Psychiatr a neurovědec TOMÁŠ PÁLENÍČEK je jedním z tvůrců a protagonistů nového dokumentu Doktor na tripu, který putuje českými kiny. Co překvapivého při natáčení zažil? A co by měl vědět každý „běžný“ psychoterapeut o psychedelikách?
Co vás při natáčení, v jehož rámci jste se vydali k domorodým jihoamerickým kmenům, nejvíc překvapilo?
Natáčení filmu má poměrně dlouhou historii. Celkem jsme navštívili Jižní Ameriku několikrát. Impulzem k tomu všemu byla moje touha zažít a studovat psychedelickou zkušenost naturalisticky – v autentickém prostředí.Kmen Huni Kuin v Brazílii nás přijal mezi sebe. Bydleli a jedli jsme s nimi. Překvapilo mě, jak se s ničím „nepárali“. Hned v úvodu nám nabídli rapé, šňupací tabák. A pak tentýž den bez větších příprav nebo diet přišel rituál s ayahuaskou. Pro ně je tato rostlinná medicína součástí kultury, berou ji klidně i každý týden.
V jejich kmeni panuje otevřenost, vstřícnost a neuvěřitelná vřelost. Vnímal jsem je jako takové české bohémy, ale žijící v Amazonii.
Jak se jejich „bohémství“ projevuje?
Jsou hodně muzikální, pořád zpívají, všechno dělají s lehkostí. Před rituálem se sejdou a usedají k němu společně. Je to úžasné. V době natáčení nastupoval do čela Brazílie Bolsonaro, takže to byly emotivní časy, viděli jsme, jak se lidé z domorodých kmenů spojují k protestům.
Vy jste ale přijeli za psychedelickým výzkumem. Měli jste s sebou také přístroje měřící elektrickou aktivitu mozku, EEG.
Za to, že jsme vůbec nějaká první data přivezli, vděčíme šťastnému sledu náhod. Původně jsme se měli účastnit sněmu celého kmene Huni Kuin, kde měli schválit naši studii. Nicméně pár týdnů před odletem nám oznámili, že ho přesunuli na jiné datum, takže nám museli vymyslet alternativní program. Už při odjezdu z Česka jsme řešili problémy, rušili nám lety, pak v Brazílii probíhaly demonstrace. Nakonec jsme skončili ve vesnici Santa Rosa do Purus u náčelníka Naxima Huni Kuin. Tam jsme pilotovali nahrávání s EEG se záměrem ukázat přístroje v akci právě domorodcům, aby viděli, jak to vypadá a že to neubližuje. A u toho jsme nahráli sami sebe. Nejprve během aplikace rapé, poté i s ayahuaskou a získali jsme krásná data. Brzy je zveřejníme.
Tomáš Páleníček
je psychiatr a neurovědec, specializuje se na výzkum psychedelických látek a jejich terapeutického potenciálu. Už během doktorského studia se začal věnovat preklinickému výzkumu se zaměřením na neurobiologii psychedelik a neurobiologii schizofrenie, prošel také psychoterapeutickým výcvikem. Je vedoucím Centra výzkumu psychedelik v Národním ústavu duševního zdraví a odborným asistentem na Klinice psychiatrie a lékařské psychologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Spoluzaložil psychedelickou kliniku Psyon, která se věnuje aplikaci psychedelické terapie v klinické praxi, a je autorem více než sto padesáti vědeckých publikací, z toho přes osmdesát vyšlo v časopisech s impakt faktorem.
O jaká data přesně jde?
Náš pilotní výzkum nám především pomohl zjistit, jak vůbec efektivně nahrávat EEG signály v náročných terénních podmínkách. Mnozí si možná představí, že elektrody se jednoduše nalepí na hlavu a funguje to, ale realita je mnohem složitější. Elektromagnetické pole mozku může být rušeno různými vnějšími vlivy, například vysokými teplotami, které v džungli panují. Když se člověk v horku potí, vznikají mezi elektrodami vodivé můstky, což vede k překrývání signálů a ztrátě datové kvality. A také gel používaný pro přilnavost elektrod přechází při vyšších teplotách do tekutého stavu, což opět může kvalitu záznamu ohrozit. Je tedy například třeba mít připravený gel, který zůstává gelem i v těchto podmínkách.
Měli jsme štěstí, že jsme díky náhodnému setkání získali speciální přístroje od Franka Zanowa, ředitele německé firmy vyrábějící měřicí zařízení. Frank, který je zároveň dobrodruh, se osobně účastnil první expedice a přivezl s sebou dva přístroje – jeden z nich se však v extrémních podmínkách přehřál a přestal fungovat. Jen pro představu, jeden takový přístroj stojí zhruba milion korun. Další cenná data jsme získali během návštěvy Peru, kde nám antropoložka Tania Re zajistila kontakt na centrum v Mayantuyacu zaměřené na „retreatové“ ceremonie. Zúčastnili jsme se tady hned dvou pod vedením maestra Juana Florese z kmene Ashaninka. První ceremonii jsme absolvovali na stejné cestě, kdy jsme se od Huni Kuin přesunuli do Peru. O několik let později, v roce 2023, jsme se do Mayantuaycu vrátili a testovali synchronní nahrávání pomocí sedmi přístrojů. Díky zázemí dřevěné stavby se podařilo záznamy pořídit ve výrazně lepší kvalitě. Máme tak kompletní synchronizované EEG záznamy sedmi účastníků, doplněné o synchronizované audiostopy a videozáznamy. Zajímá nás totiž také vliv zpěvů a písní během psychedelického zážitku.
Placená zóna
Předplaťte si časopis a od dalšího vydání získáte neomezený přístup k článkům publikovaným od r. 2005 až do současnosti.