Všímavost dávno nezajímá jen lidi na meditačních podložkách. Intenzivně se jí věnují neurovědci po celém světě i u nás, například Petr Bob z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Jaký vliv má mindfulness na mozek a jak ji lze vědecky zkoumat?
Obliba mindfulness v současném západním světě narůstá. Co znamená tato metoda pro vás? Jak byste ji osobně definoval?
Té oblibě se nedivím. Výsledky studií o mindfulness jsou tak zajímavé, že ani obrat „laik žasne, odborník se diví“ nestačí k vyjádření obdivu. Zejména rozvíjení mindfulness pomocí meditace má pozitivní dopad na zdraví. Meditace ovlivňuje endokrinní systém, imunitu, autonomní systém – a také mozek. Osobní definici nemám, jen se mi vybavuje známý výrok: „Nesuďte a nebudete souzeni.“ Všichni jsme si v minulosti osvojili nějaké předsudky, stereotypy myšlení a cítění, a podle nich automaticky posuzujeme lidi a události. Soudíme druhé často nespravedlivě a s nedostatečnou empatií… a pak se nám totéž vrací zpět. Meditace mindfulness vede k uvědomění a ke změně.
Placená zóna
Předplaťte si časopis a od dalšího vydání získáte neomezený přístup k článkům publikovaným od r. 2005 až do současnosti.