Přihodila se nečekaná situace. Jste vystresovaní. Nevíte, co si počít. Cítíte úzkost, chce se vám brečet, anebo jste jen trochu podráždění. Podle vědců je možné, že telefonát matce stres zredukuje.
V nedávné studii psychologové zjišťovali, jaký má na velmi mladé dívky vliv, když zavolají matce. Ukázalo se, že u účastnic experimentu došlo po telefonátu s matkou k redukci stresových hormonů a zároveň k uvolnění oxytocinu, takzvaného hormonu lásky a důvěry. „Je možné, že telefonát a vypovídání se z problémů má stejné účinky jako objetí,“ uvádí jeden z autorů studie Seth D. Pollak z University of WisconsinMadison. Samozřejmě ale záleží na tom, jaký má člověk s matkou vztah.
Výsledky studie na 61 dívkách ve věku 7 až 12 let ukázaly, že matčin hlas může podobně jako dotyk zvýšit úroveň oxytocinu. Tento hormon podporuje úbytek stresu. Efekt přetrvával během výzkumu i déle než hodinu. Je to svým způsobem převratné zjištění, protože dosud studie na lidech i na zvířatech vedly spíše k závěrům, že pro zvýšení hladiny oxytocinu v těle je nezbytný fyzický kontakt. Je prokázáno, že u člověka je oxytocin uvolňován při kojení, objímání a orgasmu.
„Pokud lidstvo porozumí tomu, jak funguje oxytocin, lépe porozumí mateřství,“ uvádí psycholožka Anne Campbellová z Durham University ve Velké Británii. „Matky bez jakýchkoliv instrukcí přirozeně vědí, jak utišit své dítě. Jejich znalosti pocházejí z dlouhé linie žen, jejichž geny přetrvaly, neboť věděly, jak se postarat o dítě, aby přežilo,“ dodává.
Zmíněná studie tedy předpokládá, že fyzický kontakt není nezbytným pro uklidnění dívek, které možná v pubertálním věku nejsou tolik nakloněny matčinu objetí, jako bývávaly dřív. „I jen to, že mluvíte se svými dětmi, může mít dobrý účinek na redukci stresové odpovědi,“ uzavírá psycholožka.