Online archiv

Vydání: 3/2016

BURGERY Z ČERVENÉ ŘEPY

3/2016
ZDRAVÉ SVAČINY školnice Oliny

CO LETÍ U DĚTÍ SHOPPING CENTRA

J. N., 3/2016

PEL - MEL

3/2016
MINISTRYNĚ ZA PARAVANEM

VELIKONOČNÍ VAJÍČKO

Dana Skotnická, 3/2016
Na začátku hodiny si řekněte něco málo o tiskařské technice modrotisku.

VELIKONOČNÍ KALIGRAM

Dana Skotnická, 3/2016
Kaligram vznikne uspořádáním písmen, slov nebo veršů a vytvoří obrázek, který vyjadřuje nějaké téma -například Velikonoce.

ŽOPÍBL NÁRYB ANEB JAK VYLOŽIT KUNDERU

Jiří Lacman, 3/2016
Pracovní sešity z edice Hravá literatura nastolují kardinální otázku, jak nakládat s literárním textem. A také zdali snaha o zábavnost není v některých případech mírně řečeno kontraproduktivní.

DVACÁTÝ JUNIORSKÝ MARATON

3/2016
ROZBĚHÁ STŘEDOŠKOLÁKY

VÝROK MĚSÍCE

3/2016
„MUSÍME MÍT KOŘENY PEVNĚ V ZEMI, ABY SE Z NAŠICH VĚTVÍ MOHLY DĚTI NAUČIT LÉTAT.“

ZÁVODY V ODPOČÍVÁNÍ

Ervín Bedrníček, 3/2016
Kdosi mě zatahal za palec u nohy. „Co se děje, co se děje?“ vyhrkl jsem, vztyčil se na gauči v saku a kalhotách a rozespale si promnul oči. „Tatí,“ pravil hošík s ofinou podle kastrolu, „slíbil jsi, že si se mnou dneska budeš hrát - a už je půl jedenáctý!“ „Víš,“ začal jsem s vytáčkami, „přišel jsem včera z práce o něco později a jsem trochu unavenýýýý.“ Mocné zívnutí stvrdilo má slova.

ZAČÍNAL JSEM KARIKATURAMI UČITELŮ

Jan Nejedlý, 3/2016
Humoristický kreslíř Pavel Kantorek (1942) je původním povoláním fyzik. Podílel se na vývoji optických vláken, laserové technologie či holografie, také se zabývá kosmologií a astrofyzikou. Coby profesor přednáší na Ryerson University v Torontu, kde žije od roku 1968. Na to, jak se snáší věda a humor, jestli má smích místo i ve škole či zda existuje v humoru nějaké tabu, nám odpověděl v následujícím dotazníku.

Z BLOGU ČESKÉ ÚČI: DEJTE DĚTEM NAJÍST!

3/2016
Moje první rada, jak pomáhat dítěti s učením, je: Dávejte jim najíst! Myslím to úplně vážně. Nejhorší ze všeho je hladové dítě. Těžko se bude soustředit na vzorečky, když ten nejstarší mozek v něm mu stále posílá informace o nenasycenosti, žízni atd. Představte si školní třídu první hodinu. Ze čtyřiadvaceti dětí pouze tři po snídani. Ne, to si nedělám legraci. Ostatní ve spárech myšlenek na jídlo, pití, a tudíž nesoustředění, rozptýlení, unavení. Co s tím mám dělat? V pátek jsem nevydržela a začala hodinu tím, že jsem přikázala vytáhnout svačiny a snídat. Kolegyně, která měla po mně druhou hodinu, rozdíl poznala, tedy až na ty, kteří neměli svačinu...

NOVÁ CIVILIZAČNÍ NEMOC NA OBZORU

Daniela Kramulová, 3/2016
ESEMESKOVÝ PALEC