Online archiv

Autor: Mgr. Marie Těthalová

Děti si dokážou obraz samy dotvořit v hlavě

Mgr. Marie Těthalová, 2020_10
Školka je místo, kde děti tráví podstatnou část svého života. A to, co je ve školce a kolem ní, je jednoznačně formuje. S Alžbětou Moravcovou a Markétou Knorovou jsem si povídala o jedné školkové zdi i o tom, jak můžeme sami formovat své vnímání estetiky toho, co je kolem nás.

Na dětech okamžitě poznáte, když mají z něčeho radost

Mgr. Marie Těthalová, 2020_10
Psycholožka Lucie Miškóciová se zabývá mindfulness. Říká, že mnohdy máme pocit, že život nám utíká pod rukama, což se ale netýká dětí. Na těch ihned zpozorujeme, jak se cítí, co je těší… Zdá se, že v tom se od nich máme co učit.

Pedagogové píšou ministru školství

Mgr. Marie Těthalová, 2020_10
V průběhu letošního října vzniklo několik otevřených dopisů pedagogů, kteří jimi oslovovali vedení resortu školství. Upozorňovali v nich na nedostatečně nastavené podmínky pro vzdělávání v mateřských i základních školách.

Nekrmte čerty, co se krčí v křoví

Mgr. Marie Těthalová, 2020_10

Péče o duši v neklidných časech

Mgr. Marie Těthalová, 09/2020
O tom, že jsme se ocitli v situaci, kterou nikdo z nás nezažil, není třeba pochybovat. Pandemie sílí a omezuje naše životy. Jak z náročných měsíců vyjít s co nejmenšími škodami?

Kamarádství je pro život moc důležité

Mgr. Marie Těthalová, 09/2020
Říká to Petr Horáček, jehož knížky pro děti mají v mnoha knihovničkách své vyhrazené místo. Povídali jsme si o dvou knihách, které mu u nás během tohoto podzimu vycházejí.

Na montessori školce není nic tajemného

Mgr. Marie Těthalová, 09/2020
Říká to Hana Slabá, která působí jako metodička montessori vzdělávání a o tom, jak se principy, jež koncipovala Maria Montessori, uplatňují v mateřských školách, napsala knihu.

Šátek jako opona

Mgr. Marie Těthalová, 09/2020

Děti s postižením potřebují individuální přístup

Mgr. Marie Těthalová, 08/2020
Mateřská škola speciální, kterou již přes dvacet let vede Marie Horázná, se stala v oblasti speciálních škol legendou. Péči tu nacházejí děti s těžkým postižením a podle ohromného zájmu ze strany rodičů se jim tak daří skutečně skvěle.

Děti a počasí

Mgr. Marie Těthalová, 07/2020
Bude dneska pršet, svítit sluníčko nebo foukat vítr? Otázky, které si většina z nás klade pomalu už po probuzení. S Dagmar Honsovou jsem si povídala o tom, jak můžeme počasí sledovat s dětmi, a o různých pokusech, které lze provádět i v mateřské škole.

Dvouletým dětem ve školce pomáhají rituály

Mgr. Marie Těthalová, 07/2020
V mnoha mateřských školách dnes najdeme děti, které teprve nedávno sfoukly dvě svíčky na narozeninovém dortu. O tom, jak zařídit, aby se jim ve školce líbilo, jsem mluvila s Kateřinou Markalousovou.

Jsou vidět oči a kus čela…

Mgr. Marie Těthalová, 07/2020