Domněnku, že se Jung jako vědec věnoval pouze druhé polovině lidského života, vyvrací soubor jeho prací na téma osobnostního vývoje. Zde se autor zabývá dětskou psychologií, výchovou a individuací. Jako podstatnou pro proces dětského zrání vnímá psychologii rodičů a vychovatelů. Neuspokojivý vztah rodičů proto může u dítěte zapříčinit psychickou poruchu. Schopnost dospělého stát se sebou samým je jakousi obdobou dozrávání dítěte a jedno na druhé intenzivně působí – proto je třeba, aby rodiče i učitelé rozvíjeli vlastní osobnost. Jak Jung trefně podotýká: „Nic nemá na děti silnější psychický vliv než nežitý život rodičů.“
Carl Gustav Jung (1875–1961) byl švýcarský psychiatr, psychoterapeut, všestranně originální myslitel a zakladatel analytické psychologie. Zabýval se lidskou psychikou v širokých souvislostech mytologie, filozofie, religionistiky a umění. V Portále vyšla jeho Červená kniha (2010, čtenářská edice 2013), Vybrané spisy C. G. Junga (2014), Vzpomínky, sny, myšlenky C. G. Junga (2015), Rozhovory s C. G. Jungem (2015), Člověk a jeho symboly (2017), Aspekty mužství (2017) a Psychologické typy (2020).
Nápaditá kniha obsahuje čtyři projekty pro práci s dětmi v mateřské škole. Najdete v ní úryvky z literárních textů doplněné hrami, pohybovými činnostmi, jednoduchým tvořením, tematickými básničkami a známými písničkami, náměty k rozhovorům s dětmi o daném tématu i činnostmi pro rozvoj jemné motoriky. Knihu doplňují pracovní listy k jednotlivým kapitolám, které najdete v závěru publikace. Autorka také projekty doplnila řadou ilustračních fotografií.
Miroslava Baxová je učitelkou mateřské školy. Řadu let se věnovala loutkovému divadlu. V Portále vydala dvě velmi úspěšné knihy, Aby nás to spolu bavilo celý rok a Hrajeme si, nezlobíme, o světě pak leccos víme. Publikuje také v časopise Informatorium 3–8.
Pracovní sešit seznamuje žáky prvního stupně s problémovými situacemi, se kterými se mohou v životě potkat (např. s různými úrazy, nehodami, neodbornou manipulací s předměty, domácím násilím či šikanou, náhlou zdravotní indispozicí dospělého atd.) a pomáhá jim ujasnit si, jak se v takových situacích chovat.
Sešit je rozdělen na dvě části. První z nich obsahuje dvacet dvoustran, na nichž se děti seznámí s konkrétní situací a následně mají odpovědět na otázky vztahující se k příběhu. Druhá část obsahuje jednoduchá pravidla a na ně navazující luštění. Na závěr pak děti čeká krátký test pro ověření toho, co se v sešitu naučily a zapamatovaly si.
Sešit je určen pro děti od 7 let.
Iva Nováková je absolventka střední odborné školy výtvarné, zaměřuje se na tvorbu pro děti. Je autorkou zábavných a didaktických doplňovaček, hádanek, omalovánek a vystřihovánek. V Portále vyšly mimo jiné její knihy Zábavný pravopis, Počtář Pepík Popleta, Poznej s námi Česko a Poznej s námi sousední státy.
Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.