Fi a Flo skloňují podstatná jména

Když si jednou malý (Kdo? Co?) František prohlíží třpytivý (Koho? Co?) knoflík od (Koho? Čeho?) prababičky, vykouknou z něj dvě malé hlavičky. Fi a Flo, dvě malé bytosti z planety Narpisel, přiletěly v knoflíku (Ke komu? K čemu?) k Frantovi na planetu Zemi. Vypráví mu (O kom? O čem?) o své planetě a Franta jim zase ukazuje všechno, co je zajímá na té naší. A při tom si všichni, společně (S kým? S čím?) se čtenářem, procvičují skloňování podstatných jmen. (Oslovujeme, voláme) Fi! Flo! Franto! Teď už si to jistě budete všechno pamatovat!

Po knize Výři nesýčkují, kde se autorská dvojice Lenka Zemanová (text) a Michaela Bergmannová (ilustrace) věnovala vyjmenovaným slovům, a po Strastech zkoušeného Standy, ve které se autorky blíže podívaly na psaní předpon S a Z, tu máme jejich třetí společnou knihu – Fi a Flo, s podtitulem Vědecký i fantastický příběh o skloňování podstatných jmen. Příběh o Frantovi a jedné mimozemské návštěvě je rozdělen do čtrnácti kapitol, v každé z nich si procvičíme skloňování podle jednoho ze vzorů podstatných jmen. Tvary slov jsou v textu zvýrazněny a v těsné blízkosti je doplňují ilustrace obsahující příslušné pádové otázky. Na konci každé kapitoly je pak tabulka vzoru se všemi jeho tvary, pro každý pád jednotného i množného čísla. 

Mohlo by se vám také líbit: Výři nesýčkují, Strasti zkoušeného Standy nebo Zábavný pravopis

Ve druhé části knihy najde čtenář přehledné shrnutí celé problematiky určování mluvnických kategorií podstatných jmen, podrobný výklad, tabulky vzorů i nejčastější odchylky od pravidelného skloňování. A na závěr je tento vědecký a fantastický příběh ve zkratce převyprávěn ještě jednou, v podobě doplňovačky a cvičení, které prověří nabyté znalosti.


Ukázka z knihy:

Lenka Zemanová je spisovatelka a pedagožka. Pracuje jako asistentka pro nadané děti v ZŠ sv. Voršily v Praze. V Portálu vydala kromě jazykovědných příběhů Výři nesýčkují a Strasti zkoušeného Standy i knížku Madlenka a brejličky - o tom, jak brejličky změní pohled malého člověka na svět kolem něj.
Michaela Bergmannová (na fotografii) je absolventka katedry animace a multimediální tvorby na FAMU. Zabývá se kreslenou animací, tvorbou pro děti. Vedle Portálu spolupracuje i s časopisy Sluníčko a Puntík. V České televizi vytvořila a režírovala seriál pro nejmenší diváky Moje zahrádka (2016).

Knížku Fi a Flo, Vědecký i fantastický příběh o skloňování podstatných jmen můžete zakoupit na našem e-shopu

Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru