Výsledky hledání "aba"

Aplikovaná behaviorální analýza pro děti s autismem

ABA je terapeutická metoda efektivní intervence pro děti s autismem a dalšími poruchami vývoje. Rodiče takových dětí ale často nemají dost informací o tom, co tato terapie je, jak probíhá a co obnáší. A právě pro ně je zde průvodce ABA PRO DĚTI S AUTISMEM, který poskytuje odpovědi na mnoho otázek, které si rodiče autistických dětí, kteří uvažují o ABA, kladou.

Každé dítě potřebuje vědět, že lidé kolem jsou fajn a že jim může věřit

Úzkosti se nevyhnou žádnému věku, ani předškolnímu. O tom, jak s dětmi s úzkostí pracovat a co je základem psychoterapie dětí, si povídala redaktorka časopisu Informatorium 3-8 Marie Těthalová s terapeutkou Lucií Bělohlávkovou.

Princip a metoda rolí

Ukázka z knihy Dramaterapie (2001)

Příklad a ukázka léčby

Jiřímu je 56 let a pracuje jako úředník na městském úřadě. K praktickému lékaři přišel se stížností, že má v posledních dvou letech potíže s pamětí. Dostal strach, že se u něj rozvíjí demence. Protože jeho práce je zodpovědná, cítil potřebu se léčit. Na neurologickém vyšetření se nezjistilo žádné organické postižení. Protože se jevil lékaři hodně úzkostný, byl odeslán k psychiatrovi. Psychiatrovi pan Jiří sdělil, že musí opakovaně kontrolovat, zda vše správně zabezpečil doma i v zaměstnání. Ukázalo se, že to není proto, že by si nepamatoval, že to již udělal, ale protože měl pocit, že „nemůže věřit vlastní paměti, a proto se musí vrátit a zkontrolovat vše znovu“, protože „kdyby nechal něco neuzamčené nebo nevypnuté, mohlo by se stát něco hrozného“. Pana Jiřího neustále napadalo, jaké hrozné věci by se mohly stát – výbuchy, vloupání nebo požár. Zabýval se těmito myšlenkami většinu dne. Z obav vše znovu a znovu kontroloval. Když se pokoušel nutkání ke kontrole odolat, cítil se silně napjatý a uvědomoval si zvýšené napětí ve svalech. Pokud mu nějaké zevní okolnosti zabránily kontrolu realizovat, obvykle se mu silně rozbušilo srdce a zpotil se strachy. Nutilo ho to kontrolovat věci aspoň tři- až pětkrát, ale často i vícekrát. Jen málokdy se vracel kontrolovat něco více než desetkrát, ale několikrát se mu stalo, že přerušil cestu tramvají do práce a vrátil se domů. Psychiatr se jej zeptal, jestli toto nutkání něco zesiluje nebo zeslabuje. Jiří se domníval, že se častěji vrací věci kontrolovat, když je ve stresu, když je doma nebo v kanceláři sám nebo když je v blízkosti objektu, o který má strach. Méně přecitlivělý se cítil, když se zabýval něčím zajímavým, například když hrál karty s manželkou, sledoval v televizi utkání v hokeji nebo zajímavý dokument. Také cítí menší nutkání kontrolovat tehdy, když zodpovědnost za zabezpečení domu a kanceláře měl někdo jiný. Proto přesvědčil svou sekretářku, aby si vzala na starost bezpečnost a zajištění kanceláře, a snažil se přesvědčit svou ženu, aby se o totéž začala starat doma.

Nenávidím tě, neopouštěj mě - zvládání hraniční poruchy osobnosti

Hraniční porucha je relativně rozšířenou poruchou osobnosti, přesto ale o ní existuje jen velmi málo literatury, ať už pro terapeuty, kteří s lidmi, již jí trpí, pracují, anebo pro pacienty samotné. Kniha od amerického psychiatra a psychoterapeuta Jerolda H. Kreisman a publicisty Hala Strause chce tuto mezeru alespoň zčásti zaplnit.

Torey L. Hayden: Dračice a mazánek

Po knize Spratek, její prvotině, vydal Portál i další knihy nyní již slavné psycholožky Torey L. Hayden. Knížka nabízí mimořádně silné příběhy dvou dětí – Cassandry a Drakea. Oba se pro své pohnuté osudy dostali do péče psycholožky (autorky) a z jejího pohledu jsou také příběhy vyprávěny. Nechte se nalákat ukázkou.

Šťastné dítě a jeho výchova v 52 lekcích

Abyste využili co nejlépe léta, kdy se staráte o své děti, musíte myslet dopředu. Plánování vyžaduje speciální směs předvídavosti a bdělosti. Musíte otevřít svou mysl mnoha různým možnostem do budoucnosti a potom je prosadit v přítomnosti.

10 tipů na letní čtení z Portálu

Kniha je osvědčeným společníkem na každé dovolené. Vybrali jsme pro vás tradičních 5 + 5 tipů na knížky z Portálu, se kterými se určitě nebudete nudit ani vy, ani vaše děti.

101 tipů pro rodiče dětí s autismem

Americký psycholog Arnold Miller (1927-2011) vyvinul speciální metodu přístupu k dětem postiženým autismem, která se v mnohém zásadně liší od běžně doporučovaných postupů, jak se k autistickým dětem chovat. Theresa C. Smith, sama matka dítěte s autismem, vychází v této knize právě z Millerovy metody a snaží se poskytnout rodičům nápady, jak zvládnout každodenní problémy. V knize tak naleznete účinné metody, které uplatníte v běžných životních situacích, stejně jako vysvětlení, proč jsou tyto metody používány.

Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru