Online archiv

Vydání: 4/2015

Lenoch se nejdřív strhá...

4/2015
SLOVO ZÁVĚREM SYLVY LAUEROVÉ

Mám pochopení pro hříšnice

Daniela Kramulová, 4/2015
Dagmar Pecková:

Sebepoškozování ve věznicích

Michaela Ivanovičová, 4/2015
1,5 dozorce na barák plný přibližně 250 odsouzených. I tak vypadá noc v českém vězení. Dozorce odsouzené samozřejmě kontroluje v nepravidelných intervalech, ale má vůbec šanci zjistit, co se opravdu děje za jeho zády?

Iluze dvojníka: Tvou tvář poznávám, ale ty to nejsi!

The Beastess, 4/2015
Matka přichází za synem do nemocnice, chce ho obejmout, on to však odmítne slovy: „Nejste moje matka!“ „Jak to, cožpak mě nepoznáváš?“ diví se maminka se slzami v očích, přičítajíc to ztrátě paměti po autonehodě. Skutečnost je však trochu složitější: „Vypadáte jako ona, to jistě,“ překvapí ji syn, „nechápu ovšem, proč vás za sebe posílá.“

Mám zkušenosti z obou břehů

Daniela Kramulová, 4/2015
Tereza Nagy Štolbová vystudovala psychologii, pracuje jako psychoterapeutka, je vdaná a má tři děti. Jejímu současnému harmonickému životnímu příběhu ale předchází dětství a mládí s těžkými traumatickými zážitky.

Humor v psychodiagnostice

Anton Heretik, Andrea Heretiková Marsalová, 4/2015
Humor je v psychologii jen okrajovou součástí, není v centru psychologického výzkumu ani není považovaný za zvlášť „společensky významný“. Přesto má smysl se něčím tak hluboce lidským zabývat. Své, byť doplňkové a omezené, místo má i v diagnostice psychických nemocí a poruch.

Když se kůže zblázní

Red, 4/2015
Lupénkou prý trpí hlavně inteligentní lidé se sklony k depresím. Každý desátý psoriatik přiznává, že alespoň jednou pomyslel na sebevraždu -kvůli nenávisti k vlastnímu tělu.

Nový trend ve školení: radši workshopy než přednášky

4/2015
Nabídka školení a kurzů pro firmy je téměř nepřeberná. Podívejme se společně, jaká úskalí mohou na účastníky čekat, jak se jim vyhnout a podle čeho měřit efektivitu vzdělávání. Průvodcem nám bude Tomáš Kumstýř, ombudsman společnosti Everesta.

Ketamin v léčbě deprese: Naděje, nebo jen falešná stopa?

Ondřej Chytil, 4/2015
Stačí jediná dávka a příznaky těžkých depresí odeznívají v průběhu několika hodin - máme před sebou antidepresivum budoucnosti? Krátkodobé účinky jsou sice klinicky potvrzené, ale významné otazníky zůstávají…

Neuromarketing: Jak ovlivnit rozhodnutí zákazníka

Jaroslav Jančík, 4/2015
V posledních letech zažívá neuromarketing doslova boom a vyvolává zájem nejen odborníků, ale i široké veřejnosti.

Opravdu chceme být navždy mladí? Někdo ne!

Jana Abelson Tržilová, 4/2015
Opravdu bychom se chtěli otočit zády k hodinám našeho času ve všech ohledech a být znovu na střední škole? Vážně byste vyměnili těch pár nenápadných vrásek středních let za uhrovitou pleť puberťáka?

Tetování příběh do kůže vepsaný

4/2015
Tetování není pouze výsadou mladých. I po čtyřicítce muži a ženy navštěvují tetovací salony.