Energetičtí upíři

V jejich blízkosti se cítíte za chvilku jako bez života. Ještě před chvílí jste byli docela optimističtí, ale po rozhovoru s někým takovým máte pocit, že svět je dost hrozné místo k životu. Jak poznáme energetického upíra ve svém okolí?


„Veroniko, tady jsi! Ty se mi vyhýbáš, nebo co?“ Petřin hlas v restauraci je bohužel nepřeslechnutelný. Veronika se nevědomky přikrčí a vzdychne si. Oběd s Petrou je to poslední, co si přála, a už doufala, že se jí podařilo z kanceláře proklouznout nepozorovaně. Pak se donutí k úsměvu a uvolní Petře místo u stolu naproti sobě. Stejně jí nic jiného nezbývá. Petra je její kolegyně z vedlejší kanceláře a vlastně je docela milá. Taková upřímná, co na srdci, to na jazyku. Veronika byla ráda, když se jí Petra před dvěma lety, když nastoupila a byla ve firmě nová, tak trochu ujala. Nic proti Petře nemá, nikomu, ani Veronice, nijak neubližuje. Jenže Veronika má po každém setkání s ní pocit, že je „zralá na panáka“. Petra jako by na ni svými stížnostmi a líčením svých strastí pokaždé přenesla část vlastních problémů. Mluví a mluví, vlastně nepotřebuje víc, než aby Veronika poslouchala a přikyvovala.


Jste unavení, jako byste za sebou měli dlouhý pochod po kopcích nebo hodně rušný pracovní den. Bolí vás hlava, možná se ozve bolest zad nebo vám ztuhly z napětí šíjové svaly. Uf. Teď si dát něco hodně sladkého, k tomu kávu, a chvíli jen tak koukat do prázdna, to by bylo to, co potřebujete… Jindy vás setkání s takovým jedovatým člověkem vykolejí, a protože jste se sami ocitli ve stavu energetické nouze, jste najednou protivní, podráždění, možná dokonce hádaví nebo agresivní. Tak jako ten zaměstnanec, který dostal nejdřív co proto od šéfa, aby se odreagoval na podřízeném, který doma vynadá ženě, ta zase synovi… a zbytek znáte.


Hned na začátku řekněme, že pojem energetický upír není pojem psychologický ve smyslu nějaké diagnózy nebo něčeho podobného, mnohem spíš se s ním můžeme setkat v kontextu psychoterapie. Přesto se ale o lidech, které jsme si zvykli označovat tímto názvem, v psychologii mluví docela často. Jen se skrývají pod jinými hlavičkami, třeba pod pojmem manipulátoři nebo narcistní osobnosti. Často se najdou mezi lidmi v nadřízeném postavení anebo v postavení, které jim umožňuje mít v tu chvíli zdánlivě navrch nad ostatními. Protivný úředník, nepříjemná učitelka, neoslovitelný lékař… Jak tedy poznat, že jsme se nechtěně stali obětí takového energetického upíra?
Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Psychologie dnes nebo v online archivu.

Kateřina Rodná

Mgr. Kateřina Rodná (1974) je psycholožka a psychoterapeutka, věnuje se individuální a rodinné terapii a poradenství. www.dobryzivot.com