Online archiv

Autor: Ondřej Fafejta

Zázrak není nic magického

Ondřej Fafejta, PD 11/2024
Magie a zázrak v našem uvažování často splývají jako protipól vědy. Jak všechny tyto jevy pracují se záměrem a překvapením a jak to souvisí s otázkami po naději a smyslu, jež nás odedávna provázejí? Do jaké míry si můžeme život pojistit a nakolik je pro nás dobré zůstat otevření?

Strach z nepřátel

Ondřej Fafejta, PD 10/2024
Často nám připadá, že kolem sebe máme spoustu nepřátel, ať už na osobní, nebo na společenské úrovni. Utvrzovat se v pozici ublíženého a hledat na druhém člověku to nejhorší však situaci obvykle jen vyhrotí. Jinou cestou je zkoumat vlastní niterné pocity a odvážně pronikat k zranitelnosti v sobě i v protivníkovi.

Člověk s vyšším IQ má přesnější model toho, jak svět funguje

Ondřej Fafejta, PD 9/2024
VLADIMÍR MARČEK je psycholog a psychoterapeut, člen Mensy, organizace sdružující lidi s vysokým inteligenčním kvocientem. Mluvili jsme o tom, co je vlastně inteligence, k čemu je dobré členství v Mense nebo jak podpořit chytré děti.

Vrcholný zážitek flow si můžeme navodit

Ondřej Fafejta, PD 7-8/2024
Flow se definuje jako stav, při němž jsme natolik zaujati tím, co právě děláme, že naše soustředění je plně zaměřeno na danou činnost a my zapomínáme na sebe i na čas, který činností trávíme.

Jsou dnešní děti sněhové vločky?

Ondřej Fafejta, PD 2/2024
O současné generaci dětí a dospívajících se někdy říká, že jsou „sněhové vločky“, které vše intenzivněji prožívají a jsou méně odolné. Abychom zjistili více, udělali jsme malou anketu.

Jak budovat komunitu

Ondřej Fafejta, PD 1/2024
Slovo komunita se může užívat ve smyslu skupiny lidí, kteří sdílejí určité místo nebo činnost. Avšak jako komunitu lze označit také stav skupinové dynamiky – atmosféru blízkosti, bezpečí a respektu. To se snaží zprostředkovat metoda Community Building, která sice nabízí vodítka, ale nikoli vůdce, který by vznik komunity zaručil. Komunitou se skupina stává právě proto, že to dělá vlastními silami.

Bůh pomáhá těm, kdo si pomáhají sami

Ondřej Fafejta, PD 12/2023
Do jaké míry platí, že „každý svého štěstí strůjcem“? A nakolik se lze spolehnout na to, že nám přitom někdo nebo něco pomůže? Můžeme tuto pomoc sami ovlivnit? A pokud ne, má přesto smysl věřit, že zázračně přijde?

Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp

Ondřej Fafejta, PD 10/2023
Proč v pohádkách často uspěje ten, od něhož to nikdo nečeká? Někteří badatelé vznik řady typických pohádkových motivů datují už do doby bronzové. Pokud jsou tyto motivy tak staré a v mnoha různých pohádkách se v obměnách opakují, lze se domnívat, že nasycují dávné lidské potřeby a vypovídají o lidech něco hlubokého. Proč je tedy pohádkový hrdina často hloupý?

Trollové jako moderní šašci

Ondřej Fafejta, PD 9/2023
Trollové – nevyhnutelné internetové zlo? Říká se, že je nemáme krmit. Ale zkusme se podívat, jak lze takového trolla vlastně poznat, co se díky němu můžeme naučit a jestli se proti němu nedá aktivně zakročit.

Setkání s koněm jako cesta sebepoznání

Ondřej Fafejta, PD 07-08/2023
Zvířata nemají tak komplikovanou psychiku jako lidé. Když něco dělají, dělají to naplno. Nepochybují o sobě. To je jeden z důvodů, proč mohou dobře terapeuticky působit na všechny, kdo se potřebují uklidnit, získat sebedůvěru a naladit se na vlastní tělo. Jedním z často využívaných zvířat je kůň.

Poznej svého nepřítele a nebudeš oběť

Ondřej Fafejta, PD 6/2023
Oběť má tu výhodu, že nemůže za to, co se stalo. Vinu nese někdo jiný nebo něco jiného. Proč je tento postoj pro mnoho lidí lákavý? Jsou díky němu lidé šťastnější?

Překážka jako cesta

Ondřej Fafejta, PD 4/2023
Lze si představit život, který by byl naprosto svobodný, bez omezení? Rozhodující pro nalezení smyslu vlastní existence často bývá právě okamžik, kdy narazíme na nějaký limit.