Online archiv

Vydání: 6/2007

Celosvětový respekt k porodu

6/2007

Proč lidé popírají oteplování

Pavla Koucká, 6/2007

Kolik významů má psychologie

Luděk Kolman, 6/2007

Anketa

6/2007
Co si myslíte o výstavě Bodies… The Exibition, která právě probíhá v pražské Lucerně?

Letory a hudba

Jaro Křivohlavý, 6/2007
Jaro Křivohlavý:

Jak na ředitelské křeslo

Ludmila Zíchová, 6/2007
David L. Dotlich a Peter C. Cairo: Proč ředitelé selhávají - 11 vlastností, které mohou překazit váš výstup na vrchol - a jak s nimi pracovat (Praha, Alfa Publishing 2006)

Myšlení před sto lety

Jiří Šípek, 6/2007
Bleuler, E (1966). Das autistisch-undisziplinierte Denken in der Medizin und seine Überwindung. New York: Springer-Verlag, Berlin, Heidelberg. (První vydání 1919) Když jsem končil svoji individuální a cvičnou psychoanalýzu, kladl jsem si spoustu otázek o hlubinách psychiky a jejich vztahu k rozumu. Můj analytik mě upozornil na pozoruhodnou, u nás jen málo známou knihu Eugena Bleulera, která poprvé vyšla roku 1919, nicméně mě zaujala překvapivě moderním uvažováním. Nedávno jsem se ke knize vrátil a znovu mne oslovila.

Soumrak televize?

Barbara Čechová, 6/2007
Televize zřejmě brzy přestane být nejvlivnějším médiem. Nová, interaktivnější média ji pomalu ale jistě z tohoto postu vytlačují. O tom a o dalších změnách se jednalo letos v květnu na Summitu Evropských televizí v Lucernu. Na letošním summitu Evropských televizí zástupce BBC Andy Wilson nabídl pesimistickou vizi o popularitě televizního vysílání. Připomněl, že v roce 1997 ovládala publikum jen dvě netištěná média: rozhlas a televize. O deset let později je těchto médií mnohem více - internet, iPody, mobily, podcasty, video on demand a další. Zatímco v roce 1997 sledovala večer šestičlenná rodina komplet televizní vysílání, o deset let později sedí otec rodiny před počítačem a čte informace o pohybu na burze, jeho manželka si na dalším počítači chatuje s kamarádkami, dcera poslouchá iPod, jeden syn hraje PC hru a další si na mobilu stahuje hudbu. Televize je ale v této domácnosti zapnutá i v roce 2007. Dívá se dědeček. O tom, co způsobil nárůst počtu médií, vědí své rodiče, kteří k přidávání časových denních limitů pro televizi mají o vrásku navíc při vytváření složitých výpočtů, kolik hodin před jakým druhem média mohou jejich potomci strávit. Přičemž začíná být více než zřejmé, že dnešní mladí mají radši počítač než televizi.

Na silnici může být bonbon větším rizikem než SMS

Iva Macků, 6/2007
Vedle činností, které většina řidičů považuje za rizikové, existuje řada dalších, jež vnímáme jako zcela běžné a nepřipouštíme si jejich potenciální vážné dopady. Stěží někoho napadne, že otevírání krabičky z hamburgerem představuje něco nebezpečného.

Očitý svědek

6/2007

V nouzi poznáš partnera

6/2007

Psychologem z osobních důvodů

6/2007
stručně