Bezpečnost a ochrana zdraví (BOZ) dětí, žáků a studentů, ale i ochrana zdraví při práci (BOZP) patří mezi nejsložitější, co se zpracování dokumentace, ale i zajištění týče. Zákon ukládá zajistit bezpečné pracovní prostředí pro všechny, kteří se ve školství pohybují.
Základní orientace v legislativním rámci
Stěžejními metodickými materiály MŠMT v oblasti zajištění BOZ žáků ve školách jsou:
Evropskými a národními dokumenty v oblasti zajištění BOZ žáků ve školách jsou:
Základními právními předpisy pro oblast provozně – technických podmínek jsou:
Je potřeba zmínit také jiné právní předpisy, například zákon č. 309/2006 Sb. Tímto se upravují další požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V tomto případě je zaměstnavatel, tedy škola, povinna zajistit prostředky pro poskytování první pomoci. Nutno vzít na zřetel také ustanovení § 29 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon).
Bezpečnost v praxi mateřských škol
K největšímu počtu úrazů dětí dochází při pohybových aktivitách a sportovních činnostech. Nejčastějšími příčinami jsou:
Pravidla, nařízení a ostatní informace, týkající se BOZ, je potřeba dětem přizpůsobit podle věku a individuálních specifik. Vhodné je zařazovat modelové situace a vytvářet podněty, které děti přirozeně směřují k jejich řešení. Poučení o bezpečném chování realizujeme průběžně a zaznamenáváme do tzv. formuláře rizik a současně do doplňujících poznámek v třídní knize. Ve formuláři rizik jsou definována nejčastější rizika, například manipulace s nůžkami, bezpečné chování v prostředcích hromadné dopravy, bezpečné chování při setkání s cizím psem apod.
Zpracování formuláře může vypadat například takto:
Riziko | Děti poučeny dne | Kým | Poznámky |
Manipulace s nůžkami | X.Y. 2021 | Bc. Jana Nováková | Zapsáno v TK. |
Zjišťování a hodnocení bezpečného prostředí ve školách a výchovy ke zdraví je uskutečňováno komplexně. Toto hodnocení a kontrolu zajišťuje Česká školní inspekce v rámci svých hlavních úkolů. Při kontrole a hodnocení je úkolem České školní inspekce zjišťovat, zda kontrolované osoby dodržují právní předpisy, zda analyzují výsledky kontrol a hodnocení a přijímají opatření k odstranění nedostatků zjištěných ve sledovaných oblastech, včetně opatření vedoucích k odstranění, zmírnění nebo předcházení rizik, a zda jsou přijatá opatření kontrolovanou osobou plněna. Dalšími kontrolními orgány jsou například Státní úřad inspekce práce nebo Hasičský záchranný sbor – požární ochrana (PO).
Mezi nejčastější nedostatky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví u dětí (BOZ) i zaměstnanců (BOZP) patří:
Jak si poradit s prověrkami BOZP a PO
Nejméně jednou ročně má ředitel povinnost realizovat komplexní prověrky BOZP a PO na všech pracovištích organizace, tedy také na odloučených pracovištích. Vhodná je realizace v závěru školního roku nebo na jeho počátku. Obsah prověrek zahrnuje důležité informace o celkové situaci v oblasti BOZP, PO a BOZ v organizaci. Výsledky prověrek eviduje ředitel školy pro případné kontroly a předává zřizovateli.
Stav budovy:
Stav strojů a přístrojů ve škole:
Přehled revizí:
Komentář: Kontrolujeme odstranění závad a data posledních revizí.
Součástí prověrek je shrnutí zjištěných nedostatků a plán ozdravných opatření. Ten by měl zahrnovat informace o závadách, které jsou odstranitelné vlastními prostředky.
Dále informace k závadám/nedostatkům, které mohou být odstraněny v následujících dvou letech, informace o závadách velkého rozsahu. U těchto položek zaznamenáme podrobný popis závady, návrh opatření a předpokládané náklady. Nedílnou součástí je pak přehled závad, které přetrvávají z minulých prověrek. V případě závad na budově zaznamenáme informace o požadavcích na majitele budovy. Prověrky realizuje prověrková komise.
MŠMT podporuje aktivity spojené s BOZ dětí a žáků ve školách. Za nejdůležitější považuje vzdělávání a osvětu v této oblasti. Pro organizace poskytuje konzultace a odborná stanoviska. Podrobné informace k problematice bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků, studentů, ale také zaměstnanců škol a školských zařízení lze najít v dokumentu s názvem Koncepce přístupu MŠMT k bezpečnosti a ochraně zdraví, dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních v regionálním školství ČR.
Mgr. Lenka Polášková