Podle starých tradic je únor měsíc veselý, plný „hodokvasů“. Je to měsíc, jehož hlavní charakteristikou je masopust, který končí v úterý před Popeleční středou. Užijme si tedy únor s dětmi plnými doušky.
„Za starých časů“ se lidé veselením v únoru připravovali na čtyřicetidenní půst před Velikonocemi a nevázané veselí s sebou neslo také výhodu narození potomků ve vhodné době – říkalo se: „Svatý Martin ukáže, co masopust dokáže.“ Ženy, které otěhotněly v únoru, přivedly své děti na svět v listopadu, kdy už bylo po sklizni. Pokud byl dobrý rok, byly stodoly a sklepy plné a byl klid od polních prací.
Hromnice 2. února už sice máme za sebou, ale neškodí připomenout, že jsou přesně v polovině od zimního slunovratu (většinou 21. prosince) do jarní rovnodennosti (většinou 21. března). Keltové v tento den slavili Imbolc – Imbolg nebo také Oimelc, což by se dalo přeložit jako „ovčí mléko“. V únoru se totiž rodí jehňata, a díky tomu si mohli lidé obohatit jídelníček právě ovčím mlékem.
Placená zóna
Předplaťte si časopis a od dalšího vydání získáte neomezený přístup k článkům publikovaným od r. 2005 až do současnosti.