Online archiv

Vydání: 2/2016

KLAMY TLAMÁKU

2/2016

DĚJINY LITERATURY PRO ČTENÁŘE BULVÁRU

Jiří Lacman, 2/2016
Smrtelně jedovatý pamlsek! Pomsta je sladká! Dvakrát sražen tramvají! Znásilnila češtinu a odešla do Francie! - Toto by nejspíš vyvolávali kameloti, kdyby se u nás prodávaly knihy na ulici. Co knihy, přímo učebnice literatury! V jedné z nich právě pod těmito titulky najdete informace o literátech, jako byli Jan Zahradníček, Norbert Frýd, Josef Hiršal či Věra Linhartová. Skandální! Dechberoucí!! Pyramidální!!!

POČÍTÁME S VITAMINY

2/2016
ANGREŠT

NAPŘÍČ SPEKTREM

2/2016
Jedno z 88 dětí mladších 8 let trpí některou z poruch autistického spektra (PAS), a jak název napovídá, může jít o celou řadu různých poruch. My se pravděpodobně setkáme s žáky s lehčími symptomy. Dlouhou dobu byli rodiče dětí s PAS obviňováni, že poruchy svých dětí zapříčinili „chladným“ přístupem. Výzkumy ale prokázaly, že PAS jsou do velké míry podmíněny geneticky.

ČTVRTLETNÍ PRÁCE

MŠMT, 2/2016
Je nějaký předpis, že se musí čtyřikrát do roka psát čtvrtletní práce z matematiky, češtiny a angličtiny? A jak dlouho se musí tyto práce ve škole archivovat? M. S., Praha

KAMERY VE ŠKOLE

MŠMT, 2/2016
Chystáme se z důvodu zvýšení bezpečnosti instalovat před vchodem do školy kamery. Musíme to někam nahlásit či zažádat o povolení? Podléhá archivace natočených záběrů nějakým pravidlům? P. Š., Rakovník

PROHLÍDKA ZPŮSOBILOSTI

MŠMT, 2/2016
Musím na pravidelnou lékařskou prohlídku, zda jsem způsobilá vykonávat učitelské povolání, k tzv. závodnímu lékaři, který nezná můj zdravotní stav a prohlídku odbude měřením tlaku a minutovým formálním pohovorem, anebo mohu přinést potvrzení o způsobilosti od svého obvodního lékaře? E. L., Tábor

PEDAGOGICKÝ ODKAZ C. R. ROGERSE

Jitka Nosková, 2/2016
Zajímavou inspirací pro práci učitelů se může stát kniha Petra Mikošky Člověk, psychoterapie a pedagogika v přístupu C. R. Rogerse z nakladatelství Moravapress. Kniha čtivou formou seznamuje čtenáře s odkazem tohoto amerického psychologa, který se zabýval jak psychoterapií, tak i vzdělávacím procesem.

OTEVŘELI JSME DVEŘE…

Naděžda Motyková, 2/2016
Koncem ledna se dveře Základní školy Mládežnická v Havířově Podlesí otevřely nejen v půl osmé jako obvykle, ale i v devět hodin dopoledne. Jako každý rok byly otevřeny všem rodičům dětí, které po letních prázdninách opustí mateřské školy, aby zasedly do školních lavic. Zájem byl velký. Rodiče i prarodiče se zajímali nejen o výuku a školní družinu. Byli seznámeni se vším, co se týká stravování, zájmových kroužků i hudebního vzdělávání svých dětí. Naše škola totiž umožňuje výuku hry na hudební nástroje a učitelé ze ZUŠ za dětmi v odpoledních hodinách přímo docházejí. A co návštěvníky mohlo dále zaujmout? Určitě nahlédnutí do vyučovací hodiny angličtiny, kde naši druháci ukázali, jak si dovedou poradit s interaktivní tabulí. V jiné třídě zas žáci předvedli matematické dovednosti a budoucí školáčci měli možnost nejen zasednout do školních lavic, ale vyzkoušet si i školní křídu a opravdickou školní tabuli.

INOVAČNÍ MARATON

2/2016

POHYB JE ŽIVOT

Matěj Toman, 2/2016
Tímto heslem se řídí známý propagátor tělesné výchovy na školách Vojmír Srdečný (nar. 1919). I ve svém požehnaném věku sedmadevadesáti let jezdí besedovat s mládeží. Postřehy z jednoho takového setkání nám zaslal student pražské Palestry neboli Vyšší odborné školy tělesné výchovy a sportu.

MÁME DOMA FEŤÁKA

2/2016