Online archiv

Vydání: 3/2019

Medituj pro zdraví

Martin Zikmund, 3/2019
Zatímco východní medicína, zejména ájurvéda, pracuje s nějakou formou meditace tisíce let, v západní medicíně je práce s lidským vědomím za účelem ovlivnění zdravotního stavu relativní novinkou. Ovšem užitečnou…

Přijďte na jarní Evolution

3/2019
Psychologie dnes je již druhým rokem mediálním partnerem festivalu Evolution v Praze (22.3. - 24.3.), který je zaměřen na alternativní životní styl, zdraví a duševní rozvoj. Na Holešovickém výstavišti kromě mnoha stánků s ekologickými a přírodními výrobky, doplňky stravy apod. můžete vidět zajímavý doprovodný program. Od meditací, cvičení, jógy, autorského čtení, přes spiritualitu až po přednášky a besedy.

INSPIRACE U SLUNCE

-red-, 3/2019
Daniela Nováka fascinovalo světlo a osvětlení od dětství. Nejdříve ho uchvátila krásou svého světla duha, na základní škole měl pocit, že osvětlení rtuťových výbojkových zdrojů v tělocvičně není úplné vhodné a žárovkové osvětlení tříd je nedostatečné.

Maso - jaké, kolik, pro koho

Margit Slimáková, 3/2019
Antropologové sice stále diskutují o detailech, ale převážně se shodují v tom, že maso skutečně bylo po většinu lidské historie součástí našeho jídelníčku.

Když to prostě chcete dělat

Matyáš Zrno, 3/2019
Klára se tváří laskavě a mluví pomalu a zřetelně. Klient je neslyšící, a je proto potřeba s ním mluvit tváří v tvář, tak, aby mohl odezírat ze rtů. Po dvou hodinách je to ale už trochu náročné a já tu trpělivost v duchu obdivuji a děkuji Bohu, že tu jsou lidé, kteří v takové práci vidí své poslání.

Prokletí i dar

Alena Wehle, 3/2019
Jakmile se dar vysoké citlivosti vymkne z ruky, stává se prokletím. Do hlavy se nám neustále sype spousta informací a my nevíme, co s nimi nebo aspoň jak je uspořádat, aby byly k užitku.

James Bond psychopat?

-red-, 3/2019
Člověk byl stvořen nikoliv jako solitér, nýbrž do společenství, kterému se v jeho případě už neříká hejno, smečka, ani stádo (ačkoliv by se to občas hodilo), ale pro stupeň sociální organizace se jeho houf označuje jak tlupa.

Mít radost ze života

Janette Šimková, 3/2019
Potkala jsem člověka, který byl obdařen tím, po čem všichni toužíme: láskou, bezpečím, respektem a smysluplnou prací. Přesto se přiznal, že zažívá propady do bezútěšných pocitů.

Život ve lži

Romana Suchá, 3/2019
V ruské literatuře se jim říkalo „zbytečný člověk“. Někdo, kdo promrhá svůj talent, k ničemu se nehodí, zleniví, je neúspěšný, v životě pasivní, má dojem, že k ničemu není. Jenže zatímco v ruské literatuře je to obvykle šlechtic, který si poflakování životem může dovolit, Jakub je z obyčejné české rodiny. A životní „zbytečnost“ ho přivedla až do psychiatrické léčebny v Kroměříži. Transakční analýza a psychodrama mu pomohly nasměrovat ho správným směrem. Další boj je ale už na něm.

Jak technika ochudila hudbu

Milan Petrák, 3/2019
O tom, že technika úžasně rozšiřuje lidské možnosti, není pochyb. Díky ní dokážeme věci, o kterých naši předkové mohli leda tak vyprávět dětem v pohádkách. Létáme, vidíme se a komunikujeme na dálku, díváme se, jak vypadá povrch jiných planet. Kdybychom o technické vymoženosti znenadání přišli, připadali bychom si slabí a bezmocní.

GPS pomáhá a škodí

Jaroslav Petr, 3/2019
Elektronická navigace je skvělý pomocník, ale když se na ni spoléháme, necháváme zlenivět svůj vrozený orientační smysl. A běda, když potom máme někam dojet či dojít bez této elektronické navigační berličky.

Připrav se na úspěch

Šárka Kubcová, 3/2019
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč někteří lidé jdou v životě stále vpřed, mají rádi výzvy a přijímají je s radostí? Proč vyhledávají nové příležitosti? Proč se po neúspěchu znovu zvednou? A proč je to u jiných naopak? Souvisí to – mimo jiné – i s nastavením našeho myšlení. Můžeme ho mít buď „zafixované“, anebo „otevřené“. A můžeme takovou výbavu předat už našim dětem a tím ovlivnit jejich život.