Knižní novinky

Brinkmann, Svend

Umění uměřenosti

Do mnoha jazyků přeložená kniha známého dánského psychologa pojednává o výhodách skromnějšího, uměřeného, nikoli na spotřebu zaměřeného života, který není založen na individualismu zahleděném do sebe a chrání jedince před manipulací agresivního trhu. Autor poukazuje na nereálnost nutkavé honby za štěstím, typické pro pozitivní myšlení prezentované v mnoha příručkách pro osobní růst, dokládá svou teorii množstvím zajímavých myšlenek moderních i starších filozofů, psychologů a sociologů a neotřelých termínů. Argumentuje z hlediska politického ve smyslu demokratické odpovědnosti za dění ve společnosti (jsme poháněni ke štěstí ve smyslu nekončícího množství možností, ale taková podoba štěstí je spíše zátěží), existenciálního (jsme posedlí touhou prožít toho co nejvíc, ale definuje nás nejen to, co děláme, ale i to, co neděláme), etického (žijeme v etickém zmatku, stále nové vjemy vedou k věčné nespokojenosti a mohou být i spouštěčem současné epidemie deprese), psychologického (brát si méně, než nám přísluší, má svou cenu) a estetického (hodnota spočívající v tom, že se dobrovolně vzdáme některých požitků).
Svend Brinkmann je profesorem psychologie na Katedře psychologie a komunikace v dánském Aalborgu. Zabývá se zejména filozofickými, morálními, etickými a kulturně kritickými tématy, o nichž napsal téměř dvacet knih.

Aktuality

Malý Papík hledá maminku

Papík byl malý papoušek, který žil úplně sám. Přál si mít maminku, ale nevěděl ani, jak by mohla vypadat. Takto začíná příběh malého Papíka, který se vypraví svoji maminku najít. Hledá nějakou sobě podobnou, žlutou, s křídly a pruhovanýma nohama. Až setkání s paní Medvědovou mu přinese odpovědi na jeho otázky, včetně té nejdůležitější – jak se vlastně taková maminka pozná?

Den dyslexie se letos koná již po desáté, i letos za podpory Portálu

Již desátý ročník Dne dyslexie, jehož tradici založila v výtvarnice Alena Kupčíková v roce 2010, proběhne 8. a 9. září 2019 v prostorách vodárenské věže v Praze na Letné. Jeho motem je „(Ne)dokonalí - mylujeme svoji dyslexii“ a i letos se můžeme těšit na množství přednášek a workshopů s umělci obdarovanými darem dyslexie.

Soutěž

V srpnu jsme soutěžili o audioknihu Ve škole se dějou věci od Fridy Nilsson.

Kulihrášek a Budulínek v jedné knížce!

Další oboustranná knížka výpravně ilustrovaných pohádek pro nejmenší je tu! Tentokrát se v ní „skoro potkají“ Kulihrášek a Budulínek. A co myslíte? Poslechne konečně Budulínek babičku a dědečka a chytré lišce opravdu neotevře?

Uměřenost - cesta ke spokojenosti v nespokojené době?

Rychleji, více, silněji! Produktivita v práci i mimo ni. Užívat si, co to jde... Takováto a mnohá další podobná hesla symbolizují dnešní dobu. Ale zároveň roste ve velké části společnosti pocit, že to vlastně tak úplně není ono - stále zrychlovat nejde, k čemu je produktivita, když vám nepřinese štěstí a čím víc si toho koupíte, tím více máte doma věcí, které vás jenom nudí? Možná je na čase začít přemýšlet o úplně jiném životním konceptu - o umění uměřenosti

Povzneste se s novými tituly 2019-2!

Ediční plán si můžete prolistovat nebo stáhnout jako PDF soubor. Také si můžete prohlédnout novinky pouze v oblasti, která vás zajímá.

Prozkoumejte zásadní a 90 let nepublikované dílo C. G. Junga

ČERVENÁ KNIHA poskytuje unikátní pohled na původ jeho psychologických teorii. 

Znalci ji nazývají klíčem Jungova díla. 

Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru