V zimě je důležité vícevrstevné oblečení a pohyb

V posledních několika letech bývají zimy ve většině české kotliny mírné, sněhová nadílka občasná a rychle tající. Děti přitom zimu milují – zamrzlé kaluže, které tak pěkně zakřupou, když do nich dupne malá nožka, stavění sněhuláků, sáňkování…

Zato jejich rodiče a prarodiče často netěší pomyšlení na mráz a pochmurné zimní dny. Někdy se jim ani nechce s dětmi ven. Děti by ale měly pobývat venku pravidelně, téměř za každého počasí. Je jen několik situací, kdy není pobyt dětí venku vhodný (mám samozřejmě na mysli běžné dny, nikoli dny za koronavirové pandemie…). 

Kdy bychom tedy neměli chodit s dětmi ven? Především když je inverze, tedy za špatných rozptylových podmínek (o tom vědí své hlavně rodiče i učitelky mateřských škol ve velkých městech…). Koncentrace zplodin z výfukových plynů, průmyslových objektů i domů je nebezpečná hlavně pro malé děti. „Jakýsi aerosol, který je ve vzduchu, poškozuje ochrannou bariéru sliznic, která je u malých dětí velmi citlivá a může vyvolat onemocnění horních cest dýchacích, jako je např. zánět hrtanu,“ vysvětlila mi před časem dětská lékařka MUDr. Marie Lachsová. Další nevhodnou klimatickou situací pro pobyt dětí venku je velký mráz (pod -10 °C).

Samozřejmostí je vždy dítě vhodně obléct. Pokud vezeme dítě v kočárku, je v zimě nutný kožešinový pytel. U větších dětí pak mysleme na to, že se budou pohybovat, takže se zahřejí, a „nenabalujme“ je. Maminka nebo babička, která stojí na kopci v teplém kožíšku, a přesto jí není zvlášť teplo, často neodhadne, že dítě se při běhu do kopce se sáňkami opravdu zahřeje a „nabalení“ není dobré. 

Příliš děti oblékat je hlavně velmi nevhodné, když jsou venku jen chvilku po cestě do školky nebo do školy (nehledě na to, že dnes spousta rodičů vozí děti do školek a škol autem) a pak tráví dlouhé hodiny v teplé třídě. Děti by měly mít možnost se svléknout, takže je vhodnější více tenčích vrstev oblečení než jedna silná. Školáci by určitě neměli nosit do školy pod kalhoty punčocháče, stačí kalhoty a ponožky, u dívek punčocháče a sukně. Zbytečné nabalování, tedy přehřívání, snižuje koncentraci školáků na vyučování a hlavně odolnost.

Placená zóna

PhDr. Helena Chvátalová