Online archiv

Vydání: 2024_02_unor

Mějme prosím na paměti…

Mgr. Marie Těthalová, 2024_02_unor

Výhody a rizika odkladu školní docházky

-red-, 2024_02_unor
Odklad školní docházky je významnějším tématem v oblasti vzdělávání a vývoje dětí. Každý rok čelí tisíce rodičů otázce, zda je jejich dítě připravené nastoupit do základní školy. Většina dětí dosahuje ve věku šesti let zralosti pro vstup do základního vzdělávání.

Učit v mateřské škole nemůžeme bez učenlivosti

Mgr. Marie Těthalová, 2024_02_unor
Otevřenost novým myšlenkám a přístupům, chuť objevovat a poznávat, to jsou podle Ondřeje Koželuha hlavní předpoklady pro práci pedagoga mateřské školy. Povídali jsme si o jeho nové knize Den v mateřské škole, která se zabývá běžným pedagogickým provozem.

Kniho, kniho – co v tobě přebývá aneb Předčtenářská gramotnost v mateřské škole

-red-, 2024_02_unor
Knihy, časopisy, ilustrace, to vše využíváme při každodenních aktivitách s dětmi u nás v Mateřské škole Zvoneček v Mělníku. Ve všech našich činnostech se snažíme děti inspirovat k tomu, aby se knihy pro ně staly kamarádem, po prvním čtení zábavným koníčkem a pro zbytek života potřebou.

Konkursní řízení a profesně legislativní aspekty II.

-red-, 2024_02_unor
Trvalými cíli každé školy by měla být ochota hledat nové výzvy, cíle a přístupy, týmově spolupracovat, směřovat k participativnímu vedení, permanentně směřovat ke zlepšování a směřovat k tzv. učící se organizaci.

Své duševní zdraví řeší i muži, často však pozdě

-red-, 2024_02_unor
Méně než polovina z těch, co trpí depresí, vyhledá odbornou pomoc. Ačkoliv terapii vyhledávají častěji ženy, muži páchají sebevraždu dvakrát častěji. Důvodem je především to, že mnohdy bagatelizují projevy své psychické nepohody, stydí se otevřeně mluvit o svých problémech a pod nátlakem společnosti mívají pocit, že na to vlastně ani nemají právo.

Když dítě něco příšerně svědí…

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_02_unor
Nedávno jsem bezděky vyposlechla v obchodě tento hlasitý rozhovor: „Představ si, že naše Anička si přinesla ze školky svrab.“ „Ale prosím tě, to snad není možné, ten se přece vyskytuje leda tak mezi bezdomovci!“

Únor – měsíc plný veselí a karnevalů

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_02_unor
Podle starých tradic je únor měsíc veselý, plný „hodokvasů“. Je to měsíc, jehož hlavní charakteristikou je masopust, který končí v úterý před Popeleční středou. Užijme si tedy únor s dětmi plnými doušky.

Jako malá jsem moc statečná nebyla

Mgr. Marie Těthalová, 2024_02_unor
Tvrdí to o sobě britská spisovatelka Hannah Gold, jejíž kniha Poslední medvěd zaujala děti v mnoha zemích světa. Kniha pojednává o jednom neobvyklém přátelství a také o statečnosti i zármutku dívenky April.

Proč jsme se nepřipojili ke stávce?

-red-, 2024_02_unor
Do stávky jsme se jako MŠ nepřipojili. Není to proto, že by naše nepedagogické kolegyně měly hodně peněz. Jsou součástí našeho týmu, a důležitou součástí. Ale když jsem podrobněji sledovala, kdo je organizátorem stávky, tak jsem si uvědomila, že bude stávka zneužita jinými silami. A takto jsem se ke stávce postavila před celým učitelským sborem i nepedagogy. V tomto názoru jsme nalezli společnou řeč.

DYSKORUNKA 2024 aneb „Každý (se) může učit jako superhrdina“

-red-, 2024_02_unor

Hulínská školní družina nezapomněla s vánoční nadílkou ani na zvířátka

-red-, 2024_02_unor
V předvánočním čase chtějí i malí rozdávat radost a myslí svými dárečky na seniory, pacienty v nemocnicích, ale i na zvířátka. Tradičně jsme uspořádali sbírku pro psí útulek „Čápka“ v Kroměříži. Rodiče s dětmi nosili do družinky deky, ručníky, plyšové hračky, granule a vše, co čtyřnozí chlupatí parťáci potřebují.