Musí a mají školky dovolit dětem veganské jídlo z domova?

Nedávno rozvířil hladinu veřejného mínění a internetových diskusí případ, kdy se matka veganka obrátila se stížností na Úřad veřejného ochránce práv, protože mateřská škola nechtěla dovolit, aby svému dítěti nosila z domova veganské jídlo. Může být jídlo překážkou nástupu do mateřské školy?


Ombudsmanka Anna Šabatová uvedla, že by mateřské školy měly veganům umožnit, aby svým dětem nosili z domova vlastní jídlo, a konstatovala, že pokud by školka zcela odmítala jakoukoliv dohodu o alternativním stravování, mohla by se dopustit nepřímé diskriminace z důvodu světonázoru. „Školka nemusí vyjít vstříc jakýmkoliv požadavkům v oblasti stravování, jisté vstřícné kroky však v zájmu uzavření dohody učinit musí,“ uvedla Anna Šabatová a dodala, že ředitel mateřské školy má při přijetí dítěte povinnost stanovit na základě dohody s rodiči způsob a rozsah stravování dítěte tak, aby se dítě stravovalo vždy, pokud je v době podávání jídla přítomno v mateřské škole. Že škola vyloučí alternativní stravu, pokud jsou rodiče ochotni ji sami připravovat a donášet do školy, považuje za nepřiměřené. „Pokud by jídlo přinášeli například v termoboxu, nepředstavuje to pro mateřskou školu žádné (případně minimální) zatížení navíc, neboť jídlo není třeba skladovat v lednici ani ohřívat,“ řekla ombudsmanka.


Část ředitelek mateřských škol v tom zásadní problém nevidí, mnohé však poukazují na předpisy hygieniků a neskrývají obavy, že by si podobným svolením jen zadělaly na problémy. 


Mateřské školy totiž nemají povinnost vařit každému „odlišnému“ strávníkovi na míru. Ochotné a schopné upravit dítěti pokrm jsou zpravidla hlavně ze zdravotních důvodů, kvůli stále častějším alergiím na mléko, lepek, ořechy a jiné běžné součásti jídelníčku.


„Alergickým dětem vaříme ve školce, avšak k tomu je nezbytné, aby kuchařka byla proškolená na přípravu diet. Je nutné, aby vše odpovídalo hygienickým předpisům, kontrolují se výživové hodnoty, měří se teplota a podobně,“ řekla v internetové diskusi ředitelka mateřské školy v brněnské části Bystrc Hana Mišková. Podle ní si alergik případně může donést do školky třeba sojové mléko či jiné náhradní potraviny, omezení však musí mít potvrzené od lékaře. Pokud potvrzení nemá, z domu nic nosit nesmí. 


Ředitelka mateřské školy v ostravských Mariánských Horách Marcela Žitvaiová v téže diskusi uvedla: „Snažíme se respektovat odlišnosti, i když se vyskytují poměrně výjimečně. Pokud maminka vyjádří přání, snažíme se najít kompromis. Nemělo by se stát, aby dítě mělo kvůli odlišnosti omezený přístup k předškolnímu vzdělávání.“


Jak je vidět, názory se různí. A navíc mnozí lékaři varují, že veganská strava není pro malé děti vhodná. Co s tím?

Čtěte dále                                                             Hodně cukru, málo zeleniny. Tak jedí české děti https://nakladatelstvi.portal.cz/casopisy/informatorium-3-8/97003/hodne-cukru--malo-zeleniny--tak-jedi-ceske-deti 

Placená zóna

PhDr. Helena Chvátalová