Online archiv

Autor: MATYÁŠ ZRNO

DIGITÁLNÍ OTROCI

MATYÁŠ ZRNO, 9/2020
Až do letošního března byly trendem firem open space a teambuildingy. Zaměstnanci měli být spolu a společně tvořit tvůrčí tým. Pak přišel koronavirus a masový přesun z kanceláří domů. Firmy zjistily, že to jde a že navíc ušetří za kanceláře. Takže všechno je naopak – hitem dne je nyní home office, videokonference a práce za pomoci nejrůznějších aplikací.

Takže jsme v karanténě. Všichni.

MATYÁŠ ZRNO, 3/2020
Jak rychle se svět mění! Ještě koncem února se neuvěřitelných třiceti sedmi tisíc sdílení dočkal na Facebooku příspěvek biochemika Jana Konvalinky z Přírodovědecké fakulty UK, že se nebojí koronaviru, ale reakcí na něj. A že si máme mýt ruce a jíst zeleninu a všechno bude fajn. Před hysterií a panikou varoval i prezident Zeman. Petr Honzejk z Hospodářských novin nás zase na Twitteru ubezpečoval, že má naprostou důvěru ve vyspělé zdravotní systémy v Evropě.

Mám svůj buzer-lístek

MATYÁŠ ZRNO, 1/2019
Petr Ludwig je "ajťák", podnikatel, konzultant, ale ze všeho nejvíc je autorem proti-prokrastinační bible "Konec prokrastinace", které se prodalo už 100 000 výtisků, a která nyní proráží i na zahraniční trh. Jak tedy na prokrastinaci, proč je důležitá vnitřní motivace a smysl v práci a jaké to je, prorazit s českou knihou na americkém trhu?

Konec éry nevinnosti

MATYÁŠ ZRNO, 6/2018
Záběry zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga „grilovaného“ čtyři hodiny před kongresem Spojených států symbolizují konec „éry nevinnosti“ sociálních sítí. Zuckerberga – vizionáře nové doby – nahradil Zuckerberg kajícník, který vysvětloval, jak je možné, že se specializovaná firma dostala k datům 87 milionů uživatelů nejpopulárnější sociální sítě na světě. A po celém světě se lidé znovu ptají, zda užíváním sociálních sítí více neztrácí, než získávají.

Ženy, děti a vrcholový sport? Nedoporučuji.

MATYÁŠ ZRNO, 6/2018
Milan Studnička je bývalým olympionikem. V roce 2002 reprezentoval Českou republiku v Salt Lake City jako bobista. Závodně se věnoval i basketbalu a americkému fotbalu. Po skončení sportovní kariéry se věnuje psychologii. Poskytuje poradenství nejen sportovcům a trenérům. A v souvislosti s kauzou Gabriely Koukalové, která po tlaku trenéra propadla anorexii, tvrdí, že by si měli rodiče dobře rozmyslet, než vrhnou svou dcerku na dráhu vrcholového sportu.

Peklo společných kanceláří

MATYÁŠ ZRNO, 6/2018
Byl to svého času hit – sdílené kanceláře alias open space. Měly přinést efektivní využití prostoru, sdílení informací mezi zaměstnanci a posílení týmového ducha. Místo toho přivedly hezkých pár zaměstnanců do deprese a poslední výzkumy ukazují, že vedou ke snížení pracovní výkonnosti. Sdíleným kancelářím pomalu, ale jistě zvoní hrana, ale řada manažerů velkých společností si je pořád hýčká.

Uchopit, udržet, opustit...

MATYÁŠ ZRNO, 6/2018
Ve hře Švestka od Járy Cimrmana je legendární věta, kterou si říkají sklerotičtí hlavní hrdinové v letech: „myšlenku uchopit, udržet a opustit“. Jako mnoho jiných cimrmanovských hlášek je i tato pravdivější a hlubší, než se na první pohled zdá.

Spokojené, nudné lagom

MATYÁŠ ZRNO, 4/2018
Loni k nám z Dánska přišel návod na štěstí jménem hygge – symbolizovaný domácí pohodou pod dekou se svíčkou a kafem (což musíte ovšem nezbytně nutně zveřejnit na Instagramu!). Švédové to pro změnu letos zkoušejí s lagom – švédským návodem na štěstí, který snad nejvíc symbolizuje severská uměřenost.

Postřehy MZ: Ženské parkování a další radosti

MATYÁŠ ZRNO, 4/2018
Pamatuji si, kdy jsem je viděl poprvé. Bylo to před dvaceti lety v Německu. Ženské parkovací zóny. Místa, kde měly parkovat jen ženy, ačkoliv žádný zákon by muže za nerespektování nemohl postihnout. Ale Němci jsou Němci, a tak to dodržovali. Alespoň tehdy.

Posttraumatický syndrom? Anebo růst?

MATYÁŠ ZRNO, 4/2018
Hodně lidí někdy v životě zažije traumatickou situaci. Psychologové ale pracují s těmi, kteří ji nepřekonají a vyhledají pomoc.

Bohatí muži a reprodukce

MATYÁŠ ZRNO, 4/2018
V posledním čísle časopisu Oxford Handbook of Evolution, Biology, and Society se autoři zamýšlejí nad klíčovými faktory lidské reprodukce z evolučního hlediska.

Mentor z YouTube

MATYÁŠ ZRNO, 3/2018
Kdy naposledy byl nějaký psycholog tak významný? Asi nikdy. V době Freuda nebo Junga totiž nebyl YouTube. Právě YouTube si zvolil za svou platformu pětapadesátiletý profesor psychologie z univerzity v kanadském Torontu. Může se pochlubit neuvěřitelnými sto padesáti miliony zhlédnutí, vyprodanými přednáškovými sály a nově i nejprodávanější knihou na Amazonu: 12 pravidel pro život. Představujeme vám novou hvězdu psychologie: Jordana Petersona.