Online archiv

Vydání: 7-8/2016

Fetiš zvaný IQ

MILAN PETRÁK, 7-8/2016
POSLEDNÍ SLOVO MILANA PETRÁKA

Člověk, tvor svobodný

Marie Těthalová, 7-8/2016
Nietzsche v Nice

Neodkládejte návštěvu lékaře jako já,

7-8/2016
radí po zkušenosti s rakovinou Petr Koukal

Vězeňská tetování: osudy vepsané pod kůží

Alena Lochmannová, 7-8/2016
Víte, co znamená slza vytetovaná pod okem, pavučina na předloktí nebo oční linky? Každý z těchto motivů má vlastní symboliku, jedno však mají společné – prozrazují na svého nositele, že byl ve vězení.

Zachráním tě!

Mgr. Ivana Škodová, 7-8/2016
Kodependence neboli spoluzávislost

Jídlo jako světový názor

Daniela Kramulová., 7-8/2016
Jídlo nás může spojit, i nekompromisně rozdělovat. Je součástí našeho životního stylu, souvisí se zdravím, kondicí, psychickou pohodou, i s byznysem. Není divu, že vzniká řada protichůdných doporučení i módních trendů. V letošním létě „letí“ raw a retro.

Laboratoř ticha

7-8/2016
Vstupte do Laboratoře ticha – dívejte se a poslouchejte, jak žije český les. Audiovizuální instalace vytvořená pro český pavilon na Světové výstavě EXPO 2015 je do října letošního roku k vidění v Národním zemědělském muzeu v Praze. Nechte se pozvat do živého lesa vysazeného ve futuristické laboratoři, která hlídá optimální teplotu, vlhkost, světlo i tmu. Když budete potichu, můžete se zaposlouchat do zvuků lesa a díky miniaturním kamerám se podívat i pod povrch běžně viditelných věcí. Anebo se zkuste, stejně tiše a pozorně, projít ve skutečné přírodě…

Déja vu Proč se nám zdá známé to, co jsme nikdy neviděli?

The Beastess, 7-8/2016
Proč? Seriál o tělesných projevech a pocitech, které si často neumíme vysvětlit

Co o vás prozradí váš oblíbený seriál?

Lucia Kvitkovičová, Lenka Lacinová, 7-8/2016
Dr. House, Jak jsem poznal vaši matku, Teorie velkého třesku, Přátelé, Hra o trůny… Víte, co o vás prozradí seriál, který si nechcete nechat ujít?

Červenec Srpen

dak, 7-8/2016
VYTRŽENO Z DIÁŘE /

Sebeobrana: jde o rychlost o psychiku

Irena Menšíková, 7-8/2016
Noční procházka parkem. Zkratka neosvětlenou ulicí. Nečekanému útoku však můžete čelit i za bílého dne. Být připravený platí v případě vlastní obrany dvojnásob. Zná to spousta z nás. Nervózně se ohlížíte, trhnete sebou při každém podezřelém zvuku. V ruce svíráte pepřový sprej. A pokud ne, tak byste měli. Rčení „lepší je být připravený“ platí v případě vlastní obrany dvojnásobně. „Říká se tomu pre-systém, v podstatě to znamená řídit se selským rozumem. V noci se vykašlete na nebezpečné zkratky a raději si připlaťte za taxíka. Pokud před sebou vidíte podezřelou osobu, vydejte se opačným směrem. A rozhodně s sebou noste alespoň pepřový sprej,“ radí trenér sebeobrany a bojových sportů Lubomír Medo. Všem ženám navíc důrazně doporučuje navštěvovat kurzy sebeobrany. Jenom z knížek se ubránit nenaučíte. Pro sebeobranu je důležitá i práce s psychikou. „Konfl ikt je z 80 % otázka psychologie,“ zmiňuje Lubomír Medo. Ve svém klubu Streetsurvival v Brně a Rosicích tak učí své svěřence, jak pracovat se stresem, strachem a agresí. Neznamená to ale, že fyzická připravenost není potřeba. „Říká se, že jen silní mohou vyhrávat. A je to pravda. Pohybové schopnosti jsou hodně důležité. Cvičíme proto výbušnost, rychlost a snažíme se, aby během třiceti vteřin, kdy konfl ikt může trvat, ze sebe člověk dostal maximum,“ dodává. A protože přepadení se většinou neděje v tělocvičnách, vyráží Medo se svými studenty a studentkami i do terénu. „Cvičíme v podchodech, v akvaparku, snažíme se ukázat, jak reagovat v reálných situacích,“ popisuje. Při výuce představuje i práci s nožem, boxerem, paralyzérem, pepřovým sprejem, teleskopem či jinými improvizovanými zbraněmi, které můžete najít kolem sebe. Absolvovala jsem u něj svůj první kurz sebeobrany. Dodnes se na něj dobře pamatuju.

Příběh obrazu aneb integrativní koučink

7-8/2016
„Představte si, že se potkáme za 2 roky, Vy záříte štěstím a povídáte o tom, jak se Vám daří … Klidně si k tomu zavřete oči a vyprávějte.“ Dále se doptávám: „V jakém prostředí se nejčastěji pohybujete? Jaké činnosti děláte? Jaké schopnosti využíváte? Co Vám to přináší? Kým jste? Jak to všechno směřuje k naplnění smyslu Vašeho života?“ „Když bych Vám nyní nabídla barvy, jaký obraz byste namalovala? Jaké barvy byste použila? Jaké tvary?“ „Uvědomte si, jaký pocit ve Vás představa vyvolává. A kde na těle má ten pocit své místo? Uložte si tam ten obraz.“ Dovolili jste si pustit se do představy své budoucnosti i Vy, čtenáři? Klientům následně nabídnu Karty vytvořené CEbyla TERAS – Centrem terapeutických služeb z obrazů výtvarnice Jany Dybalové. Klienti z 60 obrazových karet vybírají tu, která jejich představu sebe sama za 2 roky vystihuje nejlépe. A tak začal příběh tohoto obrazu. Klientka hovoří o tom, co pro ni obraz znamená. „Žena s velkým ‚Ž‘ a současně matka, manželka, manažerka, dcera, atd.“ „Co byl tenkrát, před 2 lety, první krok, který jste udělala k naplnění představy?“ „Ujasnila jsem si role ve svém životě, stanovila si priority, uspořádala jsem si čas, aby se mi žilo spokojeněji, a přitom s vášní k tomu, co dělám.“ „Fajn, čemu bychom se měly dnes věnovat?“ „Stanovení priorit tak, abych spokojenější v životě.“ Následovaly další otázky, možná řešení, akční kroky. A víte, co bylo impulsem klientky k vyhledání kouče? „Mám konfl ikt s podřízenou, už jsem vyzkoušela všechno, chci něco změnit, ale nevím co. Proto jsem tady.“ Otázky, které jsem použila, jsou z různých koučovacích přístupů (systemického, Ericksonovského, všímavého a manažerského koučinku). Otázky z různých směrů integrované do jednoho rozhovoru vedoucího k prospěchu klienta. Všechno souvisí se vším. Od konfl iktů s podřízenou přivedl integrativní přístup v koučinku klientku k sobě a ke spokojenějšímu životu. Příběh obrazu končí. A jak se obraz jmenuje? „S VÁŠNÍ I.“ Integrativní koučink, zahrnující manažerský, systemický, Ericksonovský a všímavý přístup, učíme účastníky našeho koučovacího výcviku INTECO – Integrativní kouč s akreditací MŠMT. Jeho 7. a 8. pokračování zahajujeme na podzim 2016 v Brně a v Ostravě. www.smrov.cz