Online archiv

Vydání: 5/2020

Splněný sen Drahomíry Doudové

Ervín Bedrníček, 5/2020
Češtinářka Drahomíra Doudová byla ve svém živlu. Tedy ne že by snad vítala hrozivou pandemii, jež způsobila výpadek ve výuce, ale distanční učení za pomoci kamery ji vysloveně rozjařilo.

Je to spíš choroba než talent

5/2020
Za jedno ze svých největších ocenění považuje den, kdy ještě jako učitelka šla se svými druháčky kolem místního hřbitova a Filip, který téměř nemluvil, jí bezelstně oznámil, že až umře, bude jí pravidelně chodit zalévat kytičky na hrob. Vím to, protože to povídala ostatním učitelkám na kurzu čtenářské gramotnosti, který jsem ji donutila lektorovat. Byla by totiž nesmírná škoda, kdyby se její zkušenosti nedostaly dál. A tak i po celoživotní kariéře učitelky na prvním stupni pokračuje Hana Sábelová jako knihovnice. Její práce si všimlo dokonce i ministerstvo školství.

Designové flustrubky za akční ceny

Jan Nejedlý, 5/2020
Na to, že se dá v obchodě koupit papírový drak, pomlázka nebo prak, tedy věci, které si děti dříve vyráběly samy, jsme si už zvykli. Překvapením však pro mě byla na portále Hračky-vzdělávačky nabídka tzv. flustrubky neboli foukačky vystřelující dřevěné šipky.

Lidová tvořivost versus ministr školství

Jan Nejedlý, 5/2020
Po tiskové konferenci ministra školství Roberta Plagy, na níž oznámil plán postupného otevírání škol po nucené pandemické přestávce, se rozjela na plné obrázky lidová tvořivost.

Škola, kde nezvoní

Markéta Klempířová, 5/2020
Markétu Klempířovou znají čtenáři Rodiny a školy už řadu let. Učitelka prvního stupně pro nás píše o nových trendech v pedagogice. Svého času provozovala komunitní školu Za výlohou, nyní učí na pražské ZŠ Petřiny Sever. Naše nabídka popsat jeden běžný pracovní den ji zastihla v době koronavirové.

Dýchej jako medvídek

5/2020
Jedinečná publikace o účincích jógy na zdravý psychomotorický vývoj dětí obsahuje na třicet praktických cvičení. Autorkou je Kira Willey, celosvětově uznávaná propagátorka jógy, hudebnice a zakladatelka školních programů Rockin’ Yoga.

Jaro je tu!

Kateřina Cajthamlová, 5/2020
S jarem se kolem nás i v nás samotných děje řada změn. Není náhodou, že římský kalendář začínal právě na jaře a byl zasvěcen bohu války – Martovi.

Sázím. Tentokrát to vyjde!

Daniela Kramulová, 5/2020
Řeč není navzdory roční době o sázení zeleniny ani letniček, ale o pravidelném vyplňování sázkových tiketů. A také o kupovaní stíracích losů, klikání v on-line loteriích a kurzových sázkách. Zkrátka o hazardu. Zkušenost s ním přiznává téměř 60 % Čechů. A nevyhýbá se ani učitelům, ani mládeži.

Žáci darebáci

Lucie Zormanová, 5/2020
Každý učitel se během pedagogického působení setká s žáky, kteří mu nějakým způsobem narušují výuku. Na samém počátku je třeba si uvědomit, že ono rušivé chování patrně není zaměřeno vyloženě přímo proti učiteli a není ani výsledkem učitelova pedagogického selhání. Pravděpodobně jde spíš o způsob, kterým se nám žáci snaží něco sdělit. Jen si pro své sdělení vybrali poněkud nevhodný způsob.

Manuscriptorium školám

5/2020
V situaci nouzového stavu nabídla žákům a studentům pomocnou ruku řada institucí. Česká televize připravila vysílání pro školy UčíTelka, vydavatelé učebnic zpřístupnili své zdroje i výukové systémy a Národní knihovna nabídla studentům vysokých škol kompletní digitální knihovnu Kramerius. Svou pomoc však neomezila jen na ně. O obnově polozapomenutého projektu Manuscriptorium školám hovoří ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

Zemřel Uderzo, Asterix žije!

5/2020
U Teutatise! Zemřel Alberto Uderzo (1927–2020), kreslíř, který svět komiksu podaroval hlavně nerozlučnou dvojkou Asterix & Obelix. Takových dvojic se možná najdou napříč časem i prostorem celé zástupy, od Maxe a Mořice přes Rendlíka a Hopíka po Boba a Bobka, například – jenže ti dva nepoddajní Galové, jeden malý, druhý velký, jeden tlustý, druhý tenký, kteří byli na vrcholu svých sil kolem roku 50 před naším letopočtem, mají něco do sebe. Něco univerzálního, globálně srozumitelného; kombinaci výsostné zábavy a nevtíravého poučení, prostě kultivovaný infotainment.

Jak jsme vpluli do on-line

5/2020
Není to tak dávno, co si Vojtěch z druhého ročníku stěžoval, že je ve škole dost prašno, protože budujeme novou aulu. A není to tak dávno, co jsem se studenty nad Čapkovým R.U.R. vedla debatu, do jaké míry je škola zdržuje a jestli by skutečně byli schopni si svůj čas uspořádat tak, aby byli produktivními i bez povinné školní docházky. Někteří tvrdili, že rozhodně, jiní si nebyli jistí.