Online archiv

Vydání: 2/2020

Cyril Höschl: Planeta si poradí sama

Matyáš Zrno, 2/2020
S ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech Cyrilem Höschlem o tom, kde se v naší blahobytné společnosti bere neustálá obava z brzkého konce a zda je stres jen výdobytkem moderní doby, proč lidé nemají dostatek sebevědomí a že si s přelidněním nemusíme dělat starosti.

Nadbytek vede k degeneraci

Matyáš Zrno, 2/2020
Co nás může naučit příklad krys, kterým dopřejeme komfortní život v nadbytku? Na jaký typ stresu jsme stavění, a na jaký naopak ne? Proč si máme ráno ustlat postel? To všechno se dozvíte od Radka Ptáčka, prvního profesora lékařské psychologie v České republice, který působí jako klinický psycholog, psychoterapeut a soudní znalec.

XXXL kupředu!

Kateřina Cajthamlová, 2/2020
Koncem ledna vstoupil do českých kin dokumentární snímek Pěkně tlustá sebeláska. Je o vzpouře čtyř dívek proti obecnému vnímání obézních lidí. Co je špatného na tom, že se chceme také moderně oblékat, chodit se koupat v bikinách nebo tančit, prostě žít jako ti druzí, ptají se tyto mladé ženy. A nastolují otázku, zda se boj s obezitou nestal spíš bojem proti obézním lidem.

Nezabiješ?

Vladimír Řehan, 2/2020
Co provází akt zabití u vojáků? Co prožívají (a proč), když porušují jedno z hlavních tabu naší společnosti? Na to odpovídá Daniel Štrobl v knize, jež je výsledkem více než desetiletého výzkumu a je podložená šetřením s americkými, chorvatskými a českými veterány.

Jste introvertní, nebo vysoce citliví?

Ondřej Fafejta, 2/2020
Devadesátá léta minulého století byla dobou, v níž se propagovala asertivita a podnikavost. Dnes je situace poněkud jiná. K tomu přispěla významnou měrou Susan Cainová svou knihou Ticho: Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit, která poprvé vyšla v roce 2012 (a česky téhož roku). Autorka hovoří o tom, že na Západě, a obzvláště v Americe, dominuje „extravertní ideál“, který je společenský, průrazný a dobře se cítí v centru pozornosti.

Změna je esencí života

Blanka Vun Kannon, 2/2020
Vše kolem nás se neustále mění. Je to vesmírný zákon.

Královna chaosu

-red-, 2/2020
Zoë Kessler byla skoro padesát let jen „divná“, než se dočkala diagnózy ADHD. Netají se věcmi, které má za sebou, a uvědomuje si, co všechno se jí povedlo „provést“ a o co vše kvůli své hyperaktivitě a poruše pozornosti přišla. Naštěstí ale zjistila, co vše jí pomáhá, a své dobré rady si nenechává pro sebe.

Psychologická čítanka: Münchhausenův syndrom by proxy

Kateřina Rodná, 2/2020
Možná už jste někdy slyšeli o lidech, kteří neúnavně obcházejí ambulance lékařů a trvají na tom, že jsou nemocní. Münchhausenův syndrom, někdy zvaný „syndrom barona Prášila“, je psychické onemocnění, při kterém si lidé záměrně způsobují závažné fyzické problémy, se kterými potom navštěvují lékaře a dožadují se léčby.

Deset nejčastějších mýtů o manželství

-red-, 2/2020

Týden manželství

Matyáš Zrno, 2/2020
Mezi desátým a šestnáctým únorem proběhne Národní týden manželství. Jeho mottem je „Manželství v síti“ a hlavním cílem je zaměřit se na to, jak manželství a vztahy ovlivňuje svět digitálních technologií a jaké výzvy přináší online svět do prožívání blízkosti s našimi nejbližšími. O tom si povídáme s koordinátorem Národního týdne manželství Petrem Adamem.

Sloupek Milana Petráka: Důvěřuj, ale prověřuj. Jenže jak moc?

2/2020
Těžko si přestavit svět, ve kterém bychom si navzájem absolutně v ničem nedůvěřovali. Důvěra funguje jako olej, díky kterému se mohou kola ekonomických vztahů plynule otáčet.

Postřehy M. Z.: Když hoří koala

Matyáš Zrno, 2/2020
Máloco dokáže vzbudit takovou soustrast jako popálený medvídek koala. Něco se nám v mozku rozezvučí na plné pecky.