Rodina a škola

Minulost žije v nás

8/2021
Jan Suk pochází ze slavné skladatelské rodiny: jeho dědečkem byl Josef Suk, pradědečkem Antonín Dvořák. Žije v rodinném statku v Křečovicích. Píše básně, esejistiku, občas přednáší na školách. Vydal devět knih. Letos v červenci oslavil sedmdesátku.

Začni učit!

Ervín Bedrníček, 8/2021
Byl poklidný letní den. Obláčky pluly po modré obloze jako kynuté knedlíky, na polích zlátlo obilí a v rybníce kuňkaly žáby. Pak to přišlo.

BRAZILSKÝ UČITEL NEMŮŽE ANI ZVÝŠIT HLAS

8/2021
Spisovatelka a učitelka Markéta Pilátová působí nesmírně skromně. Ačkoli toho má už hodně za sebou. Anebo právě proto. Poslouchat její vyprávění o Brazílii nebo se nechat unášet jejími knihami – to je balzám na duši, ale zároveň taky cesta, jak poznat odlišnosti i podobnosti kultur. O brazilských dětech, o emigrantech i o pralesích pojednává následující rozhovor.

Máma není služka, máma je dáma

Jan Nejedlý, 8/2021
Takto sugestivně zní název nové knihy krátkých zamyšlení o výchově z pera pedagoga Marka Hermana. „Pořád mě zajímá, jak to udělat, aby doma bylo dobře,“ říká v úvodu autor, jenž v knize zkoumá svět malých dětí, porovnává ho s pohledem nás dospělých a hledá základní kameny, na nichž lze postavit rodinnou pohodu.

Slavnost škol Paměti národa

Jan Nejedlý, 8/2021
Téměř stovka učitelů z celé České republiky se v září sešla na Slavnosti škol Paměti národa, která se konala v dominikánském klášteře v Praze. Pořadatelem se stala organizace Post Bellum, jež chtěla touto formou ocenit pedagogy, co se zapojují do vzdělávacích projektů a mají zájem prostřednictvím pamětnických příběhů zatraktivnit žákům výuku moderních dějin.

Písně českých básníků

Jan Nejedlý, 8/2021
Kulturní stanice České televize ČT art slaví osm let. Kuriózní kanál, kde se dělí o frekvenci děti a intelektuálové, připravil ke svému výročí mimo jiné cyklus s názvem Písně českých básníků.

Trend zvaný polyamorie

Jan Nejedlý, 8/2021
Jaký je váš názor na polyamorii, životní styl, kdy osoba žije v několika přiznaných mileneckých vztazích najednou? V současné době se k tomuto modelu hlásí stále více známých osobností, které dělají v médiích coming out. Zastánci tvrdí, že je to férovější vztah než utajovaná nevěra. Myslíte si, že jde o model slučitelný s životem rodiny a výchovou dětí? Jak vidíte budoucnost tohoto trendu?

Příběhy zvířecího pastýře

7/2021
Eva Papoušková (1969) patří mezi hvězdy české literatury pro děti a mládež. Těm nejmenším napsala knížky o vombatu Jirkovi, těm trochu starším večerníčkového Kanafáska, těm ještě starším Kosrpda a Telecí a těm nejstarším Cílovníky. Vše v družné spolupráci s výtvarnicí a animátorkou Galinou Miklínovou.

Je libo dvacet deka školáčka?

Jan Nejedlý, 7/2021
Supermarkety už od začátku prázdnin masírovaly zákazníky otravnou nabídkou Back to school, tedy aktovkami, penály, sešity či fixy. Křiklavě barevný, podbízivý a kýčovitý sortiment školních potřeb už našince nepřekvapí. I otrlce však musel zarazit v úseku uzenin výrobek z produkce žirovnického masokombinátu Prantl.

Džungle před interaktivní tabulí

Jan Nejedlý, 7/2021
Tuzemské televizní stanice chystají na podzim dva seriály ze školního prostředí. TV Nova připravuje pod názvem Pan profesor sérii příběhů z gymnázia.

Rodina je kotva

Pavla Koucká, 7/2021
Jak společně fungovat, i když jsme každý jiný? Jak postavit tým napříč generacemi, různými potřebami a přáními? Takové otázky si pokládá řada rodičů. Známý kouč a mladá lektorka ve své knize propojují svět profesionálního vedení týmu a rodinného života – a naznačují, jak na to.

Už je to za námi?

Kateřina Cajthamlová, 7/2021
Ohlédnutí za pandemií a jejími následky na těle i na duši. Už jsme z nejhoršího venku? Anebo s námi bude covid řadu dalších let, případně nastálo?