Rodina a škola

Vánoční kuchajda pro malé kuchtíky

Jaroslav Matýs, 10/2019
Čas Vánoc přináší dětem spoustu volného času. Zabavit je, ba dokonce jim smysluplně naplnit čas a zároveň ještě s jejich pomocí naplnit hladová břicha ostatních členů rodiny zvládne tato malá „kuchajda“ neboli kuchařka pro děti. Recepty jsou jednoduché a děti nadchnou, ať už budou připravovat vánoční cukroví či silvestrovskou pomazánku Dejte malým kuchtíkům důvěru, jen s troubou jim trochu pomozte. Dobrou chuť.

Pomocná ruka při rozpadu rodiny

Šárka Kubcová, 10/2019
Když se vám život zašmodrchá – a je jedno, kolik vám je v tu chvíli let – cítíte se sami, ztraceni a bezradní. V nastalé životní situaci ztrácíte nadhled a nedaří se vám nalézt řešení. Dobrou zprávou je, že na to nemusíte být sami. Existují poradny a krizová centra, která vám mohou pomoci. Některá dokonce nabízejí „vše pod jednou střechou“ – od psychoterapeuta po právníka.

Americká rodina očima au pair

10/2019
Jaká je americká rodina? Jaké má rituály, zvyky a hodnoty? Ráda bych se s vámi podělila o své dojmy z rodiny, u které jsem rok pracovala jako au pair.

Učitelem nemůže být každý

Jan Nejedlý, 10/2019
Michal Nedělka je děkanem pražské pedagogické fakulty, jež se nachází v ulici Magdaleny Rettigové. Za dob mého studia na této škole se pohrdlivě vtipkovalo: „Víte, co je na pražské pedagogické fakultě nejtěžší? – Dveře od Rettigovky.“ Změnilo se za to uplynulé čtvrtstoletí něco? Vědí na fakultě, do jaké vřavy své svěřence vysílají? Neučí je šermovat se středověkými rapíry, zatímco venku už dávno zuří doba atomová? Otázky se jen hrnuly…

Zkoledujte se i se svými žáky

Jan Nejedlý, 10/2019
Marek Doubrava, známý jako frontman kapely Hm..., zaranžoval svým typicky hravým způsobem třináct známých vánočních písní. Projekt inicioval herec Petr Vaněk a získal pro něj i další známé zpívající kolegy – Adélu Petřekovou, Petru Koskovou, Magdalénu Borovou, Jana Medunu, Richarda Fialu či Ondřeje Nosálka.

Literární soutěž na počest Karla Pecky

Jan Nejedlý, 10/2019
Karel Pecka byl politický vězeň, spisovatel a disident. Za šíření protirežimních letáků, údajnou velezradu a pokus o překročení hranic byl v roce 1949 odsouzen k mnohaletému pobytu v pracovních táborech a uranových dolech, kde strávil jedenáct let. Tehdy začal psát.

Bystrá ouška ocenila audioknihy pro děti

Jan Nejedlý, 10/2019
Asociace vydavatelů audioknih udělila letos poprvé ceny nejlepším audioknihám pro děti. Zvláštností cen Bystrouška je, že o nich rozhoduje výhradně dětská porota.

Deset let se ŠVP

Jan Nejedlý, 10/2019
Jak po letech hodnotíte existenci Školního vzdělávacího programu (ŠVP)? Pomohl vám lépe koncipovat skladbu učiva, nebo to byla pro vás jen další úřední formalita?

Na svém místě

Jan Nejedlý, 10/2019
Není nic krásnějšího než setkat se s člověkem na svém místě. S někým, koho jeho povolání baví, kdo své práci rozumí, kdo se na ni hodí, kdo se pro ni zkrátka narodil a ještě svou radost z dobrého díla dokáže přenést na ostatní.

Sen šíleného dějepisáře

Ervín Bedrníček, 9/2019
V roce 1212 byla vydána zlatá bula socialistická… Ameriku objevil Sindibád… Císař Josef II. vydal toaletní patent… Křižáky vedl do boje František Křižík… Při demonstraci byl zabit student Jan Oklepal… Vlasovci měli dlouhé vlasy… Na Národní třídě v roce 1989 mlátili studenty černí baroni…

Čtení je umění

Jan Nejedlý, 9/2019
Spisovatel Petr Stančík je autorem řady knih pro dospělé a v poslední době i pro děti. Pro malé čtenáře napsal interaktivní pohádku Mrkev ho vcucla pod zem, dobrodružný příběh H2O a tajná vodní mise či pentalogii o jezevci Chrujdovi, podle níž vzniká televizní večerníček. Když jsme domlouvali rozhovor, vyšlo najevo, že spisovatel náš časopis zná už od dětství, neboť ho jeho rodiče odebírali.

Hry z doby, kdy nebyly mobily

Jan Nejedlý, 9/2019
Stačila guma vytažená z tátových tepláků a Husákovy děti měly o zábavu postaráno. Tak začíná herní archeoložka Alice Kavková svou knihu Retrohraní, v níž shromáždila přes dvě stě dětských her ze 70. a 80. let minulého století.