Hurá na tábor! S novou knihou Jiřího Červinky půjde organizace sama

Kniha je určena všem, kteří chtějí uspořádat svůj vlastní nebo se jakkoliv podílet na organizaci nějakého tábora - ať už skautského, turistického, zálesáckého nebo příměstského.

Hurá na tábor! S novou knihou Jiřího Červinky půjde organizace sama

Publikace nabízí množství nejrůznějších rad a tipů pro táborové vedoucí, ať už jde o užitečné dovednosti, které se na každém táboře hodí, o organizační podněty, legislativní záležitosti, náměty na hry nebo podněty pro pozorování přírody. Vychází ze zkušeností mnoha zkušených táborových vedoucích. Týká se především táborů stanových, ale většina nabízených rad a nápadů je samozřejmě platná obecně. Kniha také velice výrazně „spolupracuje“ s internetem - naleznete v ní mnoho odkazů na další nápady či jejich rozšířené verze na stránkách Ostrov nápadů.Jiří Červinka je specialistou na herní programy, bývalý redaktor časopisů Nika a Wampum Neskenonu (1996-2002), šéfredaktor ročenky o outdoorovém vybavení Malý Průvodce světem outdooru (1995–2012) a šéfredaktor stejně zaměřeného časopisu Svět outdooru (2012–2015).Ukázka:Leonardův mostTradice táborových staveb je v našich zemích velká. V mnoha příručkách je popsáno vše, na co člověk pomyslí. Našli jsme ale zajímavou stavbu, kterou jsme v nejznámějších příručkách neviděli. Jedinečný Leonardo da Vinci navrhl už koncem 15. století jednoduchý samonosný most, který lze sestavit z volných klád bez jediného hřebíku. Princip přiblíží kresba. Počtem, délkou a tloušťkou všech dílů se ovlivňuje výše klenby a rozpětí mostu. Stabilitu je možné zlepšit, pokud délka příčných dílů poroste od středu ke krajům mostu. Ke stavbě dostačuje tyčovina do průměru 7 cm, kterou ještě můžeme sbírat v lese bez omezení. Stavba je samosvorná, pro praktické používání je lepší křížení převázat, aby se díly nemohly posouvat, případně v tyčovině udělat malé záseky. Pro pochopení, jak most funguje, doporučujeme postavit si nejprve model (viz hra uvedená v této kapitole). Jednoduchost a krása mostu je vhodnou příležitostí pro přiblížení neobyčejné osobnosti Leonarda da Vinci.


Hurá na tábor! S novou knihou Jiřího Červinky půjde organizace samaČtěte také: Her není nikdo dost - nápady do klubovny i do přírody od Naděždy Kalábové
Shinysportovní hra | dvě družstva | starší | 10–30 minut | hole, míček | loukaPod krásným názvem se skrývá indiánská obdoba pozemního hokeje. Je zajímavá tím, že hokejky si může na táboře každý vyrobit sám. Nejlepší jsou z malých suchých smrčků, které se vyviklají i s kořeny. Sekerou a nožem se z nich dá vyrobit krásná hokejka. A když se ještě ozdobí přírodními barvami, je úspěch hry zajištěn. Pravidla jsou jednoduchá, hrají dvě družstva, hřiště se zvolí přiměřené počtu hráčů a jako branky poslouží dvě trojnohy. Branka platí při průstřelu trojnohou z kterékoliv strany. Jako míč poslouží tenisák, ale tradičnější je kožený míček vycpaný trávou, podobný softbalovému. Není dovoleno do míče aktivně kopat, ale i to je otázkou dohody. Také pravidla hraní tělem záleží na dohodě, věku a ukázněnosti účastníků. Pro začátek je doporučeno spíš basketbalové pojetí. Většinou nikdo nechce dělat rozhodčího, takže se hraje férově a bez přerušování. Hraje se dvakrát pět až dvakrát patnáct minut (opět záleží na nasazení hráčů). Hra je na táborech velmi oblíbená.
Čtěte také: Příroda plná her, hry plné přírody
Místní obyvateléKontakt s místními obyvateli je zásadní a ve většině případů i milou povinností vedení tábora. Je slušností zastavit se ke konci tábora a dát chvíli řeč se všemi, kteří přispěli k úspěchu tábora. Každé takové setkání je důležité pro to, jak okolí tábor vnímá. Současně je to dobrá příležitost dozvědět se něco o sobě a případně vysvětlit nedorozumění, která se za tábor mohla nastřádat. V živé paměti máme začátky táboření našeho oddílu, kdy jsme v jedné hře v rámci procvičení komunikace dali dětem za úkol vyměnit rukodělné táborové výrobky s místními lidmi za cokoliv jiného. Děti to pojaly akčně a měnily o sto šest, bohužel většinou za potraviny drobných zemědělců. Po okolí se pak rozneslo, že nemáme co jíst a že jsme dost podivný tábor. Ve snaze vylepšit pověst dali jsme za rok úkol provést dobrý skutek. Chudák místní dědoušek měl potom málem šok, když mu parta táborníků vtrhla do domečku a přes jeho protesty mu uklidila a vydrhla podlahu. V každém případě jsme po letech táboření navázali v okolí tábořiště vztahy, které se příliš neliší od vztahů v rodině. A to včetně nenápadně setřených slz při loučení nebo vítání po roční pauze mezi tábory. Možná se vám to bude zdát legrační, ale my si toho doopravdy vážíme.
Knihu koupíte zde.


Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru