Deprese krade radost ze života

Říká to Martin Hollý, psychiatr a ředitel PN Bohnice. Mluvili jsme o depresi a o sebevraždách, ale také o tom, jak psychické poruchy postupně přicházejí o své stigma, i o festivalu Mezi ploty, který letos Bohnice hostí už posedmadvacáté.

Deprese. Co to znamená? Jak byste ji popsal? Jak se projevuje?

Depresi jako nemoc je potřeba odlišit od běžného smutku. O depresi mluvíme, když se objeví pokles nálady, který trvá déle než dva týdny, a to po většinu dní tohoto období, a není k tomu zřejmý důvod. Pokud jsme smutní po úmrtí člena rodiny nebo po jiné nešťastné události, je to normální smutek. Pokles nálady není jediným příznakem, obvykle se k němu přidává porucha spánku a chuti k jídlu, což jsou typické příznaky. Většinou to bývá tak, že člověk méně spí a méně jí, ale může to být i obráceně, tedy větší potřeba spánku a chuť k jídlu. K projevům deprese patří i pesimistické vyhlídky, nízké sebehodnocení a nedůvěra ve své kroky a rozhodnutí. Může se přidat i špatné soustředění. Člověk s depresí ztrácí schopnost prožít radost. Zdálo by se, že je to logické, ale ono nejde o setrvalý smutek, životu spíše schází jiskra. Nedokážu se radovat ze situací, které mě dříve těšily, jako že vyšlo sluníčko, že jsem se dobře najedl nebo že dítě přišlo ze školy. Objevuje se také porucha vůle, tedy že se do některých věcí nedokopu. Platí, že v životě musíme zapojovat vůli, rozhodnout se pro něco a pak to udělat. Ale když jsme zdraví a uděláme to, máme z toho pak radost a čerpáme z toho sílu do příště. Tenhle sebeposilující cyklus se při depresi rozpojí.

Mohou depresi provázet i fyzické příznaky?

 Je to somatický syndrom, což je zmíněná porucha spánku a chuti k jídlu. Může se objevit i porucha sexuality. Deprese se v případě somatizace neprojevuje tolik v psychickém jako v tělesném prožívání. Mohou to být nevysvětlitelné bolesti hlavy nebo kolem žaludku či zažívací obtíže. Vedle toho stojí deprese, která má výraznou úzkostnou symptomatiku, což se projevuje podobně, jako když máme trému. Svírá se nám hrdlo, třeseme se, potíme se… Někdy deprese vede ke stavům, jež je potřeba důkladně lékařsky vyšetřit, a je dobré vyšetření absolvovat, protože spoléhat na hypotézu, že to „máte z nervů“ nebo že „to je psychogenní“, není dobře. Pokud se tělesné onemocnění vyloučí, může se skutečně jednat o depresi.
Depresi někdy provází nepochopení. Překvapivě i ze strany zdravotníků. Kamarádka byla nedávno na operaci a při premedikaci se anesteziolog zmínil o jejích „nervících“. 


Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Psychologie dnes nebo v online archivu.

Marie Těthalová