Online archiv

Vydání: 9/2018

Pracující matky mají úspěšné dcery

Mojmír Sedláček, 9/2018
Harvardská studie se zaměřila na tradiční otázku, zdali by matky měly pracovat, či nikoli.

Na cestě k vyhoření

Martin Zikmund, 9/2018
Možná jste už někdy potkali člověka, který byl tak zapálený pro svoji práci, že na něj byla radost pohledět. Všechno mu šlo od ruky, měl za sebou výsledky, ostatním ho dávali za příklad. A možná, že jste také potkali člověka, který byl totálně vyhořelý. Práce ho tak ničila, že ani nebyl schopný ráno vstát z postele. Přitom to mohl být ten samý člověk o pár měsíců později…

Vínem proti demenci

Mojmír Sedláček, 9/2018
Že to zní zvláštně?

Nízká hodnota sexu

Michael Durčák, 9/2018
Ještě v poválečné Evropě byla promiskuita a časté střídání sexuálních partnerů vyhrazena především bohatým, hvězdám šoubyznysu a bohémům. Dnes může být Casanovou skoro každý – s pomocí telefonu. Nic neproměnilo sex a vztahy za poslední stovky let tak jako informační technologie.

Uvolněte dětem hranice

Andrej Ruščák, 9/2018
Máme děti pořád hlídat, aby se jim nic nestalo? Být pořád s nimi, a když nemůžeme, tak je mít na mobilu či dokonce na náramku s GPS? Anebo raději riskovat, že se jim občas něco stane, a nechat je trochu „objevovat svět“?

Jitka Vodňanská: Našla jsem se v Asii

Matyáš Zrno, 9/2018
Když vydala Jitka Vodňanská své paměti Voda, která hoří, stala se z toho literární událost - především díky otevřenému popisu svého mnohaletého, složitého, ale nesmírně zajímavého vztahu s Václavem Havlem. Jitka Vodňanská je ale také vynikající psychoterapeutka s více než čtyřmi desítkami let praxe v legendární protialkoholické léčebně U Apolináře. A také milovnice východní Asie, kde tato neklidná duše našla svůj mír.

Vážná psychiatrická onemocnění vznikají obvykle už v mládí

Zdenka Hanyšová Celá, 9/2018
„Včasnost pomoci je velmi důležitá, protože první tři roky vzniku a rozvoje psychotické nemoci, ať už schizofrenie nebo bipolární afektivní poruchy, jsou určující,“ říká MUDr. Petr Hejzlar, psychiatr, ředitel Péče o duševní zdraví a zástupce primáře psychiatrického oddělení v Pardubické nemocnici. I proto mají v rámci reformy péče o duševní zdraví Centra duševního zdraví vzniknout i v Pardubicích a Hradci Králové.

Jednou je můžete potřebovat…

Matyáš Zrno, 9/2018
Je to už sedm let, co jsem opustil Afghánistán.

Jan Mühlfeit: Dělejte to, na co máte talent!

Matyáš Zrno, 9/2018
Jan Mühlfeit toho má za sebou hodně. Někdejší profesionální tenista se v roce 1993 stal šéfem české pobočky Microsoftu, aby se vypracoval na post prezidenta pro celou Evropu. Pracoval s Billem Gatesem, ale pracovní nasazení si vyžádalo daň v podobě těžké deprese. Po jejím překonání se rozhodl věnovat koučinku vrcholových managerů, sportovců a umělců, přednášení na světových univerzitách, ale i dětem a motivování rodičů k podpoře silných stránek dítěte. V Praze bude přednášet koncem září v rámci festivalu Evolution.

Nemoci jako zrcadlo rodinných vztahů

Lenka Bicanová, 9/2018
V lidovém podání můžeme zaslechnout na adresu nemoci poznámku typu „to máš od nervů“ nebo „to je ze stresu“. I ti méně zasvěcení tak poukazují na to, že nemoci těla na sobě odrážejí širší životní souvislosti a jejich vliv na lidskou duši.

Bisfenol a poruchy chování u dětí

Jaroslav Petr, 9/2018
Děti se dnes potýkají s celou řadou psychických problémů. Trápí je poruchy pozornosti, hyperaktivita. Na jedné straně jsou náchylné k úzkostem a depresím a na druhé straně mají potíže se sebeovládáním a zvýšenou agresivitou vůči okolí. Jakou roli v tom hraje stále znečištěnější životní prostředí? Příklad bisfenolu A ukazuje, že nad tímto vlivem rozhodně nelze mávnout rukou.

Jakou šanci má váš vztah

Charlotte Benátská, 9/2018
Žijete delší dobu s někým, na kom vám záleží, ale přesto přicházejí období a situace, kdy nevíte, jak dál. Zvažujete, zda má smysl ve vztahu pokračovat. Na některých věcech se zkrátka neshodnete. Přemýšlíte o tom, že možná nemáte toho nejvhodnějšího partnera a s jiným byste si rozuměli lépe. Přesto ale víte, že se v hloubi duše máte rádi. Co s tím?