Online archiv

Autor: PhDr. Helena Chvátalová

V červnu oslavíme letní slunovrat i Mezinárodní den trpaslíků

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_06_cerven
Červen patří k nejkrásnějším měsícům v roce – je plný vůně jahod a bylinek a je také příslibem letních prázdnin, které jsou přede dveřmi. Užijme si s dětmi červen plnými doušky…

Proč nepijeme dost?

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_06_cerven
Když dostatečně pijeme, může náš organismus optimálně fungovat. Je podporován metabolismus, trávení, případné hubnutí i kvalita pleti. Dostatečné pití také pozitivně ovlivňuje psychiku a mentální schopnosti, zejména když zařadíme do každodenního pitného režimu i přírodní minerálky, které dodávají tělu kromě potřebných tekutin (a to v podstatě v biokvalitě) ještě důležité minerální látky.

Jak se vyrovnávat s častými změnami počasí a posilovat imunitu

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_05_květen
Přelom března a dubna nám letos ukázal, jaké výkyvy počasí mohou být i v naší české kotlině. Po ránu mrazíky, přes den kolem deseti stupňů a vzápětí na to přímo letní vedro. Máme to jistě ještě v živé paměti. A v květnu nás čekají „ledoví muži“, kteří se také mohou postarat o nějaké to překvapení. Všechny náhlé změny počasí otestují naši imunitu.

Květen – čas hasičů, rodiny i sluníčka

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_05_květen
Prvomájový státní svátek už máme za sebou, májky na vesnicích (či u mateřských škol) už jsou nejspíš odstraněné, oslavili jsme i 8. květen – konec druhé světové války. Co nás tedy ještě čeká v měsíci máji?

Filipojakubská noc i svátky novodobé

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_04_duben
Velikonoce, které většinou připadají alespoň částečně na duben, už jsou letos za námi, ale v dubnu nás čekají další zajímavé tradice, které nám připomenou naši kelto-germano-slovanskou minulost a prohloubí naše souznění s přírodou. A upozorníme i na některé novodobé svátky, které můžeme zakomponovat do života mateřské školy.

Vyrážka u nakažlivých dětských nemocí

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_04_duben
Je tomu právě rok, co se mojí vnučce objevily na obličeji drobné puchýřky naplněné tekutinou – ano, byly to plané neštovice. Uvědomila jsem si tehdy, že plané neštovice postihly všechna naše vnoučata v jarním období – v březnu nebo dubnu. A neštovice nejsou jedinou chorobou, která se projevuje vyrážkou. Co bychom o nich měli vědět?

Velikonoce jsou přede dveřmi

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_03_březen
Nejkrásnějšími jarními svátky, které připadají vždycky buď na konec března, nebo na duben, jsou Velikonoce. V letošním roce jsou dost časně – Velký pátek připadá na 29. březen, pomlázka neboli Červené pondělí na 1. duben, tedy „na apríla“. Přípravě na velikonoční svátky můžeme tedy věnovat celý březen. Určitě si to s dětmi užijeme.

Ošetřování nemocného dítěte

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_03_březen
Podle statistik dítě od narození do 10 let věku onemocní až stokrát… Nemoc je běžnou součástí lidského života, tím spíše dětství, kdy malé dítě ještě nemá dostatečně vyvinutý imunitní systém, a s nástupem do kolektivních zařízení se nemocnost zvyšuje. Co bychom měli vědět, abychom pomohli dítěti zmírnit jeho trápení v nemoci na co nejnižší míru?

Když dítě něco příšerně svědí…

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_02_unor
Nedávno jsem bezděky vyposlechla v obchodě tento hlasitý rozhovor: „Představ si, že naše Anička si přinesla ze školky svrab.“ „Ale prosím tě, to snad není možné, ten se přece vyskytuje leda tak mezi bezdomovci!“

Únor – měsíc plný veselí a karnevalů

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_02_unor
Podle starých tradic je únor měsíc veselý, plný „hodokvasů“. Je to měsíc, jehož hlavní charakteristikou je masopust, který končí v úterý před Popeleční středou. Užijme si tedy únor s dětmi plnými doušky.

Kreativní cesta k duševnímu zdraví

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_01_leden
Duševní zdraví se v poslední době dostává do popředí našeho zájmu a zdraví psychické začínáme brát stejně vážně jako zdraví tělesné. Tělesné a duševní zdraví se totiž navzájem ovlivňují jako dvě do sebe zapadající ozubená kolečka. Jedním z účinných prostředků, jak zlepšovat psychickou pohodu, je kreativní činnost, ke které patří například kolážování.

Zlepšit informovanost mladých lidí o plodnosti a dbát na včasnou prevenci

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_01_leden
Maminky s kočárky nebo tvářičky dětí v mateřských školách – veselé, občas smutnější nebo i uplakané – jsou pro mnohé páry zdrojem smutku a frustrace, protože se jim nedaří počít a přivést na svět dítě. Problémům s početím totiž dnes čelí v České republice už každý pátý pár a příčiny neplodnosti jsou rovnoměrně rozdělené na straně žen i mužů.