Říká se „máj, lásky čas“ – květen je ale také měsíc bující vegetace, rozkvetlých stromů, měsíc dvou státních svátků a teplých a voňavých večerů, které si můžeme užívat v kruhu rodiny nebo s přáteli.
Vzhledem k tomu, že květnové číslo Informatoria 3–8 vychází 3. 5., psát na tomto místě o prvním květnovém státním svátku naší republiky a o stavění májek je bezpředmětné…
Druhým květnovým státním svátkem, kdy máme volný den, je pak 8. květen – den, kdy slavíme konec druhé světové války. Je připomínkou lidí, kteří ve druhé světové válce položili své životy… A myslím, že je dobré tento svátek, kdy máme „volno“, dětem alespoň stručně a přiměřeně věku vysvětlit.
„Určitě máte na vaší návsi či na náměstí pomník věnovaný válečným padlým. Jsou to lidé, kteří žili své životy v místě, kde dnes žijeme, bydlíme, denně chodíme… Nejsou to zkrátka nějaká teoretická jména z dávné minulosti. Možná dokonce příběhy některých z nich i vy sami znáte nebo je najdete v místní kronice.“
Den matek a Den rodin
Po celém světě se slaví Den matek, ale nikoli ve stejný den. U nás jsme převzali model z USA a Den matek slavíme o druhé květnové neděli. Ve všech mateřských školách určitě chystají paní učitelky s dětmi drobné dárečky, přáníčka, kytičky pro maminky, ke kterým děti přidají ještě třeba básničku nebo písničku a sladkou pusu.
Na Den matek navazuje 15. května Den rodin. Slaví se oficiálně od 90. let minulého století, kdy jej jako mezinárodní ustanovila OSN. A jak můžeme oslavit Den rodin? Třeba zajímavým výletem, který si užijí všichni členové rodiny. Nebo můžeme vytáhnout staré fotoalbum a nad fotografiemi, které jsou ještě většinou černobílé a vkládané do „růžků“, vzpomínat, nebo vyprávět dětem o členech rodiny, kteří už nejsou mezi námi.
Hudební maraton
Pro svou širší rodinu můžete jako my uspořádat hudební maraton. Dopředu myslíme na všechny zúčastněné a vybíráme takové hudební kousky, aby si opravdu každý přišel na své. Na playlistu tedy nechybí oblíbené písničky babičky ani dětské skladby. Navaříme a napečeme něco dobrého, nachystáme seznam písní a nahrávky a potom už jen sedíme, jíme, koštujeme dobrá vína, posloucháme nejroztodivnější žánry od beatu až po Holky z naší školky a smějeme se… Monika
Co sázíme po ledových mužích
Po tzv. ledových mužích (12.–14. května) můžeme už vysazovat na záhony i choulostivé sazeničky. Můžeme například zasadit sazeničky lufy, tykvovité rostliny, o níž píšu v článku o mycí žínce z lufy. Ale také rajčata, cukety, okurky.
V mateřských školách můžeme v květnu vysadit na záhony nebo i do truhlíků za okna voňavé bylinky. A děti můžou vyrobit k bylinkám cedulky, tzv. zápichy. Paní učitelky na cedulky napíšou názvy bylinek a děti cedulky ozdobí pěknými kresbičkami. Na zápichy použijeme třeba malé třísky nebo i špachtličky, jaké známe z lékařských ordinací.
Co můžeme sklízet už v květnu
Naše prababičky říkávaly: „Před kopřivou smekni, před bezinkou klekni.“ Ano, koncem května a začátkem června rozkvétají velká bílá květenství černého bezu. Z těch můžeme vyrobit osvěžující a zdravou domácí bezinkovou limonádu, bezinkový sirup, můžeme si květenství nasušit na čaj.
Placená zóna
Předplaťte si časopis a od dalšího vydání získáte neomezený přístup k článkům publikovaným od r. 2005 až do současnosti.