Logopedická ambulance připomíná hernu plnou zajímavých věcí

Aspoň takový dojem jsem si odnesla z rozhovoru s klinickou logopedkou Terezou Drtinovou. Povídaly jsme si o tom, co se u ní v praxi odehrává, jak poznat správného odborníka i o její nové knize plné logopedických bludišť.

I když všichni máme určitou představu o tom, co je to logopedie, co tahle speciálněpedagogická oblast obnáší?

Dávno neplatí, že logopedie je zaměřena výhradně na dětskou klientelu s obtížemi ve výslovnosti hlásek. Konkrétně obor klinická logopedie je nelékařské zdravotnické povolání, které se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou poruch řeči, jazyka a komunikace. Záběr klinické logopedie je velmi široký, věnuje se rozmanitému spektru klientů či pacientů všech věkových kategorií. Tedy od novorozence přes děti, dospívající, dospělé až po seniory. Kliničtí logopedi pracují nejen v ambulantních zařízeních, ale i v nemocnicích, lázních, rehabilitačních ústavech, stacionářích nebo perinatologických centrech.

Spolupracují s dalšími zdravotnickými a pedagogickými obory, jako například foniatrie, neurologie, psychologie a psychiatrie, také fyzioterapie nebo ergoterapie. U dětí, žáků a studentů se přidává spolupráce s pedagogy a poradenskými zařízeními. 

Logopedická bludiště s kavkou Povídavkou

Pracovní listy hravým způsobem motivují děti k tréninku správné výslovnosti nejčastěji trénovaných problematických hlásek Ť, Ď, Ň, Š, Č, Ž, S, C, Z, L, R, Ř. Jedná se o užitečný doplněk k logopedickému trénování nejen pod vedením logopeda, ale i pro domácí přípravu. Bludišti projdete s netypickou průvodkyní kavkou, která se naučila povídat všechny hlásky. Knihu napsala Tereza Drtinová a ilustrovala ji Sára Koubská.

Placená zóna

Mgr. Marie Těthalová