Zažijte zemědělství

Brány desítek vybraných zemědělských podniků v jednotlivých regionech České republiky se v červnu otevřou pro laickou veřejnost i pro školy.Traktory a kombajny s klimatizovanou kabinou, s počítačovými obrazovkami a navigací, moderní stáje s drbadly a postýlkami pro krávy, dojírny na čipy a mnoho dalších vymožeností dnes usnadňuje práci v zemědělském oboru. Ten navzdory nejmodernějším technologiím, které napomáhají ve správné péči o krajinu a dopřávají hospodářským zvířatům dostatečný komfort, stále vzbuzuje u dnešní veřejnosti rozpaky. Lidé nějak častěji zapomínají, jak moc důležitý tento obor pro život člověka je a jaký luxus mu vlastně dopřává. 

A právě proto se Zemědělský svaz České republiky rozhodl podnítit akci s názvem Dny českého zemědělství, která se uskuteční ve dnech 14. a 15. června 2019. Desítky zemědělských podniků po celé republice otevřou své brány, aby se veřejnost, děti a školy mohly přesvědčit na vlastní oči, jak to na podobných farmách vypadá. 


Moderní obor

„Měnit obraz zemědělství v očích veřejnosti je dlouhodobý proces a nikdo jiný to za nás neudělá. Do této celostátní akce jsme se rozhodli jít proto, abychom zviditelnili naše zemědělské podniky a ukázali, jak hospodaří. Je nezbytné seznámit laickou veřejnost se zemědělstvím jako takovým, aby si uvědomila, jak moc je důležité a jak práce v něm vypadá,“ říká předseda svazu Martin Pýcha a dodává: „Uvědomujeme si, s jakými problémy se české zemědělství potýká a také vnímáme nedostatek mladých perspektivních pracovníků, kteří jsou vzhledem k moderním technologiím v zemědělství nepostradatelní. Jednou z cest, jak tuto situaci řešit a ukázat dětem, rodičům a vlastně celé veřejnosti, že dnešní zemědělství představuje perspektivní, moderní a srovnatelně placenou práci jako v jiném průmyslu, jsou právě Dny českého zemědělství.“ 


V kabině traktoru

Brány zemědělských podniků se proto otevřou v pátek 14. června také pro školy. Seznam podniků, které se k akci připojily a v jakém čase budou přístupné, můžete nalézt v interaktivní mapě na webu projektu Zemědělského svazu s názvem Zemědělství žije! podpořeného ministerstvem zemědělství. Tento projekt si již sedmým rokem klade za cíl zemědělskou osvětu laické veřejnosti. A jak takový den bude vypadat? Většina podniků si sestavuje program na míru vlastním možnostem. Základem každé akce budou komentované prohlídky zemědělské techniky, stájí s hospodářskými zvířaty, ale také celého provozu. Doprovodný program je již v režii každého pořadatele. Neměly by chybět zábavně naučné aktivity pro děti i dospělé v podobě naučné stezky a poznávacích soutěží či obecné informace o zemědělství, jež vyvrátí obecné mýty o tomto oboru.  

Sedět v kabině traktoru či pohladit telátko je snem snad každého děcka. A ruku na srdce, kdo z dnešních dětí měl možnost vidět živou krávu? Pokud tedy pomineme ty, které jsou dnes v zoologických zahradách. Využijte tak jedinečné možnosti a přijeďte si zažít zemědělství na vlastní kůži. 


Soňa Jelínková