Rodina a škola

Na stojáka před tabulí

Ervín Bedrníček
Češtinář Ivan Hamlát měl rád legraci. Sbíral žákovské perličky, o narozeninách skládal oslavencům ze sborovny komické básně a na vánoční besídce s úspěchem imitoval inspektora Knoblocha. Není proto divu, že ho kolegové ponoukali, aby se zúčastnil okresní soutěže stand-up komiků. Udolán nátlakem nakonec souhlasil a přihlásil se do úvodního kola bavičského klání Na stojáka.

Letos o prázdninách jsem si připadl jako Pelta

Ing. Petr Kocurek se narodil v roce 1957. Vystudoval gymnázium v Havířově a poté ostravskou Vysokou školu báňskou, fakultu strojní a elektrotechnickou. Pracoval v elektrotechnické továrně ve Frenštátě pod Radhoštěm. Od roku 1985 učí na Střední průmyslové školy elektrotechnické v Havířově, kde se stal roku 1992 ředitelem. A je jím dodnes.

Poezie psaná našeptávačem

Jan Nejedlý
Nakladatelství Backstage Books vydalo nedávno básnickou knihu nazvanou Google poezie. Svazek, který přináší sto padesát básní, připravil editor Tomáš Miklica, hlavní autorský podíl tu však má internetový našeptávač. Jak tedy taková Google poezie vzniká?

Naše řeč je i vaše řeč

Jan Nejedlý
Milovníci českého jazyka dozajista zajásali nad novým Slovníkem nespisovné češtiny. Je to další z řady jazykových příruček, na nichž se nepodílel žádný vědecký ústav, ale nadšení solitéři stejně jako na Šmírbuchu jazyka českého, Novém šplechtosloví českém nebo Hacknuté češtině.

Náš malý hypochondr

Kateřina Cajthamlová
Rok 2020 bude pro řadu z nás nezapomenutelný. Ocitli jsme se uprostřed něčeho, co naši předkové zažívali naposledy před sto lety při pandemii španělské chřipky. Celosvětově se rozšířil nový Coronavirus SARS – 2 a my čelíme pandemii zvané Covid-19 (podle Francouzů je prý ženského rodu).

Příběhy hornických vdov

Pro svou první knížku si Kamila Hladká vybrala náročné a citlivé téma: vyzpovídala osm vdov po hornících, kteří tragicky zemřeli na ostravsko-karvinské šachtě. Ty příběhy se ale netočí jen kolem smrti, týkají se hlavně těch, kdo přežili – matek a jejich dětí. A mimochodem taky vypovídají o vývojových proměnách doby od 60. let po současnost.

Global Teacher Prize 2020

Radek Aubrecht
Jednoznačně nejvýznamnější událostí v českém vzdělávacím systému byl v uplynulém školním roce přechod na distanční výuku v důsledku uzavření škol v rámci boje s pandemií covidu-19. A právě on-line výuka se stala také klíčovým tématem letošního ročníku soutěže Global Teacher Prize Czech Republic.

Děti píšou zvířecí zprávičky

Jan Nejedlý
Pokud dítě vyrůstá se zvířetem, má štěstí. Pravděpodobně z něho bude v dospělosti sebevědomý a empatický člověk, navíc obdařený dobrou imunitou. On-line magazín Zvířecí zprávy se proto snaží v dětech podporovat kladný vztah ke zvířatům. A nyní navíc vyhlašuje literární soutěž Děti píšou zvířecí zprávičky.

Psychologické kurzy startují již v září!

-red-, 7/2020
Dovolte, abychom Vás pozvali na psychologické kurzy do nakladatelství Portál. Začínáme již 18.9. celodenním kurzem Zuzany Hekelové Osobnostní typologie pro praxi. Mezi novinky patří seminář dr. Václava Mertina Výchova bez fyzických trestů (15.10.)

Vzhůru na palubu…

Ervín Bedrníček, 7/2020
Venku ještě pálilo srpnové slunce, ale ředitel základní školy Radko Kodejšek se již ve své kanceláři chystal na nový školní rok. Na pracovní stůl si položil motivační příručku Odvaha nebýt oblíbený a krabičku s cicvárovými semínky na uklidnění, které mu s sebou do práce přibalila manželka.

Portál není kus šutru nad dveřmi

Jan Nejedlý, 7/2020
Časopis Rodina a škola vychází pod hlavičkou nakladatelství Portál, které letos slaví třicáté narozeniny. O oslavenci jsme mluvili s šéfredaktorem a jednatelem nakladatelství Martinem Bedřichem.

Iron Manova lekce z finanční gramotnosti

Jan Nejedlý, 7/2020
Syn, jenž začal nedávno navštěvovat střední školu, brouzdal v době koronaprázdnin po internetu, až dobrouzdal na stránky vydavatelství De Agostini. Italská firma produkující různé modely jej zaujala skládací figurkou Iron Mana.