Online archiv

Vydání: 6/2019

Kluci potřebují zažít riziko

Jan Nejedlý, 6/2019
Ivo Jirásek je garantem studijního oboru rekreologie na Fakultě tělesné kultury v Olomouci. Odborně se zabývá problematikou výchovy v přírodě v diskurzu zážitkové pedagogiky, o níž právě vydal stejnojmennou knihu.

Ztracené historky

Ervín Bedrníček, 6/2019
Přichází to vždy s koncem školního roku. Jmenuje se to pedagogická rada a je to strašné. Poté, co se proberou známky a poklesky žáků, seznamuje nás vedení školy s novými předpisy, oběžníky, směrnicemi a vyhláškami.

Mediace řeší problémy jinak

6/2019
Ivana Preyová je ředitelkou základní školy v Krásné Lípě. Na mnoha dalších školách se věnuje mediacím, což je způsob řešení konfliktů. Širší veřejnosti stále nepříliš známý.

Proč si mladí klepou na hlavu?

Jan Nejedlý, 6/2019
Všimli jste si spoluobčanů, kteří si za chůze poklepávají na ucho? Nejsou to jedinci s vadou sluchu, kteří by ladili své naslouchátko.

Hračky z krematoria

Jan Nejedlý, 6/2019
Vídeňská městská pohřební služba má kreativní marketing. V jejím e-shopu lze zakoupit upomínkové předměty typu USB ve tvaru kostry či rakve anebo sklenici medu z květin na ústředním hřbitově. K těmto suvenýrům nyní přibyla série hraček pro děti.

Nahoru po schodišti dolů

Jan Nejedlý, 6/2019
Návštěvníci veletrhu Světy knihy si odnášejí domů nejen knižní novinky, ale také ediční plány s připravovanými tituly. Díky nim víme, že nakladatelství Argo chystá vydání legendární knihy ze školního prostředí Nahoru po schodišti dolů (v originále Up the Down Staircase, 1964) nazvané dle neukázněných žáků, co běhají nahoru po schodišti označeném cedulí Dolů.

Škola řeči

6/2019
Pro děti, co se příliš nekamarádí s tužkou a kterým se příliš nedaří správná výslovnost, vyšly nedávno dvě nápomocné publikace.

Jak nevystresovat své dítě našimi ambicemi

Kateřina Cajthamlová, 6/2019
Možná znáte sousloví syndrom vyhoření a spojujete si je jen s dospělými – a ještě nejčastěji se ženami. Chyba lávky! Podle psychologických výzkumů poslední doby vyšel najevo šokující fakt: syndrom vyhoření se týká spíše mladších mužů a chlapců včetně studentů a školáků!

Dopřejte dětem tvořivé prázdniny

Daniela Kramulová, 6/2019
Logika vás vezme od A do Z, představivost kamkoliv! To řekl Albert Einstein a dodal, že hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život a že v dospělosti jsme si hrát zapomněli. V době, kdy už je učivo pomalu probrané a prázdniny za dveřmi, bychom si měli hry, imaginaci a kreativní aktivity pustit víc k tělu.

Předškolní pedagogy dnes ohrožuje syndrom vyhoření

Jan Nejedlý, 6/2019
Téměř tisícovka učitelek a učitelů mateřských škol se zapojila do rozsáhlého výzkumu, jehož cílem bylo zjistit, jaké je riziko vzniku syndromu vyhoření u předškolních pedagogů. Výsledky jsou alarmující. Ohroženo je 61 % pedagogů!

Předškolní pedagogy ohrožuje syndrom vyhoření

Jiří Lacman, 6/2019
Téměř tisícovka učitelek a učitelů mateřských škol se zapojila do rozsáhlého výzkumu, jehož cílem bylo zjistit, jaké je riziko vzniku syndromu vyhoření u předškolních pedagogů. Výsledky jsou alarmující. Ohroženo je 61 % pedagogů!

Jižní Morava čte!

6/2019
Knihovny jsou – po škole a rodině – třetím nejdůležitějším místem rozšiřování čtenářských dovedností dětí. Moravská zemská knihovna proto organizuje soutěž Jižní Morava čte, jejímž cílem je podpora dětského čtenářství a nástrojem k tomu jsou právě knihovny. Projekt vznikl v roce 2016 a do dnešních dní se do něj zapojilo na patnáct tisíc dětí.