Online archiv

Autor: Mgr. Yvona Dluhošová

Týden plný přírody

Mgr. Yvona Dluhošová, 7/2008
Děti z naší mateřské školy strávily krásný květnový týden v Terénním ekologickém středisku Tetřev na Hrčavě v Beskydech. Byl to týden plný různých her a činností v bezprostředním kontaktu s přírodou. Jejich prostřednictvím děti absolvovaly nenásilnou a přijatelnou formou environmentální (ekologickou) výchovu. To bylo také cílem projektu naší školy nazvaného Putování za „Přírodou“. Projekt byl schválen a částečně dotován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci Rozvojového programu Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty ve školách v roce 2008. Účast dětí na pobytu má však pro ně i další přínos. Nelze pominout, vzhledem k ovzduší našeho regionu, několikadenní pobyt na čistém horském vzduchu. Pobyt podporuje také všestranný rozvoj osobnosti dítěte, přispívá k psychickému a sociálnímu zrání. Všechny tyto užitečné aspekty pobytu našich dětí v přírodě násobí pak skutečnost, že se jim tam velice líbí a jsou tam spokojené. Naše škola bude s podobnými projekty pokračovat a usilovat o zisk dotací na jejich realizaci.

Týden zdravého mlsání

Mgr. Yvona Dluhošová, 1/2008
Naše město patří do sítě Zdravých měst, a proto se připojilo do kampaně Dny zdraví. Děti v naší mateřské škole nezůstaly stranou. V týdnu od 8. do 11. října 2007 se děti seznamovaly přiměřenou, jednoduchou a názornou formou s potravinovou pyramidou a jednotlivými potravinovými skupinami se zaměřením na rozlišování zdravých a nezdravých potravin. Děti nosily z domova obaly od potravin a letáky s obrázky potravin. Tyto pak používaly k názorné manipulaci, třídění, lepení a výtvarnému zpracování. Děti pak opravdu bavilo skutečné zpracování nakoupených surovin, ze kterých si připravovaly „zdravé mlsání“ - zeleninové, těstovinové a luštěninové saláty, ovocné nebo sýrové jednohubky, zeleninovou pomazánku, jogurtovou svačinku. Děti místo bonbonů ochutnaly sušené ovoce, oříšky, obilné lupínky apod. V tomto týdnu jsme na problematiku zdravé a vhodné výživy dětí chtěli upozornit také rodiče. Proto jsme rodiče o tomto projektu informovali podrobněji. Celý projekt pak v závěru týdne vyvrcholil společným odpoledním setkáním a posezením dětí, rodičů a učitelek u „zdravého rautu“. Ten se velice vydařil. Děti dopoledne pilně chystaly různé zdravé dobroty a také rodiče svůj „domácí úkol“ - připravit zdravé mlsání podle svých receptů - vzali opravdu poctivě. Děti předvedly krátký program z básniček a písniček, které si k tomuto tématu připravily, a pak už všichni ochutnávali, hodnotili, vyměňovali si zkušenosti a recepty, prohlíželi si výtvarné práce dětí, četli připravené materiály a pak zase ochutnávali. Na závěr dostaly děti dáreček - ozdobenou vařečku, aby mohly doma zúročit své čerstvě nabyté zkušenosti. Projekt byl finančně podpořen místostarostou našeho města.

Horská škola v přírodě

Mgr. Yvona Dluhošová, 10/2007
Mezi hřebeny hor a lesy, v nejvýchodnějším cípu naší republiky, kde se spojují hranice tří států, leží malebná rázovitá obec Hrčava. Mnozí z vás určitě o Hrčavě již slyšeli, někteří ji dokonce i navštívili. Ale málokdo v ní může několik dní v roce bydlet jako děti z naší mateřské školy. V obci je již několik let stálá škola v přírodě pro předškolní děti, kam s dětmi již sedm let velmi rádi jezdíme. Pobýváme v ní minimálně jednou ročně, často dvakrát i třikrát, v různých ročních obdobích. Nacházíme zde totiž vše potřebné pro relaxační a poznávací pobyt - ubytování pro 20 dětí ve skromné, ale čisté, útulné a účelně zařízené stylové budově, dobrou stravu, milý a vstřícný personál. A to vše v klidném, shonu vzdálenému prostředí, obklopeni pouze přírodou a čistým vzduchem. Děti zde prožijí několik pěkných dní naplněných mnoha zajímavými činnostmi a zážitky, zaměřenými především na environmentální výchovu. Od roku 2004, kdy se provozovatelem stala Vita Ostrava - občanské sdružení, jsou pro děti připravovány takto zaměřené programy, které dětem předkládají místní zaměstnankyně. Stejně tomu bylo i koncem listopadu 2006, kdy jsme si na Hrčavě opět objednali pobyt, tentokrát s programem „Čekání na Vánoce“. V jeho rámci se děti dověděly něco o předvánočních tradičních zvycích, ale především si mnohé samy vyzkoušely - výrobu svíčky a svícnu, pečení a zdobení perníčků, lití olova, pouštění skořápek se svíčičkou. Krásnou předvánoční atmosféru prožily také při procházení „vánoční spirály“ sestavené z větviček a svíček. Domů si děti odvezly balíček s některými svými výrobky a společně s námi pak pěknou předvánoční náladu a příjemný pocit z pohodově prožitých dní. Po zkušenostech s touto nadstandardní výchovně-vzdělávací aktivitou máme za to, že děti obohacuje po všech stránkách. Doufáme proto, že budeme na Hrčavu, do terénního ekologického střediska Tetřev, jezdit i nadále. Snad bude dlouho zachováno k současnému účelu a my tam s dětmi strávíme ještě mnoho krásných chvil.

Lahvovník

Mgr. Yvona Dluhošová, 7/2007
Na školní zahradě Mateřské školy Na Vyhlídce „vyrostl“ v týdnu od 23. do 27. dubna 2007 zvláštní strom - lahvovník. Vypěstovali ho rodiče a děti v rámci činností a akcí naší školy ke Dni Země. Když dozrál, děti jeho plody -PET lahve - otrhaly, pomačkaly a uložily do pytlů. Ty pak odvezlo sběrové nákladní auto. Rodiče i děti chválíme za to, s jakou chutí se pustili do experimentu, který se skvěle vydařil.