Online archiv

Autor: Jaroslav Petr

IMUNITA JAKO CESTA K DLOUHOVĚKOSTI?

Jaroslav Petr, 9/2020
Lidé, kteří se dožili více než 110 roků, bývají na svůj věk neuvěřitelně vitální a většinu života prožívají bez chorob a zdravotních problémů. Jak je možné? V žilách jim koluje zvýšené množství zvláštních buněk imunitního systému. Je to recept na dlouhověkost?

Nakažlivá vůně radosti

Jaroslav Petr, 7-8/2020
Emoce jsou nakažlivé. A k jejich šíření překvapivě napomáhají i změny tělesného pachu. Platí to nejen o negativních emocích, jako je strach, ale kupodivu také pro radost.

Může se mozek zahojit?

Jaroslav Petr, 06_2020
Převratné objevy z poslední doby zcela mění pohled na dění v lidském mozku a otevírají dosud netušené možnosti pro léčbu následků úrazů, mozkové mrtvice nebo závažných onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

Tisíce let karantény

Jaroslav Petr, 5/2020
Karanténa, ale i „pouhá“ sociální izolace významně přispívají k potlačení nebezpečných epidemií. Nese to však s sebou psychické problémy, které nemizí ani dlouho poté, co je hrozba choroby zažehnána.

Má každý svůj styl učení?

Jaroslav Petr, 4/2020
Opravdu se někdo naučí nejvíc poslechem přednášky, zatímco jiný potřebuje tištěnou učebnici? Nejen žáci a studenti, ale i učitelé a profesoři jsou přesvědčeni, že se rodíme s dispozicemi k určitému stylu učení. Psychologové však varují. Jde o nebezpečný předsudek.

Máme věřit intuici?

Jaroslav Petr, 3/2020
Lidová moudrost velí: „Dvakrát měř a jednou řež.“ Nepřináší ale někdy lepší výsledek rozhodování vedené čirou intuicí? A jakou roli v tom hrají naše předchozí zkušenosti a znalosti problému?

Když mozek spolupracuje s počítačem

Jaroslav Petr, 1/2020
Propojení lidského mozku s počítači se zatím odehrává na velmi jednoduché úrovni, která dovoluje výměnu nekomplikovaných informací. Budoucnost však patří koncepci, která začlení mozek do počítačových sítí jako jejich organickou součást. Co nám můžou tyto systémy přinést a čím nám hrozí?

Když šéfuje psychopat

Jaroslav Petr, 12/2019
Podle jedné australské studie je každý pátý řídící pracovník psychopat. Podíl psychopatů v populaci se přitom pohybuje kolem jednoho procenta. Vedoucí pozice psychopaty zjevně přitahují. Co to znamená pro firmy a zaměstnance?

Dobře mu tak!

Jaroslav Petr, 11/2019
Zkušenost se škodolibostí má každý. Někdy jsme jí vystaveni, jindy se sami tomuto pocitu neubráníme. Škodolibost dokáže vážně narušit vztahy v nejrůznějších kolektivech – od rodiny přes sportovní tým až po pracoviště. Přesto psychologové nevědí o škodolibosti dost. V poslední době se snaží do tajů této emoce proniknout.

Čtení myšlenek se blíží

Jaroslav Petr, 9/2019
Čtení cizích myšlenek bývalo výsadou mágů, mutantů, mimozemšťanů a dalších fiktivních postav z pohádek, hororů nebo sci-fi . Dnes nám otevírají cestu do cizích myslí revoluční objevy na poli neurobiologie a informatiky.

Může mozek přežít bez těla?

Jaroslav Petr, 7-8/2019
Kontroverzní experiment navrátil mozku mrtvého prasete některé biologické funkce. Lidstvu se tím otevírají dosud netušené možnosti výzkumu mozku, jeho poruch a onemocnění. Zároveň jsme nahlédli do Pandořiny skříňky, ze které se na nás hrne záplava znepokojivých otázek. Jak definovat smrt? Je to stav, z něhož existuje návrat? Zní

Proč si máme s dětmi povídat?

Jaroslav Petr, 5/2019
Rozvoj řeči v útlém věku otevírá člověku cestu k úspěchu i ke zdraví. Psychologové mají v mnohém jasno. Čas od času však narazí na záhadné výjimky. Jednou z nich je fakt, že amazonští indiáni na své děti skoro nemluví a tento komunikační handicap nemá na vývoj řeči dětí žádný dopad.