V Česku trpí každé dvanácté dítě ve věku do čtyř let oční vadou. Předškoláků se zhoršeným zrakem je pět až deset procent a dětí školního věku zhruba čtvrtina. Jak odhalit oční vadu u dětí a na co dát pozor?
Šilhání, tupozrakost, krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus – to jsou nejčastější oční vady, kterými trpí děti. Rozpoznat je v nízkém věku dítěte však není nic snadného. Neléčená oční vada v prvních letech života může vést k trvalému a později neléčitelnému oslabení zraku. „Správný vývoj zraku je třeba hlídat již u kojenců. Zrakové funkce u novorozence nejsou vrozené, ale teprve se vyvíjejí. Dítě se jednoduše musí naučit dívat. Kolem sedmého roku je vývoj zrakových funkcí u konce a dítě by mělo vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk. U dětí se právě v tomto věku mohou objevit různé refrakční vady, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Drobné a nevýznamné vady jsou dokonce poměrně časté, vyskytují se až u třetiny dětí do 15 let,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Větší dítě na zhoršené vidění zpravidla rodiče upozorní samo. Jak ale oční vadu rozpoznat u menších dětí? „U menších dětí se horší vidění může například projevovat tím, že chodí blíž k televizi, aby na ni viděly. Děti, které ještě neumějí poznávat obrázky, je třeba sledovat při hře. U předškolních dětí lze zkoušet, poznají-li obrázky z větší dálky, bez problémů by je měly rozpoznat na vzdálenost místnosti se zakrytým jedním a pak druhým okem. Pokud máte nějaké pochybnosti, doporučuji vyhledat dětského očního lékaře,“ popsal Pavel Stodůlka.
Dnešní děti už ve velmi nízkém věku tráví denně hodiny před monitory počítačů či displeji mobilních telefonů a tabletů. Podle průzkumu Státního zdravotního ústavu tráví už pětileté děti u monitorů či displejů 1,5 hodiny denně. „V předškolním věku mohou počítačové monitory a displeje mobilů a tabletů dětskému zraku opravdu uškodit. Pokud děti tyto přístroje přesto využívají, doba, kterou u nich tráví, by neměla přesáhnout půl hodiny denně. Důležité je také, aby dítě monitor či displej mělo ve správné výšce a vzdálenosti od očí,“ upozornil Pavel Stodůlka.
Zásadní je prevence a o zrak je třeba pečovat od útlého věku. „Dětský zrak potřebuje podněty, ale také dostatek odpočinku. Prospěje mu více pobytu na čerstvém vzduchu a vyvážený jídelníček bohatý na vitaminy A, E a C. Dále též dostatek omega-3 mastných kyselin, zinku nebo luteinu, které může tělo získat z ryb, ořechů, zeleniny a ovoce. Důležité je také zajistit správné osvětlení dětského pokoje a pracovního stolu,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka.