České děti jsou nesmírně solidární

Známá spisovatelka Klára Smolíková se věnuje besedám o čtení pro děti. Jezdí po školách a knihovnách a s dětmi si tam povídá a hraje. V posledních týdnech se na besedách setkává i s dětmi z Ukrajiny, které se zapojily do vzdělávání v našich školách. „Když vedu detektivní workshop, sestavujeme s dětmi identikit. Jedno dítě popisuje podezřelého a druhé se ho snaží nakreslit. Zrovna na tomto workshopu jsem nedávno měla chlapečka a holčičku z Ukrajiny. Chtěli pracovat spolu a ohromně se u toho bavili. Paní učitelka mi pak špitla, že jsou u nich už necelé dva týdny a teprve teď je viděla se smát,“ popisuje Klára Smolíková.

Další postřeh spisovatelky Smolíkové se týká komiksů. „Ukrajinské děti komiksovou popkulturu dobře znají, i její superhrdiny jako Spidermana a další. Bohužel se potýkám s tím, že ukrajinské děti neumějí moc anglicky, což by docela pomohlo, ale protože jde opět o kreslicí aktivitu, poradíme si. Včera jsem s dětmi tvořila knížku, částečně to byl komiks a částečně fantasy. Potřebujeme tam na začátek dostat nějakou katastrofu, takže se tam objevovalo třeba moravské tornádo a v poslední době se přidala i válka, ale samozřejmě jsou tam i draci. Včera jsem měla na besedě dvě holčičky z Ukrajiny,“ vzpomíná Klára. „Zpracovaly si to po svém. Od začátku tam měly záporáka, jmenoval se Putin, a už na třetí straně ho zabily a zakopaly. Nakonec ale vytvořily ucelený příběh, prezentovaly ho ukrajinsky a ostatní děti jim tleskaly. Myslím, že podobné aktivity fungují i terapeuticky.“ Dodává, že dobré je, když ukrajinské děti nesedí vedle sebe, ale rozptýlí se mezi české děti.

Jak Klára Smolíková zmínila, válku řeší i české děti. „Zelenskyj jim v příbězích vystupoval jako kladný hrdina. Kdybychom pominuli to, co se děje, je díky své mimice a herecké průpravě mnohem zajímavější než Putin, který mimiku skoro nezapojuje. A v životě jsem nezažila tak obrovskou solidaritu českých dětí s ukrajinskými. Vídám třídní esa, jak sedí s ukrajinskými dětmi a zprostředkovávají jim to, co děláme. Řekla jsem si, že dětem z Ukrajiny budu na svých workshopech dávat knihu zdarma. Vždycky s sebou vezu knížky na prodej a něco si pochopitelně vždy odnesou i děti, které si nic koupit nemohou, mám pro ně časopisy, záložky a podobně. Ukrajinské děti si mohou knihu vybrat a nikdo jim to nezávidí, naopak. Vybírají si pochopitelně komiksy. ‚Jé, Dimitri, ty máš Začarovaný hvozd, to si pak můžeme přečíst spolu!‘ České děti reagují úžasně,“ zakončuje krátký rozhovor Klára Smolíková.

Mgr. Marie Těthalová

-red-