Online archiv

Vydání: 3/2017

BUMTARATA NA DRUMBEN ANEB VE ŠKOLCE SI NEHRAJÍ JEN DĚTI

3/2017

RECENZE

3/2017
Trénujeme logické myšlení Roger Rougier Praha, Portál 2017

Jóga otvírá cestu k sebepoznání

Mgr. Marie Těthalová, 3/2017
Podle Věry Rojové Síty, která se józe věnuje řadu let, je toto cvičení cestou, jak získat fyzickou i psychickou harmonii. Vždy samozřejmě záleží na tom, co cvičenec od jógy očekává.

Barevné vajíčko zvládne každý, holčičko!

3/2017
Potřebujeme vyfouknutá vejce (na barvě vajec nezáleží), barevné papíry z časopisu, disperzní lepidlo (např. Herkules), špejle, štětec.

Předškoláci a sladkosti

3/2017
Všichni známe tu nepřekonatelnou chuť na sladké. Tělo nám dává signál, že do sebe potřebuje rychlý přísun energie, cukru. Stejně tak i naše děti z těchto důvodu sahají po sušenkách, slazených limonádách. To, že míváme chuť na sladké, souvisí často s tím, že se špatně stravujeme, trpíme nedostatkem spánku a jsme prostě celkově unaveni.

Hledání vlastní hodnoty a (ne)soutěžení

Mgr. Erika Faltysová, 3/2017
Téma v titulku je probírané a probrané ze všech stran. Odborníky kovanými v psychologii i pedagogice, rodiči a vlastně tak trochu každým, kdo se s ním třeba i náhodně v různých situacích a diskusích setkal.

Mají všechny děti ve vzdělávání stejné šance?

Mgr. Marie Těthalová, 3/2017
Podle výsledků výzkumu CLoSE, na němž se podíleli David Greger, Jaroslava Simonová a Jana Straková, se děti stále potýkají s nerovnostmi v přístupu ke vzdělávání. Co je příčinou? A jak je možné tyto nerovnosti vyrovnávat?

Se školkou do přírody

Mgr. Marie Těthalová, 3/2017
Během jarních měsíců řada mateřských škol vyjíždí na pobyty v přírodě. Zkušený táborník Jiří Červinka a učitelka jedné severočeské mateřské školy Jana Pokorná nabízejí své tipy, jak je možné školu v přírodě zvládnout a zajistit, aby byly děti spokojené a pobyt si užily.

Dobrý učitel je jako rodinný lékař

Mgr. Marie Těthalová, 3/2017
V mateřské škole se nesetkáváme pouze s dětmi, ale s celými jejich rodinami. A s nimi bychom podle Vlasty Tesařové, ředitelky liberecké Mateřské školy V Zahradě, měli také pracovat.

ČAS PRO RODIČE

3/2017
Čas pro rodiče je jednou z aktivit, které škola pořádá v rámci projektu „Podpora profesního rozvoje pedagogů MŠ V Lukách a podpora provázanosti předškolního a základního vzdělávání ve spolupráci s rodinou.“ Tento projekt je financován z Operačního programu Věda, výzkum, vzdělávání. Cílem těchto aktivit je poskytnout rodičům dostatečný prostor a informace pro včasné rozmyšlení všech faktorů spojených s nástupem jejich dětí do základní školy. V úterý 22. listopadu proběhlo úplně první odborně tematické setkání s rodiči dětí v naší škole. Náš první pozvaný host, psycholog s dlouholetou praxí v poradně, vyučující na FFUK a také autor mnoha odborných i populárně naučných knih, PhDr. Václav Mertin, hovořil o tom, že když už se jednou člověk stane rodičem, znamená to novou kvalitu života, ale také nějaké omezení. Je totiž velmi důležité s dítětem být a trávit s ním co nejvíce času – a z toho může vyplývat i menší pracovní nasazení nebo méně času na koníčky. Povinností rodičů by mělo být s dítětem být, připravovat pro něj společné aktivity, mluvit s ním a poslouchat ho. A tím mu vlastně prokazovat svoji lásku. Pro jistotu a přehlednost dětského světa, kterou malý člověk ke svému životu a vývoji potřebuje, je třeba udržovat rodinné rituály a pravidla. Ta dodávají klid, dítě pak nemusí investovat energii do orientace v situaci a je připraveno pro další poznávání světa. Zajímavá byla také diskuse o liberalizaci výchovy. Dnešní doba je taková, že člověk, který chce uspět, nemůže být pasivní. Úkolem rodičů je děti na toto připravit, proto se nemůžeme divit, že dítě se rodiči nebojí postavit a třeba mu oponovat. Pryč jsou tedy doby absolutní poslušnosti. Pan doktor Mertin ale upozornil i na situace, kdy je třeba použít autoritativní styl výchovy – dospělý je šéf, který je odpovědný za zdravý vývoj dítěte. Například o stravování nebo hygieně není na místě s dítětem diskutovat.

AD NA PODZIM PŮJDOU DO ŠKOLY. CO JIM NABÍDNOUT?

Mgr. Iva Ladrová, ředitelka MŠ Lužice, 3/2017
Dovolte mi poděkovat celému týmu redakce a respondentů za velmi kvalitní čtivo, které v časopise uveřejňujete. Reaguji na článek „Na podzim půjdou do školy. Co jim nabídnout?“, který vyšel v lednovém čísle časopisu Informatorium 3-8.

KONFERENCE PRO PEDAGOGY

3/2017
10. ročník odborné konference Škola jako místo setkávání se bude konat v pátek 31. 3. 2017 od 9 do 17 hodin v prostorách FF UK Praha 1, Celetná 20. Smyslem této konference je výměna odborných zkušeností, seznámení s novinkami, výsledky šetření, praktických aplikací. Účast přislíbili ústřední školní inspektor ČŠI Mgr. Tomáš Zatloukal, proděkanka PedF UK doc. Anna Kucharská, psycholog katedry psychologie FFUK PhDr. David Čáp, Ph. D., psycholožka PPP Benešov Mgr. Blanka Tomková. Přihlášky a informace na adrese http://kpskonference.ff.cuni.cz/ skola-jako-misto-setkavani/ Aktivní účast zasílejte na adresu ilona.gillernova@ff.cuni.cz. Těšíme se na vaši účast i případný příspěvek. Za letošní organizační výbor