Domněnku, že se Jung jako vědec věnoval pouze druhé polovině lidského života, vyvrací soubor jeho prací na téma osobnostního vývoje. Zde se autor zabývá dětskou psychologií, výchovou a individuací. Jako podstatnou pro proces dětského zrání vnímá psychologii rodičů a vychovatelů. Neuspokojivý vztah rodičů proto může u dítěte zapříčinit psychickou poruchu. Schopnost dospělého stát se sebou samým je jakousi obdobou dozrávání dítěte a jedno na druhé intenzivně působí – proto je třeba, aby rodiče i učitelé rozvíjeli vlastní osobnost. Jak Jung trefně podotýká: „Nic nemá na děti silnější psychický vliv než nežitý život rodičů.“
Carl Gustav Jung (1875–1961) byl švýcarský psychiatr, psychoterapeut, všestranně originální myslitel a zakladatel analytické psychologie. Zabýval se lidskou psychikou v širokých souvislostech mytologie, filozofie, religionistiky a umění. V Portále vyšla jeho Červená kniha (2010, čtenářská edice 2013), Vybrané spisy C. G. Junga (2014), Vzpomínky, sny, myšlenky C. G. Junga (2015), Rozhovory s C. G. Jungem (2015), Člověk a jeho symboly (2017), Aspekty mužství (2017) a Psychologické typy (2020).
Nápaditá kniha obsahuje čtyři projekty pro práci s dětmi v mateřské škole. Najdete v ní úryvky z literárních textů doplněné hrami, pohybovými činnostmi, jednoduchým tvořením, tematickými básničkami a známými písničkami, náměty k rozhovorům s dětmi o daném tématu i činnostmi pro rozvoj jemné motoriky. Knihu doplňují pracovní listy k jednotlivým kapitolám, které najdete v závěru publikace. Autorka také projekty doplnila řadou ilustračních fotografií.
Miroslava Baxová je učitelkou mateřské školy. Řadu let se věnovala loutkovému divadlu. V Portále vydala dvě velmi úspěšné knihy, Aby nás to spolu bavilo celý rok a Hrajeme si, nezlobíme, o světě pak leccos víme. Publikuje také v časopise Informatorium 3–8.
Pracovní sešit seznamuje žáky prvního stupně s problémovými situacemi, se kterými se mohou v životě potkat (např. s různými úrazy, nehodami, neodbornou manipulací s předměty, domácím násilím či šikanou, náhlou zdravotní indispozicí dospělého atd.) a pomáhá jim ujasnit si, jak se v takových situacích chovat.
Sešit je rozdělen na dvě části. První z nich obsahuje dvacet dvoustran, na nichž se děti seznámí s konkrétní situací a následně mají odpovědět na otázky vztahující se k příběhu. Druhá část obsahuje jednoduchá pravidla a na ně navazující luštění. Na závěr pak děti čeká krátký test pro ověření toho, co se v sešitu naučily a zapamatovaly si.
Sešit je určen pro děti od 7 let.
Iva Nováková je absolventka střední odborné školy výtvarné, zaměřuje se na tvorbu pro děti. Je autorkou zábavných a didaktických doplňovaček, hádanek, omalovánek a vystřihovánek. V Portále vyšly mimo jiné její knihy Zábavný pravopis, Počtář Pepík Popleta, Poznej s námi Česko a Poznej s námi sousední státy.
Je v 21. století ještě vůbec možné vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu, v prostředí plném povrchní, roztříštěné komunikace, strachu, že o něco přijdeme, neschopnosti odkládat uspokojení či „sešívaných“ rodin, když navíc stále narůstá počet lidí žijících o samotě? I v této situaci toužíme po vzájemnosti a láskyplné sounáležitosti.
Kniha pojednává o situacích, které ohrožují harmonický vztah (přehnaná závislost jednoho partnera, nezralost), o úskalích řešitelných v párové terapii (triangulace, přerámování, neutrální postoj terapeuta), o důležitosti prvního setkání, o nedostatečnosti jazykových prostředků a důležitosti odpuštění, smíření a omluvy, o kreativních vztahových řešeních, o terapeutických výzvách při řešení nevěry, o používání metafor a o rozhodování, zda má smysl ve vztahu setrvávat.
Alan Linnér a Anders Nyman jsou švédští psychologové s dlouholetou zkušeností, kteří stáli u zrodu párové a rodinné terapie ve Švédsku.
Druhý svazek knihy Příběh československé psychologie mapuje novodobou historii československé psychologie prostřednictvím vyprávění jejích žijících spolutvůrců. Rozhovory do prostředního svazku třídílného projektu poskytli čeští doyeni oboru narození v letech 1939 až 1948: Karel Balcar, Petr Kulišťák, Jiří Mareš, Jiří Růžička, Vladimír Řehan, Iva Šolcová, Jaroslav Šturma, Marie Vágnerová a Zdeněk Vtípil. Poutavá vyprávění odhalují jak jedinečnost osobností, tak sdílené problémy zapříčiněné zejména politickými událostmi v roce 1968 a později v období tzv. normalizace, jež zasáhly nejen do života nestorů československé psychologie, ale i do realizace jejich odborných zájmů a ambicí. Rozhovory s osobnostmi jsou doplněny životopisnými medailony a duchovními portréty, mikroportréty referenčních osobností, dobovými dokumenty a fotografiemi. Výpovědi doyenů jsou vsazeny do generačního, oborového a dobového rámce.
Prof. Ivo Čermák je vedoucí vědecký pracovník Psychologického ústavu AV ČR, v.v.i., v Brně. Působí také na Fakulta sociálních studií MU.
Abychom se vyhnuli manipulaci ze strany druhých, musíme poznat, co si ten druhý skutečně myslí, co zamýšlí a co ho motivuje. Tuto analýzu druhého provádíme s využitím své emoční inteligence, díky znalosti přesvědčovacích technik a typických profilů manipulátorů, dešifrováním řeči těla. Musíme se ale také naučit říkat „ne“, ovládat slova, vyvarovat se citové závislosti a chránit svou identitu. Na příkladech různých situací, ať už je to okouzlení druhým člověkem v milostném vztahu, v přátelství, během obchodní transakce, nebo v konfliktu kolem dětí, nám autorka poskytuje nezbytné nástroje k tomu, jak analyzovat druhé a vyhnout se manipulaci z jejich strany.
Pascale Chapaux-Morelli je francouzská psycholožka, přednáší na Paris 8 Université a je autorkou dalších knih o manipulaci. Je také předsedkyní Asociace pro pomoc obětem psychického násilí.
Dospívání s sebou mnohdy nese pocit, že za nic nestojíme a že nikdy nedosáhneme svých cílů. Jak vystoupit ze začarovaného kruhu podceňování a nedůvěry k sobě samým? Jak si vybudovat zdravou sebedůvěru, která je základem pro řešení různých situací, do nichž se v životě dostáváme?
Náš rádce ti pomůže v sebepoznání, v odhalení tvých silných i slabých stránek. Také zjistíš, v čem se liší zdravá sebedůvěra od arogance a sobectví. Osvojíš si způsoby, jak dát najevo své názory, a zároveň jak přitom respektovat postoje druhých lidí. Přijdeš také na to, že přílišná sebekritičnost ti v životě nepomůže. I když se říká, že kdo nic nedělá, nic nezkazí, k tomu, aby se ti povedlo dosáhnout svých cílů, ti pomohou právě strategie obsažené v této knize.
Lisa M. Schab, LCSW, působí v Chicagu jako psychoterapeutka. Napsala skoro dvacet knih, které sklízejí velmi kladné ohodnocení. Je členkou Národní asociace sociálních pracovníků. V časopise Chicago Parent pravidelně publikuje sloupky pro dospívající.
Milí objevitelé,
vítejte na cestě Evropou. Navštívíte rodiště prima sportů, oblečení i vynálezů, zjistíte, k čemu slouží největší přístroj planety, kde vystavují nejstarší evropskou mumii, jaká evropská bankovka má nejvyšší hodnotu i kam až sahá nejhlubší stanice metra. Belgii vám představí reportér Tintin, na Islandu potkáte papuchalky, a kdo vás bude čekat v Nizozemsku, to by vás určitě nenapadlo ani ve snu. K tomu hry, rébusy plus hromada hádanek a vtipů!
Kniha je určena zvídavým čtenářům od 8 let, kteří rádi cestují a dozvídají se zajímavosti ze zemí Evropy. Především děti seznámí s kulturně-historickými souvislostmi a přírodními zajímavostmi kontinentu, kde žijí.
Lenka Pecharová vystudovala Filozofickou fakultu UK a přes dvacet let působí na základní škole. Vede své žáky především k chápání mezipředmětových souvislostí. Nakladatelství Portál vydalo její knihy Od blechy po slona, Počítáme s vitaminy, Po stopách Karla IV. a Po stopách stoleté dámy.
Lukáš Fibrich je český ilustrátor a grafik. Kromě mnoha knih je autorem několika komiksových seriálů, spolupracoval výtvarně na řadě učebnic a nevyhýbá se ani reklamní ilustraci. V Portále vyšly s jeho ilustracemi např. knihy Kluci netančej!, S Komenským do komiksu a s Lenkou Pecharovou ilustračně spolupracoval na knize Po stopách stoleté dámy.
Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.