Rodina a škola

Strach, hněv a panika v době pandemie

Kateřina Cajthamlová
Žili jsme si pětasedmdesát let po druhé světové válce tady v Evropě v relativním klidu a bezpečí. Nebojovali jsme s přírodou o holý život, ale soutěžili na sociálních sítích o počet lajků. Do 1. března 2020 jsme si vyráběli virtuální stres, teď máme reálný. V České republice se objevil první případ nákazy koronavirem.

Školáci na ezoterické vlně

Jiří Karban
Ve vypjatých obdobích přibývá lidí, kteří hledají odpovědi na důležité otázky. Obecné i osobní děje mobilizují nejrůznější vykladače. V jejich publiku se vyskytují lidé všech generací, od babiček až po starší žactvo. Posměch není na místě.

Učíme se venku

Markéta Klempířová
Jeden den v týdnu trávíme s žáky mimo školu v přírodě. A přidávají se k nám další a další třídy, protože pozitiva i přes náročnější přípravu jednoznačně převažují.

Každá doba je dramatická

Jan Nejedlý
Valašské Meziříčí má kulturní senzaci – a vlastně celé Česko. Tamější nenápadná lektorka angličtiny a překladatelka Alena Mornštajnová začala před několika lety psát romány, rodinné příběhy odehrávající se v nedávné minulosti, ať už jí byla doba socialismu, nebo protektorátu. Každá z těch čtyř próz (Slepá mapa, Hotýlek, Hana, Tiché roky) se stala bestsellerem, připravuje se též filmová adaptace. Čtivé příběhy plné tajemství a zvratů by mohly obohatit i hodiny češtiny či dějepisu.

Víra je chození po hraně nevíry

Jan Nejedlý
Nakladatelství Portál, které vydává i náš časopis, slaví letos třicáté výročí. V jeho čele stál coby šéfredaktor řadu let Zdeněk Jančařík, jinak též katolický kněz a dnes člen salesiánské komunity v Brně. Sešli jsme se k rozhovoru v nejvyšším patře nakladatelství, odkud jsme pozorovali běsnění přírody. Ten den totiž zrovna zuřil orkán Sabine, který ohýbal stromy, lomcoval střechou a naháněl strach.

Vlna solidarity na pedagogické frontě

Jan Nejedlý
V souvislosti s opatřením vlády o uzavření všech škol od 11. března 2020 do odvolání se řada nakladatelů a dalších producentů rozhodla poskytnout žákům, rodičům i školám své výukové materiály zdarma.

Vzhůru na Čokoládovou planetu!

Jan Nejedlý
Na téma lidských hodnot, které jsou v životě dětí stejně důležité jako školní dovednosti a znalosti, se zaměřil soubor pracovních listů Můj vlastní vesmír s podtitulem Sešit plný hodnot, fantazie a tvořivosti.

Učení v karanténě

Jan Nejedlý
Jaké vidíte strategie či možnosti učení žáků v době uzavření škol?

Virová lekce

Jan Nejedlý
Obyčejně na tomto místě začínáme v dubnu aprílem. Jenže apríl přišel letos dřív. A vlastně to nebyl apríl, ale pořádný průšvih, i když zdálky to mohlo vypadat jako nepodařený vtip.

Máme pro Vás novinky v předplatném časopisů

- red -, 3/2020
Doba, kdy se řada z nás nedostane po celé týdny z domova, si žádá i nový přístup k časopisům. S naším distributorem Send jsme pro Vás připravili nové nabídky.

Dubnové číslo Rodiny a školy vyjde později

3/2020
Vážení čtenáři, z důvodu uzavření škol jsme se rozhodli posunout vydání dubnového čísla Rodiny a školy o týden, na 7.dubna. Namísto konce března tak dostanete svůj časopis do schránek až po tomto datu. Současně nás distribuční firma upozornila, že v době vyhlášeného stavu nouze může Česká pošta z nařízení upřednostnit jiné strategické úkoly a mít v dodávkách zpoždění. Jak všichni doufáme, bude po Velikonocích situace jasnější a až se bude vracet život do škol, Vaše Rodina a škola u toho nebude chybět..

Blahopřejeme ke dni učitelů!

red, 3/2020
Všem učitelům přejeme hodně zdraví a optimismus k jejich svátku 28.3. Zvláště oceňujeme všechny, kdo se vrhli do vyučování na dálku, do všech tajů a záludností IT, a své byty a pracovny proměnili ve virtuální katedry. Za to všem velké díky!