Online archiv

Autor: Daniela Kramulová

Do školky o prázdninách

Daniela Kramulová, 2025_06_cerven
Prázdninový provoz v mateřské škole přináší řadu specifik pro pedagogy i pro děti, které se tu sejdou nejen z jiných tříd a pavilonů kmenové školky, ale často i z jiných mateřských škol. A než si na sebe stačí zvyknout, už se zase rozejdou…

Jak zvládnout konec školního roku

Daniela Kramulová, 2025_05_kveten
Konec roku je v mateřské škole spojený s výlety, přípravami na loučení s předškoláky, s besídkami, divadelními či hudebními vystoupeními pro rodiče. Jak na to, abychom konec školního roku v mateřské škole společně zvládli a byli při tom co nejvíc v pohodě?

„Po prázdninách budu mít miminko, děti“

Daniela Kramulová, 2025_04_duben
V celku českého školství tvoří učitelky mateřských škol nejmladší věkovou skupinu pedagogů – necelá polovina z nich je mladší jednačtyřiceti let. A protože ženy zakládají rodinu nejčastěji na prahu třicítky, velká část učitelek MŠ si pokládá otázku, jak zvládnou těhotenství a každodenní práci s dětmi.

Adaptace na změny aneb Krátká zastavení nad revizí kurikula pro předškolní vzdělávání

Daniela Kramulová, 2025_01_leden
Snad každá novinka s sebou přináší očekávání i určité obavy: Jak moc budeme muset své zažité přístupy a postupy měnit, budeme se muset učit hodně nových věcí? Pro pracovníky mateřských škol může být touto novinkou revidované kurikulum předškolního vzdělávání. V loňském roce proběhlo veřejné připomínkové řízení k jeho návrhu a byly zapracovány připomínky. Letos se první mateřské školy dobrovolně účastní pilotování a přispějí tak svými zkušenostmi a inspirativními příklady k připravované metodické podpoře.

Naším úkolem není splnit všechna dětská přání…

Daniela Kramulová, 2024_prosinec
Rozzáření dětské oči před vánočním stromečkem – to je standardní reklamní klišé těchto týdnů. Radost ale může přinášet i společně prožitý čas, nejen balíčky ukrývající se pod stromkem. Jak se vlastně formují přání dětí v předškolním věku? A je chyba, když některá jejich přání splnit nemůžeme, nebo nechceme? Jak provést děti pocitem zklamání, aby jim nezůstaly šrámy na duši?

První týdny ve školce

Daniela Kramulová, 2024_07_zari
Září je tradičně ve znamení adaptace. Zvlášť u těch nejmladších, tříletých dětí se to často neobejde bez pláče. Učitelky i rodiče s tím počítají, přesto se mnohé maminky s odchodem od plačícího potomka špatně vyrovnávají. Co pomáhá adaptační potíže zmírnit?

Všechno je v pořádku. Anebo ne?

Daniela Kramulová, 4/2022
Jsou téměř dokonalí – odpovědní, pracovití, výkonní, vždy ochotní pomoci. Často vedou úspěšné pracovní týmy, angažují se v místních sdruženích či různých obecně prospěšných projektech, jejich rodiny vypadají spokojeně. V čem je tedy problém?

Když vylétají z hnízda…

Daniela Kramulová, 2/2022
Proč otevíráme téma, které v případě lidských mláďat výrazně přesahuje období povinné školní docházky, kvůli němuž časopis určený učitelům a rodičům čtete především? Nebo že by šlo o ornitologické okénko pro zpestření výuky biologie?

Jak (ne)léčit nesmělost u dětí

Daniela Kramulová, 1/2022
Devítiletá Janička odříkala mámě a tátovi básničku bez jediného zaváhání a spokojeně vyrazila na kutě. Když ji druhý den učitelka vyvolala, stačil jediný pohled na zaplněnou třídu a Jana ze sebe nevydala ani hlásku. Tedy nakonec vydala – jakmile ji pedagožka začala pobízet, hlasitě se rozvzlykala.

Jak přežít pubertu

Daniela Kramulová, 7/2021
Je mi hrozně trapný se s holkama v šatně převlíkat, protože jsem už jediná, kdo nemá vůbec žádný prsa, povzdechla si nešťastně osmačka Veronika. Svůj „nedostatek“ se snaží maskovat volným trikem – stejně jako o dva roky mladší Zuzka, která pod ním naopak schovává nově se rýsující ňadra.

Maják v bouři

Daniela Kramulová, 4/2021
Na každou třídu základní školy připadá průměrně 4, 5 žáka z rozvedených rodin, zjistila jedna diplomantka Pedagogické fakulty UK. Víte, kolik jich máte ve své třídě vy? Ještě důležitější je ale vědět, jak se rozvodová situace podepisuje na dětech a co znamená ve vztahu k jejich školnímu prospěchu a chování.

Proč dětem lžeme?

Daniela Kramulová, 2/2021
Lhát se nemá, učíme se všichni už od dětství. Lež má krátké nohy a s poctivostí nejdál dojdeš – i v příslovích přecházejících z generace na generaci k nám promlouvají zobecněné morální principy. A přesto lžeme.