka. Jaká asi bude?

Kateřina Rodná, 7/2018
Po prázdninách znovu do školky. Dva měsíce jsou dlouhá doba nejen pro nás dospělé, natož pak pro děti školkového věku.

Dárek za předplatné září 2019

Mgr. Marie Těthalová, 7/2018

Obrázkové značky

Mgr. Marie Těthalová, 7/2018

Cizí jazyk ve školce?

Kateřina Rodná, 7/2018
Čím dříve, tím lépe, říká se často, a nezřídka také v souvislosti s věkem ve kterém je záhodno zahájit výuku cizího jazyka. S dalším jazykem by se dítě podle tohoto hesla mělo seznámit co nejdříve, možná už v batolecím věku. Je to ale nutnost?

Chemie a fyzika je všude kolem nás

Mgr. Marie Těthalová, 7/2018
Tvrdí to Květoslava Stejskalová, která se chemii věnuje na vědecké úrovni a chemické taje dokáže zprostředkovat i předškolním dětem.

Jsme si blízko

-red-, 6/2018
Naše MŠ Na Přesypu, Praha 8, je zapojena v mezinárodním projektu eTwinning. Jeho hlavní myšlenkou je dát mateřským, základním i středním školám možnost se kontaktovat a spolupracovat se školami z jiných zemí. Díky němu můžeme dětem přiblížit, jak se kde žije, poznávat ostatní kultury a zvyky. Školy mohou navzájem komunikovat a předávat si inspiraci.

Kampaň k Mezinárodnímu dni porozumění autismu

-red-, 6/2018
Mateřská škola v Ostravě-Porubě na ul. ČS. Exilu s kapacitou 120 dětí integruje 24 dětí s poruchou autistického spektra. Rádi bychom poděkovali všem, kteří nám pomohli realizovat projekt Kampaně k Mezinárodnímu dni porozumění autismu, dotovaný SMO Mob Poruba.

Obrázky na nástěnce

Mgr. Marie Těthalová, 6/2018

Musí a mají školky dovolit dětem veganské jídlo z domova?

PhDr. Helena Chvátalová, 6/2018
Nedávno rozvířil hladinu veřejného mínění a internetových diskusí případ, kdy se matka veganka obrátila se stížností na Úřad veřejného ochránce práv, protože mateřská škola nechtěla dovolit, aby svému dítěti nosila z domova veganské jídlo. Může být jídlo překážkou nástupu do mateřské školy?

Škola jako místo setkávání

PhDr. Helena Chvátalová, 6/2018
Konference s tímto názvem – Škola jako místo setkávání – se v pátek 20. dubna uskutečnila tradičně v prostorách Katedry psychologie Filozofické fakulty UK Praha. Úvodní část akce byla pro všechny účastníky společná, později se zájemci rozdělili do jednotlivých sekcí.