Online archiv

Autor: Alžběta Palatinová

Vstup do světa jiných lidí

Alžběta Palatinová, 6/2007
Socializace neboli uvádění do společenství lidí zahrnuje tři vývojová hlediska. Vyvíjejí se vztahy k druhým lidem i hodnotová orientace dítěte. Dítě si také osvojuje sociální vzorce chování a postojů.

Seznamujeme děti s cizím jazykem

Alžběta Palatinová, 3/2007
Předškolní děti jsou spontánní, nemají zábrany při napodobování. Pokud jsou pro ně vzdělávací činnosti zábavou a hrou, jejich dovednosti se rozvíjejí a děti se naprosto přirozeně učí.

Respektujme osobnost dítěte

Alžběta Palatinová, 7/2005
Podnětné sociální prostředí je pro rozvoj osobnosti dítěte jedním ze základních předpokladů. Myslím si, že není problémem respektovat individualitu dítěte, snížit míru organizovanosti anebo upravit režim dne v mateřské škole.Daleko obtížnější je změnit vlastní postoj k druhým, opouštět dosavadní názory, přístupy, vlastní filozofii.V zásadě jde o to, abychom respektováním osobnosti dítěte vedli děti k jejich vzájemné toleranci a úctě, k citlivému a ohleduplnému chování. Děti by se měly naučit nejenom prožívat radost kamaráda jako svoji vlastní, ale isoucítit při nezdaru, bolesti či zármutku.Vzpomínám si na skupinku chlapců ve věku 5-6 let, která házela sněhové koule na předem určený cíl. Mezi nimi byla i jedna čtyřletá holčička, která se snažila chlapcům vyrovnat v házení. Po chvíli se ozval usedavý pláč.Chlapci si všimli, že děvčátko pláče, a přestali házet. Na dotaz proč pláče, děvčátko odpovědělo, že se jí nedaří dohodit tak daleko, jako jim. Bylo hezké pozorovat reakci a jednání chlapců. A výsledek? Skupinka chlapcůutěšovala děvčátko a vedla je za ruku blíž k cíli se slovy:"Zkus házet teď ještě jednou, uvidíš, že se ti to určitě povede, když jsi blíž."To všechno proběhlo bez zásahu nebo rady učitelky.Lze promyšleně, soustavně a přitom nenásilně vést děti k ohleduplnému chování? Čím se vyznačuje? Jakými znaky a jakými riziky? Nabízí se řešení modelových anebo přirozeně vzniklých problémových situací - ty by se měly státpřirozenou součástí práce učitelky.Pozornosti pedagoga určitě neujdou agresivní projevy, hlučné vyřizování účtů, hlasitá obrana jedinců. Co ale velice často může být opomíjeno, jsou drobné, nenápadné útoky, odmítání účasti ve hře, drobné naschvály, grimasy,posměšky, překážení, předbíhání apod. Nebezpečí spočívá i ve fixaci určitých nevhodných modelů chování, v řešení konfliktů podle určité šablony bez zjišťování příčin jejich vzniku, ve schematickém mravním hodnocení bez možnostidítěte vyjádřit svůj vlastní úsudek.Dva chlapci si hrají vedle sebe. Jeden z nich na chvíli odloží malé autíčko a odejde si pro kostky. Druhý uchopí položené autíčko a pokračuje ve hře. Po chvíli se začnou chlapci o autíčko tahat, končí to pěstičkami apláčem. Jak vzniklou situaci vyřeší učitelka? Pošle chlapce, který první uhodil druhého, ke stolečku se slovy:"Když se neumíš chovat, nebudeš si hrát!"Anebo řekne:"Až se domluvíte, přijďte mi to říct a pakmůžete pokračovat ve hře."Dokáží se chlapci bez pomoci učitelky domluvit?Pedagog, který přijme zásady vzdělávání orientovaného k dítěti, je schopen uvažovat kriticky a je empatický. Pak by neměl mít problémy se vzděláváním dětí, s rozvíjením jejich emočních a sociálních dovedností.

Tvořivost v práci učitelky MŠ

Alžběta Palatinová, 4/2004
Výchovná práce vyžaduje od předškolního pedagoga pedagogickou tvořivost. Ta je ovlivněna obsahem tématu, ve kterém se realizuje, ale i individuálními rysy osobnosti učitelky.