Rodina a škola

Zahajujeme opět psychologické kurzy v Portálu!

Díky rozvolnění vládních opatření Vás v červnu opět budeme moci uvítat na psychologických kurzech v nakladatelství Portál. Právě domlouváme a postupně zveřejňujeme nové termíny.

Sázím. Tentokrát to vyjde!

Daniela Kramulová, 5/2020
Řeč není navzdory roční době o sázení zeleniny ani letniček, ale o pravidelném vyplňování sázkových tiketů. A také o kupovaní stíracích losů, klikání v on-line loteriích a kurzových sázkách. Zkrátka o hazardu. Zkušenost s ním přiznává téměř 60 % Čechů. A nevyhýbá se ani učitelům, ani mládeži.

Žáci darebáci

Lucie Zormanová, 5/2020
Každý učitel se během pedagogického působení setká s žáky, kteří mu nějakým způsobem narušují výuku. Na samém počátku je třeba si uvědomit, že ono rušivé chování patrně není zaměřeno vyloženě přímo proti učiteli a není ani výsledkem učitelova pedagogického selhání. Pravděpodobně jde spíš o způsob, kterým se nám žáci snaží něco sdělit. Jen si pro své sdělení vybrali poněkud nevhodný způsob.

Manuscriptorium školám

5/2020
V situaci nouzového stavu nabídla žákům a studentům pomocnou ruku řada institucí. Česká televize připravila vysílání pro školy UčíTelka, vydavatelé učebnic zpřístupnili své zdroje i výukové systémy a Národní knihovna nabídla studentům vysokých škol kompletní digitální knihovnu Kramerius. Svou pomoc však neomezila jen na ně. O obnově polozapomenutého projektu Manuscriptorium školám hovoří ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

Zemřel Uderzo, Asterix žije!

5/2020
U Teutatise! Zemřel Alberto Uderzo (1927–2020), kreslíř, který svět komiksu podaroval hlavně nerozlučnou dvojkou Asterix & Obelix. Takových dvojic se možná najdou napříč časem i prostorem celé zástupy, od Maxe a Mořice přes Rendlíka a Hopíka po Boba a Bobka, například – jenže ti dva nepoddajní Galové, jeden malý, druhý velký, jeden tlustý, druhý tenký, kteří byli na vrcholu svých sil kolem roku 50 před naším letopočtem, mají něco do sebe. Něco univerzálního, globálně srozumitelného; kombinaci výsostné zábavy a nevtíravého poučení, prostě kultivovaný infotainment.

Jak jsme vpluli do on-line

5/2020
Není to tak dávno, co si Vojtěch z druhého ročníku stěžoval, že je ve škole dost prašno, protože budujeme novou aulu. A není to tak dávno, co jsem se studenty nad Čapkovým R.U.R. vedla debatu, do jaké míry je škola zdržuje a jestli by skutečně byli schopni si svůj čas uspořádat tak, aby byli produktivními i bez povinné školní docházky. Někteří tvrdili, že rozhodně, jiní si nebyli jistí.

Kalendář Robinsonky

5/2020
Poslední léta se dívám výhradně na německou televizi. Po přechodu na digitální vysílání už českou televizi nechytám. Vývoj situace kolem Covidu-19 v Itálii a následně v Německu jsem sledovala tedy na německých programech. Děsila mě ta rychlost šíření. A tak už v úterý 25. února mi bylo jasné, že virus přijde i k nám do Česka. I když jsem v jádru optimista, už v ten den jsem se rozhodla nakoupit, odzimovat chalupu a začít si psát seznam věcí, které tam budu chtít přestěhovat.

Co tě nezabije, to tě posílí

Jan Nejedlý, 5/2020
Sandra Pogodová je známá herečka. Méně známé je, že je i spisovatelkou. Spolu se svým tatínkem, jehož nazývá po moravsku „tata“, sepsali knihu veselých rodinných historek. Neobvyklé pouto mezi otcem a dcerou i nezvyklé pojetí rodinných hodnot upoutaly pozornost časopisu Rodina a škola. Rozhovor, který vznikal v čase Velikonoc, se měl původně konat u příležitosti konání festivalu Mezi ploty. Ten se nakonec uskuteční kvůli pandemii 30. května on-line.

Kupředu s rouškou!

Jiří Karban, 5/2020
Děvčata si nasadí červené, chlapci modré a paní učitelce bych doporučil bílou. Slova, která by mohl pronést fotograf, který s ředitelem školy domlouvá hromadné fotografování na konec školního roku. Vymyšlená situace? Naopak: pravděpodobná, reálná, aktuální.

Modrá linka pomáhá s problémy v rodině

Jan Nejedlý, 5/2020
Nouzový stav přinesl výrazné změny. Obzvlášť zátěžová situace nastává v rodinách, kde mezilidské vztahy nebyly jednoduché už před karanténou.

Deníček nudilky a jiné čtení do karantény

Jan Nejedlý, 5/2020
Pokud se ocitáte v karanténě anebo prostě máte jen děti doma, zabavte je četbou. Nabízí se třeba Deníček nudilky od francouzské spisovatelky Élisabeth Brami.

Studenti z Ostravy uklízeli Česko

Jan Nejedlý, 5/2020
Cílem dobrovolnické akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a vůbec nepořádek na veřejných místech. Přestože se v době pandemie většina podobných akcí zastavila, studenti z ostravského gymnázia Hello vyrazili neohroženě do terénu.